środa, 8 maja 2024 19:35

Elektroniczne księgi wieczyste. Jak sprawdzić księgę wieczystą przez Internet?

Wgląd do księgi wieczystej to jedna z istotnych kwestii podczas zakupu nieruchomości - domu, mieszkania jak i działki budowlanej. Do niedawna księgę mogliśmy sprawdzić wyłącznie we właściwym sądzie rejonowym. Dzięki ręcznemu przeniesieniu treści ksiąg wieczystych prowadzonych w formie papierowej do systemu elektronicznego, mamy wgląd do ich treści w każdej chwili z własnego domu. Potrzebny jest nam tylko numer księgi wieczystej oraz komputer z dostępem do Internetu.
  • 11.02.2019 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Elektroniczne księgi wieczyste. Jak sprawdzić księgę wieczystą przez Internet?

Księga wieczysta to ogólnodostępny rejestr danych dotyczących stanu prawnego nieruchomości. Znaleźć w niej możemy dane dotyczące m.in. adresu nieruchomości, właściciela, powierzchni, hipotek czy przeznaczenia. Przed zawarciem umowy przedwstępnej koniecznie należy do niej zajrzeć. Tylko w taki sposób możemy mieć pewność, że transakcja jest bezpieczna.

Wzrost obrotu nieruchomościami i rozwój technologiczny spowodował, że księgi wieczyste zdigitalizowano, dzięki czemu mają formę elektroniczną. Przeniesieniem treści ksiąg wieczystych z formy papierowej do elektronicznej zajęły się wyznaczone Sądy Rejonowe. Sądom tym pozostawiono czynności prowadzenia ksiąg wieczystych w formie elektronicznej.

Budowa elektronicznej księgi wieczystej

Istotą elektronicznej księgi wieczystej jest jej nienaruszony model czterodziałowy.

Pierwszy dział księgi wieczystej

Znajdują się nim informacje pochodzące z ewidencji gruntów – pozwalają one oznaczyć nieruchomość.

Drugi dział księgi wieczystej

Z tego działu można się dowiedzieć, kto jest właścicielem nieruchomości.

Trzeci dział księgi wieczystej

Informacje o obciążeniach znajdują się w trzecim dziale księgi wieczystej.

Czwarty dział księgi wieczystej

Nieruchomość może być obciążona hipoteką, gdy taka zostaje ustanowiona, ujawnia się ją w dziale czwartym.

Prowadzone do tej pory cztery działy księgi wieczystej w formie papierowej otrzymały formę elektroniczną, bez zmiany swojego modelu. Dotychczasowe łamy księgi papierowej, w formie elektronicznej księgi wieczystej zostały zastąpione rubrykami. Każdy z czterech działów księgi wieczystej składa się z rubryk, a te z podrubryk. Więcej informacji na temat zawartości EKW znajdziemy na znajdziemy na platformie edukacyjnej Kapitalni, sprawdź.

Jak przeglądać Elektroniczne Księgi Wieczyste?

Przeglądanie elektronicznych ksiąg wieczystych możliwe jest poprzez stronę główną Ministerstwa Sprawiedliwości www.ms.gov.pl. Wybieramy znajdującą się po prawej stronie zakładkę ELEKTRONICZNA KSIĘGA WIECZYSTA bądź bezpośrednio poprzez adres http://ekw.ms.gov.pl.

Przeglądanie ksiąg wieczystych jest bezpłatne. Chcąc przeglądać elektroniczną księgę wieczystą, musisz posiadać jej numer, który składa się z czteroznakowego kodu wydziału ksiąg wieczystych sądu rejonowego właściwego dla miejsca, gdzie znajduje się nieruchomość. Jeżeli jesteśmy zainteresowani nabyciem nieruchomości, której numer jest nam nieznany, możemy skontaktować się z Sądem Rejonowym, Wydziałem Ksiąg Wieczystych, właściwym dla miejsca położenia nieruchomości i poprosić o podanie jej numeru księgi wieczystej.

Numer elektronicznej księgi wieczystej

Elektroniczna księga wieczysta oznaczona została specyficznym numerem składającym się z trzech części:

  • pierwsza część numeru księgi wieczystej to oznaczenie symbolu (kodu wydziału) Sądu Rejonowego, w którym prowadzona jest księga wieczysta;
  • druga część numeru to numer księgi wieczystej starej, prowadzonej w wersji papierowej, uzupełniony cyframi (zerami) do ilości cyfr, których suma stanowi osiem;
  • trzecia część numeru księgi wieczystej to jednocyfrowy numer kontrolny.

Poszczególne części numeru księgi wieczystej oddzielone są ukośnikami.

Co możesz zrobić na portalu Elektroniczne Księgi Wieczyste?

  • Przeglądać treść ksiąg wieczystych.
  • Złożyć wniosek o odpis, wyciąg albo zaświadczenie o zamknięciu księgi wieczystej, zrealizować płatność, pobrać dokument w formacie PDF. W odpowiedzi otrzymasz również e-mail z linkiem, pod którym możesz pobrać dokumenty w formacie PDF. Z linku możesz korzystać wielokrotnie.
  • Złożyć wniosek o wydanie z Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych następujących dokumentów:

odpisu zwykłego księgi wieczystej, przedstawiającego ostatni stan wpisów w księdze wieczystej oraz wzmianki o wnioskach, skargach na orzeczenia referendarzy sądowych, apelacjach, skargach kasacyjnych i wszczęciu postępowań z urzędu,

odpisu zupełnego księgi wieczystej, przedstawiającego ostatni stan wpisów w księdze wieczystej i wpisy wykreślone oraz wzmianki o wnioskach, skargach na orzeczenia referendarzy sądowych, apelacjach, skargach kasacyjnych i wszczęciu postępowań z urzędu,wyciągu z księgi wieczystej, zaświadczenia o zamknięciu księgi wieczystej zawierające informację, że księga wieczysta o wskazanym przez wnioskodawcę numerze jest zamknięta

  • Sprawdzić, czy odpisy, wyciągi i zaświadczenia o zamknięciu księgi, uzyskane drogą elektroniczną, są aktualne i prawdziwe.
  • Usługa jest płatna, jeśli składasz wniosek o odpis, wyciąg albo zaświadczenie o zamknięciu księgi wieczystej.



 

--- Artykuł sponsorowany ---