Emeryci i renciście będą mogli więcej dorobić

  • 01.12.2021, 10:33
  • Źródło: ZUS
Emeryci i renciście będą mogli więcej dorobić Foto: pixabay Będzie można dorobić więcej do emerytury lub renty
Dobre wieści dla osób, które dorabiają na wcześniejszej emeryturze lub rencie. Progi dochodów, do których będzie można dorabiać bez konsekwencji, będą wyższe od grudnia.

Na limity podczas dorabiania do świadczeń nie muszą zważać osoby, które przeszły na emeryturę po przekroczeniu powszechnego wieku emerytalnego, czyli dla kobiet po 60. roku życia, a dla mężczyzn po 65. Natomiast jeśli pobierasz emeryturę wcześniejszą, a czerpiesz dodatkowe dochody z pracy, to powinieneś pamiętać o kilku ograniczeniach. Jeśli je przekroczysz, ZUS może zmniejszyć lub zawiesić przyznane świadczenie.

- Żeby nie narazić się na zmniejszenie emerytury lub renty, dodatkowy przychód nie może być wyższy niż 70 procent przeciętnego, miesięcznego wynagrodzenia. Od grudnia to kwota 3960,20 złotych brutto. Z kolei żeby ZUS nie zawiesił wypłaty świadczenia, przychody nie mogą być wyższe niż 130 procent przeciętnego wynagrodzenia czyli 7354,50 złotych. Warto zapamiętać te kwoty, by dorabiać bezpiecznie i cieszyć się z pieniędzy uzyskiwanych z pracy bez uszczuplenia świadczeń wypłacanych przez ZUS - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Co się stanie, jeśli twoje dodatkowe przychody będą oscylowały w granicach od 70 proc. do 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia? Wówczas świadczenie z ZUS będzie zmniejszone o kwotę przekroczenia, jednak nie więcej niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia.

Kwota maksymalnego zmniejszenia jest różna dla poszczególnych świadczeń i wynosi obecnie:

- 646,67 zł dla emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,

- 485,04 zł dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy,

- 549,71 zł - dla rent rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba.

Zupełnie inaczej jest w przypadku renty socjalnej. To świadczenie może być zawieszone dopiero po przekroczeniu przychodu o kwotę 3960,20 zł brutto.

Co do zasady na limity dorabiania nie muszą się oglądać emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny. Wyjątek stanowią ci emeryci, którym ZUS podwyższył wyliczoną emeryturę do kwoty świadczenia minimalnego (od marca 1250,88 zł brutto). Wówczas, jeżeli przychód z tytułu pracy przekroczy wysokość kwoty podwyższenia do minimalnej emerytury, emerytura za dany okres będzie wypłacana w niższej kwocie, tj. bez dopłaty do minimum.

Bez ograniczeń mogą również dorabiać niektórzy renciści. Chodzi o osoby, które pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową. Ten przywilej dotyczy również rent rodzinnych przysługujących po uprawnionych do tych świadczeń. Jeżeli pobierana renta rodzinna, która jest kwotowo korzystniejsza od ustalonej emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego, również może zarobkować bez ograniczeń. 

Źródło: ZUS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Emeryt 82l
Emeryt 82l 07.12.2021, 07:24
Bardzo dobra wiadomość. Dzieki temu bede mogl pracowac wiecej godzin bo wiadomo, emerytura niewielka. Od lat dorabiam jako kierowca autobusu i jak zdrowie pozwala to nawet po 8 godzin dziennie ( w nocy nie bo wzrok juz nie ten). Moj starszy brat tez dorabia w betoniarni i taki przywilej jest dla nas jak zbawienie. Dzieki PiS nareszcie mozemy życ godnie. Moj ojciec pracujący w ochronie tez skorzysta.

Pozostałe