Sobota, 21.09.2019

W starostwie podpisano umowy na dwie duże inwestycje

  • 21.05.2019, 19:21
  • Rafał Pulkowski
W starostwie podpisano umowy na dwie duże inwestycje
O przebudowie przystani "Szkwał" oraz modernizacji internatu przy Zespole Szkół Żeglugi Śródlądowej pisaliśmy już kilka razy. We wtorek, 21 maja w starostwie powiatowym podpisano umowy na realizację obu inwestycji.

Ich łączna wartość, to przeszło pięć milionów złotych, z czego ponad trzy miliony pochodzą ze środków unijnych, dzięki Programowi Rewitalizacji Miasta. Przetarg na remont internatu wygrała firma "Rajbud". Internat dla uczniów ZSŻŚ zostanie rozbudowany o 32 dwuosobowe pokoje.

- Uczniowie będą mogli mieszkać w luksusowych warunkach. Współczesny świat wymaga takich warunków funkcjonowania i zaplecza związanego z naszymi szkołami, gdzie mamy uczniów z poza naszej miejscowości. Także obecna bursa zostanie odciążona z pokoi czteroosobowych. W przyszłości przebudujemy je na 3-2 osobowe o innym standardzie - powiedział Józef Gisman, wicestarosta powiatu.

Modernizacja internatu, to koszt 2,7 miliona złotych. Prace ruszą lada dzień i mają zakończyć się pod koniec września tego roku. Natomiast zmiany na wyspie będą ogromne, powstanie tam spora przestrzeń rekreacyjna - piaszczysta plaża, siłownia na świeżym powietrzu, scena koncertowa oraz magazyny na sprzęt estradowy. Jeden z budynków zostanie przeznaczony do użytku dla organizacji pozarządowych.

- Niestety Wody Polskie nie wyraziły zgody na budowę stałego pomostu. Rozważamy utworzenie konstrukcji pontonowej. Od wejścia w życie ustawy wodno-prawnej musimy załątwiać zgody na każdą nabrzeżną ławeczkę czy nawet lampę - podkreślił Ireneusz Wiśniewski, dyrektor CKPiU.

Prace na "Szkwale" potrwają 12 miesięcy. Jak zaznaczył prezes firmy K+D Budownictwo Adam Kerner - Największą niewiadomą będzie przebudowa dwóch zabytkowych budynków, które są pod nadzorem konserwatora.

- Możemy się spodziewać tam wielu niespodzianek, które wydłużą i utrudnią prace. Pozostałe elementy, to rzeczy nowe do zbudowania, więc nie powinno być z nimi wielkich problemów - powiedział prezes firmy Adam Kerner.

Aby w okresie letnim "Szkwał" był dostępny dla mieszkańców, w pierwszej kolejności prace rozpoczną się przy budynkach zabytkowych. Dopiero zimą na plac wjedzie ciężki sprzęt.

- Od trzech lat zabiegaliśmy o przejęcie tego terenu, który należał do RZGW. Patrzyłam zawsze na te budynki, które niszczały i nikt nic z tym nie robił. Chciałam się tym zająć i udało się - mówiła starosta powiatu Małgorzata Tudaj.

Rafał Pulkowski

Zdjęcia (2)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe