Miasto pozyskało miliony z UE

  • 22.05.2019, 14:27
  • Źródło: urząd miasta
Miasto pozyskało miliony z UE Urząd miasta Przy pomocy Unii w Kłodnicy powstaje hospicjum
Jak Unia Europejska wpłynęła na życie przeciętnego mieszkańca Kędzierzyna-Koźla? Ogromnie, i to nie tylko w ostatnich 15 latach. Dzięki regularnym staraniom samorządu unijne miliony zaczęły płynąć do naszego miasta jeszcze przed 1 maja 2004 roku. Płyną do dziś, zmieniając rzeczywistość Kędzierzyna-Koźla na lądzie, w wodzie i w powietrzu. A nawet pod ziemią.

Gmina Kędzierzyn-Koźle o środki unijne zaczęła się starać jeszcze przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej i od razu skutecznie. Na budowę kanalizacji sanitarnej oraz budowę i przebudowę sieci wodociągowej uzyskała ponad 190 milionów złotych. Inwestycja, która znacząco wpłynęła na jakość środowiska w mieście, trwała kilkanaście lat.

Troska o jakość wody, gleby czy powietrza do dziś przyświeca władzom miasta. Kilka kolejnych dofinansowań (łącznie 14 mln zł) pozwoliło na przebudowę i modernizację sieci cieplnej, podłączenie nowych budynków i likwidację przydomowych kotłowni. W trosce o środowisko samorząd zainwestował też swoje i unijne środki w termomodernizację obiektów publicznych.

Z tych samych powodów miasto postawiło na ekologiczny transport. Dzięki unijnym dofinansowaniom samorząd zakupił już 22 nowiutkie autobusy, w tym roku dotrą trzy kolejne. Unijne naklejki ma już co drugi pojazd wożący pasażerów w Kędzierzynie-Koźlu. Samorząd, dla poprawy stanu miejskiego powietrza, nie zamierza na tym poprzestać.

Unijne miliony wydatnie odmieniły też przestrzeń publiczną w Kędzierzynie-Koźlu. Właściwie cały czas zmieniają ją na przyjaźniejszą i funkcjonalniejszą dla mieszkańca, bo proces przemian wciąż trwa. Na ukończeniu są np. budowa kompleksu basenowo-rekreacyjnego „Wodne oKKo” (5 mln zł dofinansowania) czy tak potrzebne dla ciężko chorych osób hospicjum (5 mln zł). Unijny milion pozwoli przenieść miejskie targowisko przy ul. Damrota z dwudziestowiecznych standardów w XXI wiek.

Przy pomocy środków Wspólnoty (ponad 4 mln zł) miasto zagospodarowuje też kolejne tereny zielone. Nowy wygląd uzyskały cztery skwery – m.in. przed pływalnią, park Lotników w Blachowni i ul. Dunikowskiego, gdzie nasadzenia sąsiadują z cieszącą oczy cyklistów ścieżką rowerową. Dziś park w Sławięcicach jest znacznie przyjemniejszy i dostępniejszy dla spacerowiczów. Miasto rozpoczyna właśnie realizację kolejnego dużego projektu w tej dziedzinie, czyli zagospodarowanie kozielskich plant. To przedsięwzięcie, realizowane wspólnie z gminą Ujazd i nadleśnictwem „Kędzierzyn”, uzyskało kolejne 4 mln zł dofinansowania.

Przy pomocy Wspólnoty miasto zadba też o zabytki, zarazem udostępniając je mieszkańcom. Funkcjonalną przestrzeń w zamkowych piwnicach uzyska Muzeum Ziemi Kozielskiej, a relikty zamku piastowskiego zostaną efektownie wyeksponowane (3 mln zł dofinansowania). Dzięki kolejnemu milionowi schron przeciwlotniczy w Blachowni odzyskał swój pierwotny wygląd. O grozie i smutku śląskiej bitwy o paliwo będzie przypominać Strefa Historii i Inspiracji stworzona na bazie bogatych zbiorów Stowarzyszenia „Blechhammer-1944”.

Dzięki wielomilionowym projektom z Unii Europejskiej skorzystała i skorzysta cała społeczność Kędzierzyna-Koźla, a dzięki niewielkim praktycznie każda grupa mieszkańców, choćby w minimalnym stopniu. Dzieciaki z Cisowej np. mogły zmierzyć się ze swoimi rówieśnikami z Czech w unihokeja. Na tej samej zasadzie nasi seniorzy pogłębiają swoje przyjaźnie z południowymi sąsiadami. Zapaleni wodniacy mogą korzystać z dwóch przystani kajakowych, również powstałych przy wsparciu Wspólnoty. Wyliczać można by tu naprawdę długo.

Przez kilkanaście lat miasto uzyskało z budżetu Wspólnoty ponad 412 milionów złotych. Mówimy tu o największych zadaniach i tylko w sektorze publicznym, a przecież dofinansowania zdobywały również podmioty prywatne, choćby na rozwój bazy hotelowej. Miasto korzystało i korzysta z regionalnych i krajowych programów operacyjnych, programów transgranicznych, a nawet z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich! Partnerów do zdobywania unijnych dofinansowań samorząd pozyskuje dosłownie wszędzie: wśród samorządów polskich (m.in. w ramach subregionu kędzierzyńsko-strzeleckiego) i zagranicznych, instytucji, organizacji pożytku publicznego. Dla miasta i jego mieszkańców naprawdę warto.

 

Źródło: urząd miasta

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe