Sobota, 21.09.2019

Kobieta przekazała ponad sto tysięcy złotych fałszywemu policjantowi

  • 23.05.2019, 09:49
  • Rafał Pulkowski
Kobieta przekazała ponad sto tysięcy złotych fałszywemu policjantowi
Przeszło 80-letnia mieszkanka Kędzierzyna-Koźla odebrała telefon od mężczyzny podającego się za policjanta, który poinformował, że jej konta bankowe są zagrożone i powinna przekazać oszczędności funkcjonariuszowi.

Do zdarzenia doszło w środę, 22 maja. Oszust nie działał sam. Podał starszej kobiecie numer telefonu rzekomego prokuratora, który potwierdził wersję fałszywego policjanta. Oszuści wyłudzili od seniorki ponad sto tysięcy złotych.

Jak nie dać się oszukać?

Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny czy funkcjonariusza policji i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku oszczędności.

Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. Niezwykle ważna jest także czujność pracowników banków czy urzędów pocztowych.

Bądźmy także podejrzliwi, gdy ktoś zasłaniając się pośpiechem ponagla nas do szybkiego podjęcia ważnych decyzji finansowych.

Oszuści posługują się różnymi metodami, za chwilę mogą podawać się za kogoś bliskiego lub funkcjonariusza innych służb.

Rafał Pulkowski
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe