piątek, 29 marca 2024 13:50
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Siatkarze dla Szlachetnej Paczki

Za nami tegoroczny finał Szlachetnej Paczki. W całym kraju 8 i 9 grudnia tysiące ludzi dobrej woli spełniało marzenia rodzin w potrzebie. Pomoc trafiła w kilkanaście tysięcy miejsc. Wśród wielu mniejszych i większych darczyńców znaleźli się siatkarze ZAKSY Kędzierzyn-Koźle.
Siatkarze dla Szlachetnej Paczki

Autor: ZAKSA

Szlachetna Paczka to jeden z największych i najskuteczniejszych programów społecznych w Polsce. Istnieje od 2001 roku i jest jedynym na świecie systemem pomocy bezpośredniej, gdzie konkretny człowiek pomaga konkretnemu człowiekowi, a wszystko dzieje się na ogromną skalę.

Nie jest akcją polegającą na jednorazowym zaspokojeniu potrzeb tych, którzy zostają objęci pomocą – jej celem jest, by potrzebujący stanęli na nogi, zaczęli sami radzić sobie w życiu, by odzyskali podmiotowość i sprawczość. Przez 18 lat w działania Paczki włączyło się blisko cztery miliony osób, a łączna wartość pomocy materialnej, przekazanej ponad 150 tys. rodzin w potrzebie, przekroczyła ćwierć miliarda złotych.

 

Finał akcji, który odbywa się co roku w pierwszej połowie grudnia, nie przez przypadek nazywany jest „weekendem cudów”. Przez te dwa dni w całej Polsce działy się niesamowite historie. Wzruszenia, emocje, wspaniałe chwile. Darczyńcy dostarczający paczki do magazynów, wolontariusze przekazujący je rodzinom, dziesiątki tysięcy osób bezinteresownie zaangażowanych w mądrą pomoc. Szlachetna Paczka tworzy historie i wydobywa z ludzi to, co najpiękniejsze.

Wśród tych, którzy zdecydowali się pomóc innym, byli siatkarze ZAKSY, którzy wraz z kolegami z Onico Warszawa przygotowali paczki dla potrzebujących rodzin.

 

- Dwa czołowe kluby PlusLigi połączyły się dla Szlachetnej Paczki. Chcemy pomagać i chcemy pokazać ludziom, że pomoc jest bardzo potrzebna i nie ma w niej podziałów. Nie ma siatki, nie ma sędziego. Są dwa zespoły, które łączy wspólny piękny cel – przyznał Sebastian Świderski, prezes klubu z Kędzierzyna-Koźla.

 

Siatkarski wicemistrz świata z 2006 roku zapewnił, że ani jego, ani prezesa Onico, którym jest Piotr Gacek, również członek srebrnej drużyny Raula Lozano, nie trzeba było długo namawiać do udziału w akcji.

- Działamy razem i nikt z nas nie patrzy na to, czy jutro będzie ważny mecz, w którym będziemy rywalami. Nie chcemy stać z boku. Pomagamy tym, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji. I mamy nadzieję, że pomagając, damy im trochę radości – dodał prezes ZAKSY.

 

Nasi siatkarze przygotowali m.in. paczkę, która trafi do rodziców z Opolszczyzny wychowujących córkę chorą na epilepsję oraz nadczynność tarczycy. Jeszcze do niedawna żyli skromnie, ale ich sytuacja nie była dramatyczna. Zmieniło się to, gdy pan Marek stracił pracę, a pani Barbara zmuszona była z niej zrezygnować, by zająć się córką. Czteroletnia Kasia marzy o wózku z lalką, a jej rodzice o bardzo przyziemnej sprawie – o znalezieniu pracy.

 

- Zainspirowaliśmy się ich historią – powiedział Aleksander Śliwka. - Są naprawdę wspaniałą rodziną, bardzo dużo w nich miłości. Spłacają kredyt, są w trudnej sytuacji. Mam nadzieję, że ten mały gest, który dziś wykonaliśmy, sprawi, że będzie im choć trochę lżej, że będą mieli piękne święta.

 

Przyjmujący ZAKSY przyznał, że w Szlachetnej Paczce bierze udział czwarty rok z rzędu.

- Trzy razy robiliśmy paczkę w klubie, a raz wybierałem rodzinę indywidualnie. To świetna akcja. Dzięki niej nawet niewielki gest może przyczynić się do wielkiej zmiany w życiu konkretnych ludzi - dodał reprezentant Polski.

 

Pomoc przygotowana przez zawodników obu klubów trafi też do 78-letniej pani Niny, która urodziła się na Syberii, a dziś cierpi na nadciśnienie i zakrzepicę. Po odliczeniu stałych kosztów utrzymania na życie zostaje jej niewiele ponad 10 zł na dzień. Mieszka sama, na czwartym piętrze, w domu bez windy, dlatego trudność sprawia jej nawet wyjście po zakupy lub na spacer. Wśród swoich najpilniejszych potrzeb, oprócz żywności i środków czystości, wymieniła krzesła.


Oprócz pomocy materialnej siatkarze przekazali też rodzinom kartki z życzeniami świątecznymi.

- Co napisaliśmy? Żeby w przyszłym roku nie potrzebowali już Szlachetnej Paczki – zdradził Jakub Kowalczyk, środkowy ONICO. - Mimo trudności, na jakie napotykacie, chcielibyśmy wam życzyć, byście doceniali, że macie siebie nawzajem. I bądźcie pewni, że są ludzie, którzy o was pamiętają – dodał Paweł Zatorski, libero ZAKSY.

Więcej o akcji siatkarzy można przeczytać na stronie: onicowarszawa.pl. Tam też można zobaczyć film.

 

Finałowy weekend to kulminacyjny moment projektu, ale nie jego koniec, bowiem Szlachetna Paczka działa przez cały rok, a wolontariusze pracują z rodzinami nad tym, by trwale poprawić ich sytuację, pomagając im samodzielnie radzić sobie z trudnościami. Paczkę można wspierać na wiele sposobów. Więcej o tym, jak to zrobić, na stronie: szlachetnapaczka.pl



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Hanys z za ODRYTreść komentarza: PRZYKRE, ŻE O TYM ZASŁUŻONYM - BYŁYM MIESZKAŃCU K-KOŻLA NIE PAMIĘTAJĄ LOKALNE PAMPERSY. ZNMIEData dodania komentarza: 29.03.2024, 12:13Źródło komentarza: 65 lat temu spoczął na kozielskim cmentarzuAutor komentarza: Babcia z oknaTreść komentarza: Tych z żeglugi najczęściej można zobaczyć na podwórku na Bończyka w kłębach dymu.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 20:57Źródło komentarza: Piłkarze z I LO zostali mistrzami powiatuAutor komentarza: HoffmannTreść komentarza: Przypuszczam że to teren zabudowany to jak mogą pędzićData dodania komentarza: 28.03.2024, 16:37Źródło komentarza: Tam faktycznie może dojść do tragediiAutor komentarza: ZgredTreść komentarza: Bo mieli wiecej lat na trenowanie...Data dodania komentarza: 28.03.2024, 14:31Źródło komentarza: Henryk Szymura mistrzem Europy. Tadeusz Rojewski z dwoma medalamiAutor komentarza: perlatorTreść komentarza: piękna postać i piękna historiaData dodania komentarza: 28.03.2024, 14:22Źródło komentarza: 65 lat temu spoczął na kozielskim cmentarzuAutor komentarza: prowizorkaTreść komentarza: Najlepiej odbić piłeczkę. Wójt i cała jego załoga są DLA mieszkańców! To oni powinni przyjmować skargi mieszkańców oraz współpracować z innymi samorządami! DZIAŁAĆ! Za to dostajecie pieniądze. Ciekawe jak mieszkańcy ocenią pracę tego samorządu w nadchodzącym plebiscycie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 14:00Źródło komentarza: W gminie Bierawa chcą uświadamiać, kto zarządza daną drogą
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 18°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 34 km/h

Reklama
Reklama
6,49
6,65
2,79
45zł
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna