czwartek, 25 kwietnia 2024 07:57
Reklama
Reklama
Reklama

To trudna i odpowiedzialna praca, a jednocześnie niedoceniana

Adam Kowalczyk od 12 lat jest ratownikiem medycznym kontraktowym. Natomiast Dawid Rossa od 6 lat jest ratownikiem medycznym etatowym, a oprócz tego strażakiem i prezesem OSP Stare Koźle. I choć w pracy większość czasu spędzają w karetce, to każdy dzień wygląda zupełnie inaczej.
To trudna i odpowiedzialna praca, a jednocześnie niedoceniana

Autor: od lewej: Adam Kowalczyk i Dawid Rossa

- Czym różni się praca na etacie od kontraktu?

Adam: Służby na etacie mają dwanaście godzin, a później jest czterdzieści osiem godzin wolnego. Natomiast na kontrakcie nie obowiązuje nas norma pracy. Pracujemy całą dobę, czasami po trzydzieści sześć godzin, a nawet po czterdzieści osiem. Gdyby wszyscy ratownicy medyczny byli na etatach, to w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim jeździłyby tylko dwie karetki, zamiast czterech. Takie są braki kadrowe i to jest problem w całej Polsce. Pracujemy po trzysta godzin miesięcznie.

Dawid: Osoba będąca na kontrakcie ma minimum dwadzieścia pięć dyżurów na miesiąc, czyli są to dwa pełne etaty. Na etacie jest siedem osób, a na kontrakcie aż dwadzieścia dziewięć.

Kiedy jest czas na sen lub odpoczynek?

Adam: Zdarzają się dyżury, że podczas dwudziestu czterech godzin w karetce mamy jedynie dwie godziny na sen. Wykorzystujemy czas między wyjazdami.

Jakie karetki jeżdżą w naszym powiecie?

Dawid: W każdym powiecie Opolszczyzny jest jedna karetka specjalistyczna, czyli z lekarzem na pokładzie. Pozostałe są podstawowe, czyli z samymi ratownikami. Niestety z racji braków kadrowych coraz częściej w karetkach specjalistycznych nie ma lekarza, tylko jest trzeci ratownik.

Czyli nie wypadamy źle na tle pozostałych powiatów?

Dawid: Wręcz przeciwnie. W Kędzierzynie-Koźlu na większości dyżurów jest lekarz. Na przykład powiat głubczycki na trzydzieści dyżurów tylko w dziesięciu ma lekarza. Podobnie jest w powiecie strzeleckim.

- Systemowe karetki są cztery na cały powiat. Do czego więc służą pozostałe?

Adam: Jedna karetka jest przy zakładach w Azotach, ale to prywatny ambulans. Spółka ma również swoją straż pożarną, która nie wyjeżdża poza zakłady. Jest karetka do zabezpieczeń, która stoi zawsze podczas meczów przy hali sportowej. Kolejny ambulans jest karetką transportową pomiędzy szpitalem a lądowiskiem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na wyspie i służy tylko do tego. Systemowe karetki są cztery - jedna przy kozielskim szpitalu, dwie przy szpitalu na ulicy Judyma oraz jedna w Polskiej Cerekwi.

 

Całą rozmowę z Adamem i Dawidem przeczytacie w najnowszym wydaniu Nowej Gazety Lokalnej, która ukarze się we wtorek, 21 grudnia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LucynaTreść komentarza: Szkoda tej naszej kochanej ZaksyData dodania komentarza: 25.04.2024, 00:17Źródło komentarza: Prezes oraz siatkarze ZAKSY z wizytą w magistracieAutor komentarza: BBTreść komentarza: Chociaż zdjęcie jest sprzed pół roku, to ich miny są ilustracją do dzisiejszej wiadomości.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:56Źródło komentarza: ZAKSA straci głównego sponsora. Co dalej z klubem?Autor komentarza: JurasTreść komentarza: no już mają pomnik w parku.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:53Źródło komentarza: ZAKSA straci głównego sponsora. Co dalej z klubem?Autor komentarza: KingaTreść komentarza: To nie tylko mieszkańcy Kędzierzyna są poszkodowani ale i z Krakowa też. Właśnie przez złodzieja-hakera z Kędzierzyna.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 21:24Źródło komentarza: Podali kod BLIK i stracili kasę. Coraz więcej oszukanychAutor komentarza: Kibic ZAKSY EmerytTreść komentarza: Tylko Koalicji 13 Grudnia podziękować bo nic się nie robi w gospodarce i zarządzaniu naszym przemysłem tylko beznadziejne komisje i zemsta na poprzedników. Myślimy ze znajdzie się dobry sponsor.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 21:18Źródło komentarza: ZAKSA S.A. wydała komunikat dotyczący umowy z Grupą AzotyAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Najgorzej jak myślenie ból sprawia, przecież mlodzi są tacy obcykani na telefonie, jak można się tak dać naciągnąć, gdy wszędzie o tym piszą i mówią. Policjanci Kierwinskiego na pewno szybko dadzą radę i zatrzymają.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 21:10Źródło komentarza: Podali kod BLIK i stracili kasę. Coraz więcej oszukanych
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna