środa, 24 kwietnia 2024 19:40
Reklama
Reklama
Reklama

Barokowy kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Koźlu na starych zdjęciach Narodowego Archiwum Cyfrowego

W zbudowanym w połowie XVIII wieku barokowym kościele pw. Wniebowzięcia NMP po sekularyzacji w 1810 roku urządzono arsenał, stajnię, a później magazyn. Na początku XX wieku budynek został odkupiony przez kozielską parafię katolicką.
Barokowy kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Koźlu na starych zdjęciach Narodowego Archiwum Cyfrowego

Pierwsze, drewniane założenie klasztorne zostało zbudowane około połowy XV wieku na obszarze położonym miedzy murami miasta, a Odrą. Jego fundatorami byli książęta oleśniccy i kozielscy. W okresie Reformacji zakonnicy opuścili klasztor, a w XVII wieku do niego wrócili. Podczas przekształcania miasta w twierdzę Koźle, klasztor został rozebrany, a zakonnikom wyznaczono nowe miejsce, gdzie w latach 1751-53 zbudowali obecny klasztor wraz z kościołem. W 1810 roku, w okresie sekularyzacji, zakonnicy po raz kolejny opuścili klasztor. Od tego czasu kościół był użytkowany początkowo jako arsenał i stajnia, a następnie jako magazyn. Dopiero w 1929 roku budynki zostały odkupione przez parafię rzymskokatolicką. Kościół jeszcze dwa razy był poważnie zniszczony - podczas wojny w 1945 roku oraz podczas powodzi w 1997. Obecnie pełni funkcję świątyni filialnej parafii pw. św. Zygmunta.

Obecny kościół pw. Wniebowzięcia NMP zbudowany został w południowo-wschodniej części starego miasta u zbiegu ulic Czerwińskiego i Limanowskiego. Wraz z dawnym klasztorem Franciszkanów stanowił część czworobocznego założenia (skrzydło południowo-wschodnie) z wirydarzem po środku.

Świątynia reprezentuje architekturę baroku śląskiego. Budowla jest murowana, jednonawowa i otynkowana, posiada siodłowy dach i jednoprzęsłowe prezbiterium, zamknięte ścianą prostą. Okna są kształtu prostokątnego. We wnętrzu znajduje się murowany, podparty przez arkady filarowe chór muzyczny.

Na sklepieniu nawy w malowanej ramie o skomplikowanym wykroju Josef Anton Ernst Beyer umieścił polichromię przedstawiającą króla Aswerusa i królową Esterę (scena biblijna z historią Estery, była dość powszechnie przedstawiana w XVII wieku). Natomiast malowidło w iluzjonistycznym ołtarzu głównym, jest namalowaną w latach 20. XX w. kopią obrazu Antona Ernesta Beyera, znajdującego się w Jemielnicy. Piękne XVIII-wieczne tabernakulum zdobiła rzeźba Baranka Eucharystycznego i płaskorzeźba Ukrzyżowania. Kościół poświęcony był Wniebowzięciu Najświętszej Marii Panny.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule pt. Burzliwe losy zakonników



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Kibic nie kibolTreść komentarza: Damy rade tylko dlaczego legendy powołuje się do kadry a młodzi zdolni siedzą na ławce jak się wypalili postawmy im pomnikiData dodania komentarza: 24.04.2024, 18:50Źródło komentarza: ZAKSA straci głównego sponsora. Co dalej z klubem?Autor komentarza: kibic2Treść komentarza: Kędzierzyńskie Azoty sponsorowały piłkarzy Odry Opole, koszykarzy Pogoni Prudnik i Bóg wie, co jeszcze.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 17:28Źródło komentarza: ZAKSA straci głównego sponsora. Co dalej z klubem?Autor komentarza: PostępakTreść komentarza: Zapewne w ostatnich wyborach wyrzucili tych złodziei z PiS na śmietnik 🤡Data dodania komentarza: 24.04.2024, 16:57Źródło komentarza: Pracownicy Poczty Polskiej z Kędzierzyna-Koźla protestowali w Warszawie przeciwko zwolnieniomAutor komentarza: kibicTreść komentarza: Szkoda, ąe tego przed wyborami nie podali, a może czekali z tą wiadomością. Teraz niech Miasto sponsoruje.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 16:38Źródło komentarza: ZAKSA straci głównego sponsora. Co dalej z klubem?Autor komentarza: LLLTreść komentarza: Możesz sobie kpić, najlepszejszy Rychu. Kiedy PO rządziła, PP była przeznaczona na stopniowy rozkurz (komercjalizacja, prywatyzacja; ile wtedy zamknięto placówek pocztowych?). Rząd Szydło odwrócił te strategię PO. Jak długo PP pozostanie jednoosobową spółką Skarbu Państwa? Jej akcje spadają...Co do " A teraz BIEDA" - całkiem niedawno niejaka Waltz Hanna orzekła "Myślę, że taniej to już było."Data dodania komentarza: 24.04.2024, 13:40Źródło komentarza: Pracownicy Poczty Polskiej z Kędzierzyna-Koźla protestowali w Warszawie przeciwko zwolnieniomAutor komentarza: Rychu, taki lepszy RyszardTreść komentarza: Jak my rządziliśmy to NIKT z PP nie musiał protestować, kraj był bogaty i dostatni. A teraz BIEDA.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 12:12Źródło komentarza: Pracownicy Poczty Polskiej z Kędzierzyna-Koźla protestowali w Warszawie przeciwko zwolnieniom
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 6°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1005 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna