Kolejny film Macieja Niemasa o bezdomnych z Kędzierzyna-Koźla

  • 09.01.2022, 16:30
  • Ł
Kolejny film Macieja Niemasa o bezdomnych z Kędzierzyna-Koźla
Maciej Niemas nakręcił kolejny film o bezdomnych z Kędzierzyna-Koźla, którzy wegetują w tragicznych warunkach, ale bez pomocy innych nie są już w stanie zmienić swojego życia.

W październiku 2021 roku sporym zainteresowaniem naszych Czytelników cieszył się materiał o bezdomnym Wojtku, który tułał się w okolicy ul. Wojska Polskiego w Kędzierzynie. Można go zobaczyć: TUTAJ.

Teraz Maciej Niemas nakręcił film o mężczyznach, którzy przebywają w jednym z pustostanów przy ul. Grunwaldzkiej.

- Mamy jedną zasadę, że nie żebrzemy. Czasem ludzie sami nam coś dają, a tak to utrzymujemy się ze zbierania puszek - mówi jeden z bohaterów tej historii.

- Chcę tym filmem zwrócić uwagę na stagnację nie tylko tych bezdomnych, ale również służb oraz społeczeństwa. Nie do zrozumienia jest, aby w ścisłym centrum miasta istniało miejsce, które przeczy wszelkim standardom bezpieczeństwa. Do tego dochodzi kwestia estetyczna, moralna i wychowawcza. Tuż obok znajduje się szkoła, kościół, a sam budynek usytuowany jest przy jednej z głównych ulic miasta. Na filmie pokazałem, w jak trudnych warunkach żyją ci mężczyźni. Brak higieny, brak toalety, brak mediów, ogrzewania może w przyszłości doprowadzić do ich śmierci. Nie możemy pozwolić, aby tak się stało. To przeczy idei solidarnościowego społeczeństwa oraz jest niezgodne z konstytucją - mówi autor dokumentu.

Zobacz film "Status quo"

loadingŁaduję odtwarzacz...
Ł

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Om
Om 09.01.2022, 21:06
A mnie zastanawia do kogo należy ten budynek? Gdzieś kiedyś obiło mi się o uszy że prywatny? Bo nawet gdyby to czy miasto nie powinno się tym zająć? Przecież bezdomni są "ich" jako mieszkańcy miasta,a nie ewentualnego prywatnego właściciela posesji. .Druga kwestia, czy nie powinni poszukać tego właściciela? Bo jakoś nie wierzę że nie wiedzą do kogo to należy.I w końcu to jakoś ogarnąć i albo to przejąć albo sprzedać, bo to co się tam dzieje to jest jakaś totalna porażka.
Miś
Miś 09.01.2022, 19:30
Tak,Mops jak zawsze ma swoje statystyki, znam dobrze temat,w kk bezdomni to zlo knieczne, temat jest tylko przed wyborami,w innych miastach organizuje sie posilki,odzież, srodki czystości, maseczki, a w kk zbieramy karme dla bezdomnych KOTÓW!,w innych regionach są fundacje jak np.daj cherbatę WarszawaPKP, RAMPA Pabianice i inne, są lodówki gdzie ludzie oddają żywność.i można korzystać, a w kk co?pelne śmietniki chleba i innej żywności,zbiórki dla bezdomnych zwierząt,w Markocie też łatwo nie jest,zaslek z mopsu jest tak wielki że oczy lawirują, po poteąceniu z 350 zl zasilku 30℅na rzecz ośrodka, zostaje 245,50 na csły miesiąc, są tam tez ludzie chorzy którzy z tej kwoty muszą wykupić leki,z tej kwoty śmiesznego zasilku nie zostaje nic.ostatnio ktoś nawet doslownie ukradla paczkę dla mieszkanców na święta.

Pozostałe