Kontrola posmogowa Polaków. Sprawdź stan swoich płuc

  • 28.05.2019, 15:31
  • Ł
Kontrola posmogowa Polaków. Sprawdź stan swoich płuc Foto: fundacjaneuca.pl
Ruszyła ogólnopolska akcja badań spirometrycznych „Weź głęboki oddech”. Bezpłatne badanie układu oddechowego, czyli spirometrię, będzie można wykonać w Kędzierzynie-Koźlu 3 czerwca.

Specjalny spirobus Fundacji NEUCA dla Zdrowia zaparkuje przy ulicy Królowej Jadwigi 12 w godz. 10.00-16.00 3 czerwca. Aby wziąć udział w badaniu należy zapisać się wcześniej, w punkcie znajdującym się pod tym samym adresem, gdzie odbędą się badania.

Spirometria pozwala ocenić sprawność układu oddechowego, czyli szybkość wydechu, pojemność oddechową płuc czy zawartość CO2 oraz innych gazów. Na jego podstawie można wykryć między innymi obturacyjną chorobę płuc – jedną z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych.

Badania pokazują bowiem, że zanieczyszczone powietrze jest bardziej zabójcze niż papierosy, alkohol czy narkotyki. Ostatni raport NIK „O ochronie powietrza przed zanieczyszczeniami” z 2018 roku wskazał, że Polska wciąż jest jednym z krajów Unii Europejskiej z najgorszą jakością powietrza.

Jedną z obserwowanych konsekwencji pogarszającej się kondycji układu oddechowego jest występowanie POChP, czyli przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że do 2030 roku stanie się ona trzecią przyczyną zgonów na świecie. Rocznie z tego powodu umiera 20 tys. osób, a prawie połowa, u których nastąpiło rozpoznanie umiera w ciągu kolejnych 10 lat.

Badania naukowe wskazują, że palenie tytoniu, nie jest jedyną przyczyna powstawania POCHP. U podstawy rozwoju przewlekłego stanu zapalnego w płucach stoją także czynniki środowiskowe, czyli najprościej mówiąc fatalna jakość powietrza, którym oddychamy.

- Duże stężenie pyłu zawieszonego w powietrzu powoduje rozwój stanu zapalnego w płucach i powstanie takich objawów jak kaszel, świsty podczas oddychania  lub duszności - komentuje dr med. Piotr Dąbrowiecki z Wojskowego Instytutu Medycznego, przewodniczący Polskiej Federacji stowarzyszeń Chorych na Astmę Alergię i POCHP.

Ł

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe