To już pewne. Koreańska firma Foosung zainwestuje miliony w Kędzierzynie-Koźlu

  • 18.06.2019, 14:15
To już pewne. Koreańska firma Foosung zainwestuje miliony w Kędzierzynie-Koźlu
Firma Foosung Poland sp. z o.o., należąca do południowokoreańskiej grupy Foosung, zainwestuje około 100 mln Euro w Kędzierzynie-Koźlu. Uruchomi tu zakład produkcyjno-usługowy nieorganicznych związków fluorowych wykorzystywanych jako komponent do produkcji baterii akumulatorowych do samochodów elektrycznych. Zakład ma powstać do 2021 roku i zatrudniać 150 osób, a w późniejszym okresie nawet 300.

Prezentacja koreańskiego projektu EP-501, który powstanie na działce o powierzchni 19,38 ha na terenie Pola Południowego, odbyła się w Centrum Obsługi Inwestora 18 czerwca. W spotkaniu udział wzięli m.in.: Marcin Ociepa, sekretarz stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii, Sabina Nowosielska, prezydent Kędzierzyna-Koźla, Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomiczej oraz Mintaek Lim, szef projektu Foosung Polska z departamentu planowania strategicznego koncernu Foosung.

Zakład ma produkować roztwór LiPF6 ( heksafluorofosforan litu), który jest powszechnie stosowany jako sól w elektrolitach wykorzystywanych w akumulatorach litowo-jonowych. Koreańczycy mają już 15-letnie doświadczenie w tej branży i to ich pierwsza taka inwestycja w Europie. - To branża, która ma ogromną przyszłość. Wybraliśmy Kędzierzyn-Koźle, gdyż ma dobrze rozwiniętą infrastrukturę przemysłową i lokalizację w pobliżu naszych kluczowych klientów. Otrzymaliśmy też atrakcyjną ofertę, wielkie wsparcie i pomoc od władz lokalnych i przedstawicieli rządu - mówił Mintaek Lim.

- Bardzo się cieszę, że inwestor wybrał nasze tereny inwestycyjne, tym bardziej, że rywalizowaliśmy z innymi destynacjami w Polsce i Europie – podkreśla Sabina Nowosielska, prezydent miasta Kędzierzyn-Koźle. – To inwestycja o dużym znaczeniu nie tylko dla miasta, ale całego regionu. Właśnie w Kędzierzynie-Koźlu, gdzie bije serce polskiego przemysłu chemicznego, firma Foosung dołączy do grona znamienitych marek polskich firm i wzmocni nasz kapitał gospodarczy, poszerzając jednocześnie platformę międzynarodowych kontaktów biznesowych. Liczę, że oferta pracy, która zostanie skierowana również do naszych mieszkańców, pozwoli wielu osobom na realizację planów zawodowych i wykorzystanie posiadanych kompetencji. Życzymy inwestorowi realizacji założonych planów i mamy nadzieję, że już krótce będziemy mogli cieszyć się wbiciem pierwszej łopaty – dodaje.

- Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii jako cel stawia sobie wzrost innowacyjności i konkurencyjności polskiej gospodarki. Ustawy, które powstają w MPiT, mają realny wpływ na wzrost naszego PKB. Z myślą o inwestorach, zarówno krajowych jak i zagranicznych, zmieniliśmy zasady działania specjalnych stref ekonomicznych. Rozwiązania te zostały dobrze przyjęte przez biznes, czego potwierdzeniem są publikowane ostatnio rankingi. Dowodem też jest ogłoszone dziś przedsięwzięcie, co ważne, w jednej z priorytetowych dla Polski branż, czyli elektromobilności. Nie ulega wątpliwości, że w Polsce warto lokować kapitał. Mam nadzieję, że coraz więcej inwestorów będzie dostrzegać znaczący potencjał województwa opolskiego – mówi wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa.

Pierwsze zapytanie Foosunga o możliwości inwestowania w Polsce wpłynęło w styczniu 2018 roku. Za pośrednictwem Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu zostało skierowane do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która przedstawiła kilka ofert terenów, w tym tzw. Pola Południowego w Kędzierzynie-Koźlu.

- 27 kwietnia 2018 r. miała miejsce pierwsza wizyta inwestora w Kędzierzynie-Koźlu, na terenie Pola Południowego, a potem w Centrum Obsługi Inwestora – przypomina Alicja Górska, prezes zarządu Kędzierzyńsko-Kozielskiego Parku Przemysłowego. - Podczas wielu wymagających spotkań wiele uwagi poświęciliśmy kwestiom środowiskowym i transportowym. Dla firmy Foosung ważna była możliwość włączenia w projekt bocznicy kolejowej, co udało się uformować się w konkretne założone w czasie plany i będzie miało zasadniczy wpływ na dywersyfikację transportu. Przed inwestorem pozostaje m. in. kwestia pozyskania zgód środowiskowych i pozwoleń na budowę, pozyskiwanie kadr i wiele innych wyzwań związanych z lokowaniem inwestycji w innym kraju - dodaje.

Spółka Foosung skorzysta z ulg strefowych, decyzja o wsparciu została udzielona w marcu tego roku. 11 czerwca 2019 r. został rozstrzygnięty przetarg na zakup prawa użytkowania wieczystego nieruchomości o powierzchni około 20 hektarów w Kędzierzynie-Koźlu, w którym firma Foosung Poland sp. z o.o. złożyła ofertę. Zakup nieruchomości jest zaplanowany na koniec czerwca br.

 

 

_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe