Miasto na starych kartach pocztowych cz. 1

  • 19.12.2018, 21:45 (aktualizacja 07.03.2019, 11:00)
  • Ł
Miasto na starych kartach pocztowych cz. 1 archiwum Widokówka z okresu międzywojennego przedstawia dworzec kolejowy w Koźlu
Dla współczesnego pokolenia widokówki i kartki pocztowe to relikty przeszłości, które jednak mogą być fantastyczną lekcją historii. Prezentujemy reprodukcje kilkunastu kartek pocztowych z przełomu XIX i XX wieku, prezentujących widoki miejscowości tworzących dziś Kędzierzyn-Koźle.

Pomysłodawcą karty pocztowej był najprawdopodobniej, urodzony w Słupsku, pruski urzędnik Heinrich von Stephan. 30 listopada 1865 roku na Niemieckiej Konferencji Poczt w Karlsruhe zgłosił pomysł wprowadzenia możliwości wysyłania kart pocztowych bez kopert, ale został on odrzucony, gdyż uznano, że się nie przyjmie. Cztery lata później Austria wprowadziła jednak takie karty korespondencyjne z wizerunkiem orła cesarskiego.

 

Jeszcze kilka innych osób uznaje się za pomysłodawców nowej przesyłki. Jest wśród nich niemiecki księgarz August Schwartz, który w lipcu 1870 roku nadrukował na stronie adresowej karty korespondencyjnej ilustrację przedstawiającą artylerzystę.

Z kolei Serb Petar Manojlovic w tym samym roku wydrukował w Wiedniu pocztówkę z wyobrażeniem latającego smoka. Natomiast księgarz francuski Leon Besnardeau również w 1870 roku wydrukował pełną ilustrację na stronie adresowej pocztówki.

 

Nowa forma otwartej przesyłki listowej od 1875 roku dopuszczona została do obrotu międzynarodowego i szybko stała się najpopularniejszym środkiem korespondencji. Z roku na rok rosła liczba samych kartek, jak i ich wydawców. Wkrótce pojawili się pierwsi ich kolekcjonerzy.

 

Miejscowości tworzące współczesny Kędzierzyn-Koźle na kartach pocztowych pojawiły się w latach 90. XIX wieku.

Szczególnie cenne są litografie. W tej technice graficznej rysunek przeznaczony do powielania wykonywało się na tzw. kamieniu litograficznym, za pomocą którego robiło się następnie odbitki.

Litografie szybko zostały wyparte przez tańsze w seryjnej produkcji kartki na bazie fotografii.

 

W celu upiększania kartek barwiono je, przy czym często pomijano pewne szczegóły, a niektóre wręcz dodawano. Szczególnie widać to na kolorowych kartkach. Domalowywanie łownej zwierzyny w leśnych plenerach to niemal norma. Czasem autorzy kartek dopuszczali się większych fałszerstw, domalowując postacie, budynki czy elementy krajobrazu.

 

Stuletnie, a czasem starsze kartki pocztowe to nie tylko piękne widoki i historyczne budowle. To także ludzkie uczucia i emocje zapisywane drobnym druczkiem na tysiącach stron. Widokówki przesyłali wszyscy, począwszy od wielkich tamtego świata, a skończywszy na robotnikach i parobkach. To najbardziej osobiste pamiątki z tamtych lat. Namacalne świadectwo życia. Jeśli kiedyś zabraknie internetu, to po nas nic takiego nie zostanie.

Ł

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe