piątek, 19 kwietnia 2024 14:03
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pochowano tam Francuzów

Nie ma już po nim nawet śladu i mało kto zdawał sobie sprawę z jego istnienia. Mowa o starym cmentarzu żołnierzy francuskich z epoki napoleońskiej, który niegdyś mieścił się przy dzisiejszej ul. Filtrowej w Kędzierzynie-Koźlu.
Pochowano tam Francuzów
Architekt miejski Marek Paneth, pokazuje stare mapy, na których zaznaczono nieistniejący już cmentarz żołnierzy francuskich

O tym, że niegdyś znajdował się tam cmentarz żołnierzy francuskich, wydział geodezji kędzierzyńsko-kozielskiego magistratu dowiedział się przez zupełny przypadek od Grzegorza Naumowicza - Powiatowego Konserwatora Zabytków w Kędzierzynie-Koźlu.

Żołnierze francuscy, którzy oblegali kozielską twierdzę chorowali m.in. na tyfus. Zmarłych chowano na przedpolach twierdzy, także przy ul. Filtrowej, gdzie tuż po II wojnie światowej stał kamienny krzyż, będący zapewne pozostałością po XIX wiecznym cmentarzu.

- Otrzymaliśmy stare mapy - jedna z 1882 roku, a druga z 1914 roku, pochodzące z Archiwum Państwowego w Opolu, na których ów cmentarz jest zaznaczony. Jego powierzchnia wynosiła około 6 arów. Z nieustalonych przyczyn na mapach z późniejszego okresu już go tam nie ma. Nie wiadomo, czy doszło do likwidacji cmentarza, czy też ekshumowano tych ludzi - przyznaje architekt miejski Marek Paneth, przypominając, że zgodnie z obowiązującymi przepisami po 40 latach od zaprzestania pochówków teren cmentarza można przeznaczyć na inne cele.

Na miejscu dawnego cmentarza żołnierzy francuskich, stoją dziś obiekty gospodarcze spółki Miejskie Wodociągi i Kanalizacja. Natomiast w obecnym biurowcu MWiK, który wybudowano w 1903 roku, jeszcze długo po II wojnie światowej mieściła się sala gimnastyczna, a pusty plac obok budynku służył za boisko sportowe dla uczniów kozielskiego liceum. Tam też w latach 70 i 80 XX wieku rozbijano namiot cyrku, który odwiedzał nasze miasto.

 

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Bogusław Rogowski 03.07.2019 11:57
O tym,że był tak kiedyś cmentarz żołnierzy francuskich jeszcze w latach 1946-47 informował duży kamienny krzyż, który znajdował się na skarpie nad Linetą obok przedszkola przy ul. Filtrowej. Gdy przed pół wiekiem prowadzono prace fundamentowe dla przedszkola natrafiono tam na kości pochowanych żołnierzy.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: asdfTreść komentarza: Czy tam dalej jest zamkniety ten przejazd?Data dodania komentarza: 19.04.2024, 12:30Źródło komentarza: Zamkną przejazd pod wiaduktem na ulicy Spacerowej. Będzie objazdAutor komentarza: NorabTreść komentarza: Jakieś sto lat temu prężnie działała na Śląsku poczta kolejowa Bahnpost.Kazdy list przesłany tą pocztą miał owalny stempel z numerem pociągu i stacją nadania.Oczywiscie wielka gradka dla filetalistow oraz strata dla organizatorów,że przespali taką okazję.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 12:15Źródło komentarza: Fiatem po Podsudeckiej. Pociąg retro przyjedzie do Kędzierzyna-KoźlaAutor komentarza: KaiTreść komentarza: Mógłbyś zdradzić Czytelnikom, jaka jest Twoja wizja kozielskiego Rynku?Data dodania komentarza: 19.04.2024, 10:21Źródło komentarza: Brudna kampania wyborcza przed drugą turą w Kędzierzynie-KoźluAutor komentarza: UPTreść komentarza: Brawo Justna ! Zdobywaj szczyty 💪Data dodania komentarza: 19.04.2024, 09:41Źródło komentarza: Najpierw uruchomiła placówkę oświatową, teraz otwiera Klinikę Kosmetologii Estetycznej i Terapii SkórAutor komentarza: loloTreść komentarza: Wy nie przepraszajcie tylko weźcie się do roboty .Za grubą kasę zgarniają i w głowach się poprzewracało .Data dodania komentarza: 19.04.2024, 08:19Źródło komentarza: Aleksander Śliwka przeprasza za słaby sezon Grupy Azoty ZAKSAAutor komentarza: GregorTreść komentarza: Płaca ? Też najnizsza krajowa plus benefity ?Data dodania komentarza: 19.04.2024, 05:32Źródło komentarza: Baumit wybuduje fabrykę w pobliżu Kędzierzyna-Koźla
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 10°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 24 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna