Poniedziałek, 14.10.2019

Pochowano tam Francuzów

  • 02.07.2019, 15:15
  • Andrzej Kopacki
Pochowano tam Francuzów Architekt miejski Marek Paneth, pokazuje stare mapy, na których zaznaczono nieistniejący już cmentarz żołnierzy francuskich
Nie ma już po nim nawet śladu i mało kto zdawał sobie sprawę z jego istnienia. Mowa o starym cmentarzu żołnierzy francuskich z epoki napoleońskiej, który niegdyś mieścił się przy dzisiejszej ul. Filtrowej w Kędzierzynie-Koźlu.

O tym, że niegdyś znajdował się tam cmentarz żołnierzy francuskich, wydział geodezji kędzierzyńsko-kozielskiego magistratu dowiedział się przez zupełny przypadek od Grzegorza Naumowicza - Powiatowego Konserwatora Zabytków w Kędzierzynie-Koźlu.

Żołnierze francuscy, którzy oblegali kozielską twierdzę chorowali m.in. na tyfus. Zmarłych chowano na przedpolach twierdzy, także przy ul. Filtrowej, gdzie tuż po II wojnie światowej stał kamienny krzyż, będący zapewne pozostałością po XIX wiecznym cmentarzu.

- Otrzymaliśmy stare mapy - jedna z 1882 roku, a druga z 1914 roku, pochodzące z Archiwum Państwowego w Opolu, na których ów cmentarz jest zaznaczony. Jego powierzchnia wynosiła około 6 arów. Z nieustalonych przyczyn na mapach z późniejszego okresu już go tam nie ma. Nie wiadomo, czy doszło do likwidacji cmentarza, czy też ekshumowano tych ludzi - przyznaje architekt miejski Marek Paneth, przypominając, że zgodnie z obowiązującymi przepisami po 40 latach od zaprzestania pochówków teren cmentarza można przeznaczyć na inne cele.

Na miejscu dawnego cmentarza żołnierzy francuskich, stoją dziś obiekty gospodarcze spółki Miejskie Wodociągi i Kanalizacja. Natomiast w obecnym biurowcu MWiK, który wybudowano w 1903 roku, jeszcze długo po II wojnie światowej mieściła się sala gimnastyczna, a pusty plac obok budynku służył za boisko sportowe dla uczniów kozielskiego liceum. Tam też w latach 70 i 80 XX wieku rozbijano namiot cyrku, który odwiedzał nasze miasto.

 

Andrzej Kopacki

Zdjęcia (3)

Podpięte galerie zdjęć:
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Bogusław Rogowski
Bogusław Rogowski 03.07.2019, 11:57
O tym,że był tak kiedyś cmentarz żołnierzy francuskich jeszcze w latach 1946-47 informował duży kamienny krzyż, który znajdował się na skarpie nad Linetą obok przedszkola przy ul. Filtrowej. Gdy przed pół wiekiem prowadzono prace fundamentowe dla przedszkola natrafiono tam na kości pochowanych żołnierzy.

Pozostałe