środa, 24 kwietnia 2024 17:00
Reklama
Reklama
Reklama

Teraz czas na muzealników

Tak jak zapowiadaliśmy na łamach "Nowej Gazety Lokalnej" pod koniec maja, sfinalizowano właśnie prace na wzgórzu zamkowym w Koźlu. Firma budowlana pod bacznym okiem konserwatora zabytków, zrekonstruowała i zabezpieczyła średniowieczne pomieszczenia pod dziedzińcem zamkowym.
Teraz czas na muzealników

Autor: Andrzej Kopacki

Odbiór techniczny z udziałem konserwatora zabytków przeciągnie się zapewne do końca lipca. Dopiero wtedy nastąpi montaż zamówionych mebli, sprzętu komputerowego i organizacja samego muzeum.

Dobiegły końca wszystkie roboty polegające na konserwacji ceglanych sklepień w piwnicach, które zostały zrewitalizowane zgodnie z programem prac konserwatorskich. Ponadto w pomieszczeniach piwnicznych wykonano ceglaną posadzkę oraz zainstalowano oświetlenie całej przestrzeni, gdzie stworzona zostanie ekspozycja muzealna. Jej część znajdować się będzie w posadzce pod grubą taflą szkła.

Jeśli chodzi o prace zewnętrzne, to w obrębie dziedzińca, grubą żelbetową płytę wylaną nad reliktem fundamentów średniowiecznej wieży, przysłonił estetyczny bruk. Gotowa jest także konstrukcja pawilonu wejściowego do części piwnicznej. Na dziedzińcu stoi przeszkolona piramida, przez którą można będzie podziwiać znajdujący się tuż pod nią relikt wieży. Wzgórze zamkowe przy ul. Kraszewskiego w Koźlu posiada bowiem coś, czego pozazdrościć nam mogą inne śląskie miasta. Chodzi o dobrze zachowaną dolną kondygnację świeckiej budowli o nazwie stołp. Jest to wieża ostatecznej obrony na dziedzińcu zamkowym. Podobne pozostałości zamku występują tylko we Wrocławiu (wbudowane w klasztor Dominikanów) i Jelczu-Laskowicach, które zostały obrócone w gruzy. Tym samym posiadamy tu najstarszą i jedyną funkcjonalną na Śląsku bryłę architektoniczną stołpu na słowiańskim grodzie książęcym, gdzie w czasach Krzywoustego rezydował kasztelan. To właśnie z tamtego czasu pochodzi pierwsza wzmianka Galla Anonima o Koźlu, kiedy Bolesław Krzywousty nakazał odbudować gród zniszczony przez wojska czeskie. Czesi spalili go podczas krótkiego najazdu, będącego preludium do znacznie większego konfliktu na Śląsku.

Przed budowlańcami jest jeszcze odtworzenie naroża muru obronnego kozielskiego zamku. Niespodzianki, jakie wynikły w trakcie realizacji tego zadania, wymusiły zmianę dokumentacji projektowej i uzgodnień z konserwatorem zabytków. Są to długotrwałe procedury i należy założyć, że odbudowa naroża muru obronnego może przeciągnąć się do końca trzeciego kwartału tego roku.
 
Zagospodarowanie pomieszczeń piwnicznych pod dziedzińcem, a konkretnie przygotowanie samej ekspozycji, znajdować się będzie po stronie pracowników Muzeum Ziemi Kozielskiej.

Bolesław Bezeg reprezentujący tę instytucję, wyjaśnia jednak, że dopóki wojewódzki konserwator zabytków nie wyrazi zgody na rozpoczęcie prac przy tworzeniu ekspozycji, to nie zostaną one wszczęte.

- Dopiero, gdy dostaniemy zielone światło od konserwatora zabytków, to zaczniemy działać. Muzeum w Katowicach przygotowywało swoją ekspozycję przez dwa lata. My zrobimy to znacznie szybciej - zapewnia Bolesław Bezeg.

 




Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LLLTreść komentarza: Możesz sobie kpić, najlepszejszy Rychu. Kiedy PO rządziła, PP była przeznaczona na stopniowy rozkurz (komercjalizacja, prywatyzacja; ile wtedy zamknięto placówek pocztowych?). Rząd Szydło odwrócił te strategię PO. Jak długo PP pozostanie jednoosobową spółką Skarbu Państwa? Jej akcje spadają...Co do " A teraz BIEDA" - całkiem niedawno niejaka Waltz Hanna orzekła "Myślę, że taniej to już było."Data dodania komentarza: 24.04.2024, 13:40Źródło komentarza: Pracownicy Poczty Polskiej z Kędzierzyna-Koźla protestowali w Warszawie przeciwko zwolnieniomAutor komentarza: Rychu, taki lepszy RyszardTreść komentarza: Jak my rządziliśmy to NIKT z PP nie musiał protestować, kraj był bogaty i dostatni. A teraz BIEDA.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 12:12Źródło komentarza: Pracownicy Poczty Polskiej z Kędzierzyna-Koźla protestowali w Warszawie przeciwko zwolnieniomAutor komentarza: Grzeg.H.Treść komentarza: No tak, tyle, że oni na tym zarabiają i to sporo.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 12:00Źródło komentarza: Znowu będzie można wymienić elektrośmieci na sadzonkiAutor komentarza: ElzbietaTreść komentarza: Za PiS-u nie przyjmowano pracowników ,ponieważ za śmieciówkę nie było chętnych.Tak, dokładano, ale tony ulotek do doręczenia,czas pracy do 18.00-19.00.Punkty poczty to sklepiki typu szwarc,mydło i powidło.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 11:42Źródło komentarza: Pracownicy Poczty Polskiej z Kędzierzyna-Koźla protestowali w Warszawie przeciwko zwolnieniomAutor komentarza: ElzbietaTreść komentarza: Przez ostatnie lata,pracownicy poczty byli zwalniani,ale i bardzo źle opłacani. Brak doręczycieli powoduje,że pocztę kierowaną do mnie odbierałam / w ostatnich dwóch latach/ JEDEN raz na półtora miesiąca.Monitowałam u kierownika,pisałam skargi i zapytania do centrali i co??? Bez jakiejkolwiek odpowiedzi.Teraz panie doręczycielki zmieniają się średnio raz na kwartał.Nie rozumiem co do patologicznej sytuacji ciągnącej się od wielu lat ma Tusk.Jestem w stanie zrozumieć ,że to nie pani " ulubieniec", jednak należy trochę znaleźć się w temacie.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 11:34Źródło komentarza: Pracownicy Poczty Polskiej z Kędzierzyna-Koźla protestowali w Warszawie przeciwko zwolnieniomAutor komentarza: KazTreść komentarza: Brawo!Data dodania komentarza: 24.04.2024, 11:34Źródło komentarza: Fabryka w Starym Koźlu rozpocznie produkcję już w maju
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 7°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1005 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna