Można wycofać wniosek o emeryturę

  • 09.07.2019, 09:46
  • Źródło: ZUS
Można wycofać wniosek o emeryturę
Złożyłeś wniosek o emeryturę w czerwcu i teraz tego żałujesz? Jeszcze nic straconego. Taki wniosek możesz wycofać. Masz na to miesiąc od dnia otrzymania decyzji o przyznaniu emerytury.

Osiągnięcie wieku emerytalnego to po wielu latach pracy bardzo wyczekiwany moment. Jednak na złożenie wniosku o świadczenie warto wybrać optymalny moment. Czerwiec nie był najkorzystniejszym miesiącem na taką decyzję. Dlaczego?

- To jedyny miesiąc w roku, w którym składki na koncie każdego ubezpieczonego są objęte waloryzacją roczną, ale już nie kwartalną. Składniki, które są brane pod uwagę do obliczenia podstawy emerytury są waloryzowane tylko raz, a nie podwójnie, jak w każdym innym miesiącu. To oznacza, że świadczenie wyliczone na podstawie wniosku złożonego w czerwcu, może być niższe o kilkanaście bądź nawet kilkaset złotych. Wszystko zależy od sumy składek na naszym koncie w ZUS – wyjaśnia Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

 

Co możesz zrobić, jeśli pochopnie podjąłeś decyzję o złożeniu wniosku o emeryturę właśnie czerwcu?

- Jeśli ktoś uzna, że wniosek o emeryturę złożony w czerwcu to nie był najlepszy pomysł to może go wycofać. Nawet po wydaniu przez ZUS decyzji przyznającą można zrezygnować z emerytury, jednak trzeba to zrobić najpóźniej do dnia uprawomocnienia się decyzji. Warto pamiętać, że taka decyzja staje się prawomocna po upływie miesiąca od dnia jej otrzymania. Nie jest istotna data wydania decyzji, ale dzień jej odbioru – podkreśla Sebastian Szczurek z ZUS.

 

Co ważne, jeśli organ rentowy po rozpatrzeniu wniosku wypłaci emeryturę, a ubezpieczony wycofa taki wniosek, to będzie zobowiązany do zwrotu przyznanego i wypłaconego świadczenia.

ZUS przyznaje emeryturę z urzędu tylko w jednym przypadku. Wtedy, gdy ubezpieczony osiąga wiek uprawniający do emerytalny i w tym momencie pobiera rentę z tytułu niezdolności do pracy. W każdej innej sytuacji ZUS wyda decyzję o przyznaniu świadczenia tylko i wyłącznie na wniosek. To daje zainteresowanemu możliwość wycofania wniosku,
na przykład wniosku złożonego o emeryturę w najmniej korzystnym miesiącu czyli czerwcu.

 

Przy wycofaniu wniosku nie jest wymagane podanie powodu. Można to zrobić pisemnie (na formularzu ZUS EWS), ustnie do protokołu w każdej placówce ZUS, bądź za pomocą dokumentu elektronicznego. Wycofanie wniosku będzie skuteczne również wtedy, gdy w imieniu ubezpieczonego zrobi to osoba przez niego upoważniona lub wskazany pełnomocnik. Wówczas do wniosku należy dołączyć upoważnienie lub pełnomocnictwo podpisane przez ubezpieczonego.

Źródło: ZUS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

sir_jk
sir_jk 26.02.2020, 16:31
Wszyscy mówią tylko o czerwcu a nikt tu nie wspomina, że także w lutym nie należy składać wniosku o przyznanie emerytury. Co roku 1 marca jest ustalana nowa kwota bazowa od której wyliczana jest emerytura. A różnica między kwotą w 2020r a tą z 2019r. wynosi prawie 7,3%. Jeśli się popatrzy jaka jest rewaloryzacja to wyjdzie, że dopiero za dwa lata człowiek co złożył wniosek w lutym dostanie taką sumę jak ten co składał w marcu
tolesław
tolesław 09.07.2019, 13:19
jak to kurcze jest że wcześniej człowiek nie wiedział o tqakich rzeczach, nigdzie o tym nie mówią idziwne że sma zus to mówi teraz ale lepiej tak niż za pózno albo wcale

Pozostałe