Trwała i efektowna nawierzchnia to atut otoczenia każdego budynku

  • 18.07.2019, 10:05 (aktualizacja 18.07.2019, 14:56)
  • Materiał partnera
Trwała i efektowna nawierzchnia to atut otoczenia każdego budynku
Użytkowanie z nawet najbardziej efektownego architektonicznie i komfortowego domu wiązać się będzie z utrapieniem, jeśli po każdych opadach trzeba zmagać się pokonywaniem tworzącego się przed nim błota. Wykonanie utwardzonych ścieżek i podjazdów jest zadaniem wielce pożądanym także ze względu na walory estetyczne otoczenia. Możliwości w tym zakresie jest kilka – przyjrzyjmy się im bliżej.

Wygoda musi iść w parze z korzystnym wyglądem

 

Aranżacja otoczenia musi pasować do budynku estetycznie i funkcjonalnie. Podjazdy i ścieżki, ze względu na swoje duże powierzchnie widoczne od frontu, odgrywają tutaj szczególnie dużą rolę. Sam fakt uch utwardzenia nie zadowala więc dziś niemal nikogo.

Swego czasu niewątpliwe tryumfy święciły elementy określane mianem kostki Bauma. Dziś sięgają po nie najmniej wymagający użytkownicy, często unikając przy tym modnych niegdyś kolorowych wzorów. Obecnie dostępne są kostki zapewniające dużo lepszy efekt estetyczny: płukane, szczotkowane, łupane czy imitujące kamień.

Ten ostatni wykorzystują inwestorzy, którym zależy na trwałości wykonanej nawierzchni bądź nadaniu otoczenia domu nader korzystnego wyglądu, współgrającego zwłaszcza z architekturą utrzymaną w tradycyjnej stylistyce. Bruk kamienny jest odporny na ściskanie i wszelkie czynniki pogodowe, wygląda przy tym znakomicie nawet wówczas, gdy ma wiele lat i np. nieco pozarastał.

Znakomitą alternatywą są cegły klinkierowe – w tej roli ich popularność była w naszym kraju ograniczona, jednak dziś o zaletach tego materiału przekonuje się coraz więcej wymagających inwestorów. Klinkier także jest nadzwyczaj twardy, znakomicie radzi sobie więc z przenoszeniem obciążeń, nie zagraża mu też sól. Poza tym ma jednak i inne, niezwykle ważne zalety. Łatwo możemy z niego stworzyć nawierzchnię równą jak stół, której pokonywanie nie będzie kłopotem np. dla kobiet w butach na obcasach. Jednocześnie cieszyć się możemy bardzo szerokim wyborem odcieni, co warto sprawdzić np. przeglądając ofertę firmy Feldhaus. Prostokątny kształt sprawia przy tym, że możemy stosować rozmaite sposoby układania. Otwiera to przed projektantami ogromne możliwości i daje dużą swobodę w tworzeniu otoczenia podkreślającego architektoniczne zalety konkretnego obiektu.

 

Zadbaj o właściwe wykonanie, a Twoja nawierzchnia przetrwa wszystko

 

Układanie bruku nie wydaje się wymagającym zadaniem, trzeba tymczasem dołożyć starań, by uniknąć przy tym błędów. To, czy charakteryzujący się znakomitą twardością i efektownym wyglądem bruk klinkierowy bądź kamienny będzie mógł spełnić swoje zadanie, zależy od sposobu przygotowania podbudowy. Jeśli zlekceważymy to zagadnienie, nawet niedługi okres użytkowania w połączeniu z opadami może spowodować, że efekt okaże się rozczarowujący i szybko zobaczymy źle wyglądające i zbierające wodę zapadnięcia.

Na spód musi więc trafić warstwa tłucznia. Jej grubość zależy od obciążeń, jakie będą oddziaływać na podjazd czy ścieżkę. Tym przeznaczonym wyłącznie do ruchu pieszego wystarczy podbudowa o grubości 20 cm, tam, tam zaś, gdzie mają poruszać się pojazd musi być dwukrotnie grubsza. Pamiętajmy o konieczności mechanicznego zagęszczenia i wyrównania przed zastosowaniem podsypki, także wymagającej rzecz jasna dokładnego rozprowadzenia.

Materiał partnera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe