Zainspirowały ich nasze małe ojczyzny

  • 20.07.2019, 13:24
  • W
Zainspirowały ich nasze małe ojczyzny W
Chwycili za pędzle i oddawali się pasji. Efektem pracy artystów uczestniczących w kolejnym w naszym powiecie plenerze malarskim była wystawa poplenerowa zorganizowana w Gminnym Ośrodku Kultury w Reńskiej Wsi.

Wcześniej podczas pleneru realizowanego w ramach projektu polsko-czeskiego „Artystycznie przez granice - z muzyką i kulturą na polsko-czeskim pograniczu”, realizowanego ze środków PO WT Polska-Republika Czeska, przez niemal dwa tygodnie artyści z kraju i zagranicy zdawali się na łaskę weny twórczej.

O podsumowanie wydarzenia poprosiliśmy komisarza organizacyjnego międzynarodowego pleneru malarskiego, artystę, malarza, wiceprezesa Fundacji Droga Życia - Marka Madeja z Warszawy.

- Organizatorem głównym pleneru jest wójt gminy Reńska Wieś Tomasz Kandziora. Przez dwanaście dni szesnastu artystów z czterech krajów: Białorusi, Ukrainy, Polski i Hiszpanii było gośćmi prezesa Andrzeja Sałackiego w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich - GOSiR w Zakrzowie. W tej chwili właśnie prezentujemy mieszkańcom gminy Reńska Wieś nasz dwutygodniowy dorobek z pobytu na pięknej ziemi opolskiej,w  gminach Reńska Wieś i Polska Cerekiew - mówi Marek Madej.

Wśród reprezentantów Polski na plenerze nie zabrakło twórców z największych ośrodków artystycznych - Łodzi i Warszawy.

- Powstało około 70-80 obrazów malarskich w różnych technikach - od techniki podstawowej malarskiej - oleju, po akryl i akwarelę. Artyści stworzyli również rysunki. Są to prace w formacie 60 na 80 cm. Pomniejsze - miniatury 20 na 30 cm - uszczegóławia kurator organizacyjny.

O wymiar artystyczny pleneru można było wypytać jego kurator artystyczne: prof. Maryję Karpienkovą, dziekana wydziału sztuki i malarstwa współczesnej Białorusi na Akademii Sztuk Pięknych w Mińsku i artystkę z Warszawy - Zofię Datko.

- O bardzo wysokim poziomie pleneru świadczy fakt, że wszyscy jego uczestnicy są dyplomowanymi, profesjonalnymi artystami po akademiach sztuk pięknych, wyższych szkołach artystycznych w Polsce i zagranicą - podkreśla Madej.

Za gościnę artyści podziękowali organizatorom jednym ze swoich obrazów. Pozostałe prace zabierają ze sobą. Funkcjonują one później w galeriach w miejscach ich zamieszkania - rozlokowanych na terenie całego kraju i zagranicą.

 

 

W

Zdjęcia (13)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe