Będą pieniądze na wymianę pieców

  • 25.07.2019, 18:00
  • Ł
Będą pieniądze na wymianę pieców Foto: opolskie.pl
Zarząd województwa opolskiego rozstrzygnął konkurs związany z ochroną powietrza. Jedenaście gmin w regionie otrzyma ponad 6,6 mln zł na sfinansowanie wymiany źródeł ciepła na bardziej ekologiczne.

- Jak ogłaszaliśmy konkurs, to podkreślaliśmy, że chodzi przede wszystkim o przyłączenie gospodarstw indywidualnych do sieci ciepłowniczej bądź gazowniczej lub wymianę przestarzałych pieców na nowe - wyjaśnia marszałek województwa. - Montaż finansowy takich projektów składa z trzech części. Pierwszą stanowią pieniądze unijne, drugą pieniądze gminy, a trzecią wkład mieszkańców, czyli właścicieli gospodarstw, którzy zechcą stare piece wymienić - dodaje Andrzej Buła.

Nabór projektów odbył się na początku roku. Zgłosiło się do niego 12 beneficjentów z czego 11 otrzyma dofinansowanie. Wśród nich są dwie gminy z naszego powiatu: Kędzierzyn-Koźle i Bierawa. Na działania związane z ochroną powietrza w Regionalnym Programie Operacyjnym jest niemal 4 mln euro. Montaż finansowy oznacza, że te pieniądze powinny wygenerować inwestycje o wartości ponad 10 mln euro.

Pieniądze unijne będą przekazywane w formie dotacji, natomiast nie ma w RPO ograniczeń, dotyczących źródła wkładu własnego mieszkańców gmin. Aby mogli oni z tych pieniędzy skorzystać, muszą mieć oceny energetyczne budynków, a nie audyty energetyczne, które są znacznie droższe.

Podobny konkurs zarząd województwa ogłosi jeszcze w tym roku.

Ł

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe