Regenerowali siły przed drugą połową roku

  • 27.07.2019, 13:19
  • W
Regenerowali siły przed drugą połową roku Foto: Stowarzyszenie "Aktywny Senior"
W tym roku znów postawili na niewielką nadmorską miejscowość i się nie zawiedli. Członkowie stowarzyszenia „Aktywny Senior” z Pawłowiczek urlopowali w ośrodku wypoczynkowym „Alex” w Pustkowie.

Po dotarciu na miejsce i ulokowaniu się w domkach z widokiem na morze wszyscy udali się na plażę, by powitać Bałtyk. Seniorów przywitała słoneczna pogoda i spokojna, ciepła woda. Mieszkali w pobliżu parku z licznymi symbolami, jak replika krzyża na Giewoncie czy dąb Jana Pawła II. W czasie 10-dniowego pobytu nad morzem seniorzy, poza plażowaniem, spacerami brzegiem Bałtyku i wspólnymi biesiadami, zwiedzili sporo ciekawych miejsc. Odwiedzili Kamień Pomorski, gdzie uczestniczyli w koncercie inaugurującym 55. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. Wysłuchali koncertu organowego i jednej z mszy Mozarta.

Rejs statkiem „Santa Maria”, zwiedzanie mola i deptaka, a także spacer z przewodnikiem obejmowała całodniowa wycieczka do Kołobrzegu.

- Poznaliśmy nieco historii tego wspaniałego miasta i odwiedziliśmy jego najciekawsze zabytki. W tym oczywiście bazylikę pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, wyjątkową budowlę sakralną - relacjonuje Maria Plucińska, przewodnicząca stowarzyszenia „Aktywny Senior”.

Poza najważniejszym zabytkiem Kołobrzegu zwiedzano również ratusz miejski, Wilczy Fort, w którym dziś funkcjonuje amfiteatr, oraz parki. Leśną ścieżką seniorzy dotarli z Pustkowa do Trzęsacza. Zwiedzili tamtejszy neogotycki kościół, nowoczesną platformę widokową, deptak i Multimedialne Muzeum na Klifie.

- To wyjątkowe miejsce. Jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce, w którym podróżujemy w czasie i przestrzeni: instalacje świetlne, animowane makiety, strefy czasowe i świetlny 15. południk, na którym leży Trzęsacz - wylicza Plucińska.

Nie ominięto ruin kościoła w Trzęsaczu, zabytku klasy zerowej, jedynego tego typu obiektu w Europie.

- To trzeba przeżyć i odbyć niesamowitą podróż, aby zobaczyć, jak kościół wyglądał kiedyś i jak doszło do tego, że dziś został już tylko kawałek jednej ze ścian świątyni - mówi szefowa „Aktywnego Seniora”.

Opuszczając muzeum na klifie, każdy senior otrzymał Europejski Certyfikat potwierdzający pobyt na 15. południku wyznaczającym czas środkowoeuropejski. Innego dnia kolejką wąskotorową seniorzy udali się do Niechorza. Tam zwiedzili latarnię morską, motylarnię i Muzeum Figur Woskowych. Rewal, Pogorzelice i Pobierowo to pozostałe miejscowości, które odwiedzili. Godziny wieczorne upływały seniorom na wspólnych biesiadach i pogaduchach. Właściciele ośrodka organizowali seniorom wieczorki tematyczne. Na jednej z zabaw goszczono przewodniczącą rady seniorów gminy Rewal, Jadwigę Dorniak-Szymanowicz.

(...)

Cała relacja w 27. nr. "Nowej Gazety Lokalnej", który ukazał się 23 lipca.

 

W

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe