Środa, 19.06.2019

Czy warto kupić ubezpieczenie podróżne na urlop?

  • 21.12.2018, 12:58 (aktualizacja 21.12.2018, 13:13)
Czy warto kupić ubezpieczenie podróżne na urlop?
Do wypadku może dojść wszędzie - zarówno w domu, jak i podczas wyjazdu wakacyjnego za granicę. Na każdą ewentualność warto wykupić ubezpieczenie podróżne na urlop, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo i komfort wypoczywania. Sprawdźmy, dlaczego jest to takie istotne?

Podstawowym elementem ubezpieczenia podróży jest ubezpieczenie kosztów leczenia. Gwarantuje ono zwrot kosztów świadczeń medycznych, z których skorzystamy, jeśli cokolwiek stanie nam się za granicą.

Podobne założenia spełnia jednak karta EKUZ - Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. To karta, którą można wyrobić osobiście poprzez złożenie stosownego wniosku w oddziałach wojewódzki i delegaturach terenowych Narodowego Funduszu Zdrowia. Na przykład EKUZ Toruń wyrobimy przy ulicy Szosa Chełmińska 28, w delegaturze Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Czy karta EKUZ wystarczy?

Karta jest bezpłatna, ale nie zapewni turyście takiego zakresu ubezpieczenia, co polisa turystyczna wykupiona w towarzystwie ubezpieczeniowym. EKZU gwarantuje wyłącznie podstawowe świadczenia medyczne w publicznych placówkach zdrowia, do których pacjent trafi nagle. EKUZ pokryje koszty świadczeń, które w danym kraju są bezpłatne dla jego obywateli. Zakres ubezpieczenia w takim wypadku obejmuje wyłącznie kraje Unii Europejskiej i EFTA. Dlatego na wyjazd np. do Egiptu czy Turcji karta EKUZ jest całkowicie zbędna.

Święty spokój w cenie ubezpieczenia kosztów leczenia

Ubezpieczenie kosztów leczenia zagwarantuje nam wakacjach za granicą zabezpieczenie przed poniesieniem finansowych konsekwencji tego, że zachorujemy lub ulegniemy wypadkowi. Koszty podstawowych ubezpieczeń podróżnych są nieporównywalnie niższe niż szacunkowe koszty leczenia np. przy wypadku podczas uprawiania sportu czy nagłego zachorowania.

Przy zakupie ubezpieczenia turystycznego należy zwrócić uwagę na wysokość sumy gwarancyjnej oraz na zakres ochrony ubezpieczeniowej. Na przykład wykupując ubezpieczenie podróżne online na wakacyjnapolisa.pl na tygodniowy wyjazd do Egiptu, celem wypoczynku i zwiedzania, możemy za polisę zapłacić zaledwie nieco ponad 20 zł. To niewielka składka, która zapewni nam od towarzystwa Nationale-Nederlanden minimalne zabezpieczenie na czas pobytu za granicą i samej podróży. Suma gwarancyjna dla kosztów leczenia wynosi wówczas 80 tys. zł, ale polisa obejmuje również koszty ratownictwa, co jest bardzo istotne.

Podczas wakacji w egzotycznych krajach przyda się także ubezpieczenie kosztów ratownictwa i prowadzenia akcji poszukiwawczej. Koszty poszukiwania np. turystów na morzu, przy użyciu helikoptera, mogą być liczone w dziesiątkach tysięcy złotych. Ubezpieczenie podróży pozwoli wówczas uniknąć takich kosztów - wszystko pokryje ubezpieczyciel, ale do wysokości sumy ubezpieczeniowej.

Rozszerzony zakres ubezpieczenia

Polisa podróżna obejmująca ubezpieczenie kosztów leczenia ma najbardziej podstawowy zakres. Warto jednak wykupić takie ubezpieczenie, które przyniesie turyście większe możliwości korzystania ze świadczeń ubezpieczeniowych.

Przydatne w trakcie urlopu okazują się i pomniejsze elementy ubezpieczenia turystycznego: ubezpieczenie NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków), ubezpieczenie OC (odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym), ubezpieczenie Assistance, ubezpieczenie bagażu, sprzętu sportowego, a także odwołania czy przesunięcia lotu.

Każde z tych ubezpieczeń może przydać się w innym momencie. W przypadku zagubionej walizki można uzyskać świadczenie rekompensujące jej stratę z polisy turystycznej. Ubezpieczenie OC pozwoli pokryć szkody wyrządzone przez nas lub nasze dzieci w mieniu lub szkody osobowe, zaś ubezpieczenie odwołania lotu da nam dodatkowe pieniądze, które choć w pewnym stopniu zadośćuczynią konieczności zmiany naszych planów wyjazdowych.

Pamiętajmy o ubezpieczeniu!

Towarzystwa ubezpieczeniowe dają turystom możliwość dopasowania polisy ubezpieczeniowej do własnych potrzeb i celów podróży. Warto rozważyć wykupienie polisy, aby mieć pewność, że w sytuacjach kryzysowych, gdzieś w dalekich krajach będzie można liczyć na wsparcie ubezpieczyciela, realną pomoc i finansowe świadczenia.

_
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe