Odra jeszcze płynie

  • 07.08.2019, 09:35
  • Andrzej Kopacki
Odra jeszcze płynie foto: Andrzej Kopacki Odra w Kędzierzynie-Koźlu wygląda teraz o wiele korzystniej niż Wisła w Warszawie
Takiej suszy nie było od lat. Z pewnością Odra w Koźlu wygląda teraz o wiele korzystniej niż Wisła w Warszawie, gdzie mielizny stały się czymś powszechnym w przypadku tej rzeki.

Trzeciego sierpnia na wodowskazie w Koźlu odnotowano 285 cm, a na Wiśle w Warszawie wyświetlił się komunikat „brak danych”, choć w lipcu poziom królowej polskich rzek spadł w stolicy do 40 cm. Z uwagi na płycizny na niektórych odcinkach Wisły można bez problemu przedostać się z jednego na drugi brzeg rzeki, wchodząc do wody co najwyżej po kolana.

Niestety, to efekt wielomiesięcznej suszy, która dotknęła cały nasz kraj. Wysychają nie tylko rzeki, ale i studnie. W całej Polsce wprowadzono ponad 320 ograniczeń zużycia wody. Hydrolodzy ostrzegają, że w sierpniu studnie i płytkie ujęcia podziemnych wód mogą wyschnąć aż w 12 województwach. Często studnie są głównym, jeśli nie jedynym, źródłem wody dla wielu gospodarstw domowych na terenach wiejskich.

Państwowy Instytut Geologiczny wydał ostrzeżenie. Oto jego treść: „W okresie od 1 sierpnia do 31 sierpnia 2019 roku na obszarach usytuowanych w granicach województw: wielkopolskiego, lubuskiego, opolskiego, śląskiego, mazowieckiego, łódzkiego, lubelskiego, zachodniopomorskiego oraz lokalnie warmińsko-mazurskiego, dolnośląskiego, świętokrzyskiego i podlaskiego prognozuje się wystąpienie stanu zagrożenia hydrogeologicznego związanego z niżówką hydrogeologiczną”.

Sytuacja staje się dramatyczna. Zjawisko pustynnienia potężnych obszarów, które do tej pory kojarzyło nam się bardziej z krajami Europy Południowej, dotknęło też Polskę i niezwykle trudno będzie je powstrzymać.

 

Andrzej Kopacki

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe