Sobota, 24.08.2019

Miasto na starych kartach pocztowych cz. 2

  • 22.12.2018, 11:09 (aktualizacja 07.03.2019, 11:01)
  • Ł
Miasto na starych kartach pocztowych cz. 2 archiwum
Dla współczesnego pokolenia widokówki i kartki pocztowe to relikty przeszłości, które jednak mogą być fantastyczną lekcją historii. Prezentujemy reprodukcje kilkunastu kartek pocztowych z przełomu XIX i XX wieku, prezentujących widoki miejscowości tworzących dziś Kędzierzyn-Koźle.

Pomysłodawcą karty pocztowej był najprawdopodobniej, urodzony w Słupsku, pruski urzędnik Heinrich von Stephan. 30 listopada 1865 roku na Niemieckiej Konferencji Poczt w Karlsruhe zgłosił pomysł wprowadzenia możliwości wysyłania kart pocztowych bez kopert, ale został on odrzucony, gdyż uznano, że się nie przyjmie. Cztery lata później Austria wprowadziła jednak takie karty korespondencyjne z wizerunkiem orła cesarskiego.

 
Jeszcze kilka innych osób uznaje się za pomysłodawców nowej przesyłki. Jest wśród nich niemiecki księgarz August Schwartz, który w lipcu 1870 roku nadrukował na stronie adresowej karty korespondencyjnej ilustrację przedstawiającą artylerzystę.
 

Z kolei Serb Petar Manojlovic w tym samym roku wydrukował w Wiedniu pocztówkę z wyobrażeniem latającego smoka. Natomiast księgarz francuski Leon Besnardeau również w 1870 roku wydrukował pełną ilustrację na stronie adresowej pocztówki.

 

 

Miejscowości tworzące współczesny Kędzierzyn-Koźle na kartach pocztowych pojawiły się w latach 90. XIX wieku.

Ł
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ika
Ika 22.12.2018, 21:39
Fajne zdjęcia
jaca
jaca 22.12.2018, 11:54
Świetne pocztówki! Najbardziej podoba mi się #10 - przedstawia Kuźniczkę (sklep pana Kremsera, kapliczkę, szkołę oraz obelisk [już nie istnieje]).
Szkoda, że autor nie podpisał wszystkich zdjęć. A może sam nie wie co przedstawiają? Nie wszyscy muszą wiedzieć co jest na tych zdjęciach.

Pozostałe