środa, 24 kwietnia 2024 14:49
Reklama
Reklama
Reklama

Święta naszych praprzodków

Dawno, dawno temu, zanim na prastare polskie ziemie dotarły wieści o Mikołaju, Trzech Królach i dzięciątku z Betlejem, mieszkający tu Słowianie mieli własnych bogów i wierzenia. Jednym z najważniejszych świąt naszych praprzodków były Szczodre Gody, zwane też godowym świętem lub zimowym staniasłońcem.
Święta naszych praprzodków
Obraz "Życie Słowian" Siergieja Iwanowa

Słowiański “Boże Narodzenie” przypadało na czas przesilenia zimowego w nocy z 21 na 22 grudnia. Od tego to momentu dzień ponownie stawał się coraz dłuższy. Święto symbolizowało zwycięstwo światła nad ciemnością i przynosiło ludziom nadzieję i radość, że Bóg Swaróg-Słońce odzyskał panowanie nad światem. W tym czasie odprawiano też wróżby na nadchodzący rok. Aby zapewnić pomyślność rytualne grupy obchodziły domy śpiewając pieśni. Stąd właśnie wziął się zwyczaj kolędowania.

 

Podczas trwania Godów zaprzestawano pracy fizycznej, a czas wolny spędzano na biesiadowaniu, odwiedzinach sąsiadów, obdarowywaniu się prezentami i śpiewaniu tradycyjnych pieśni.

 

W czasie przesilenia zimowego dużą uwagę poświęcano duszom zmarłych przodków. Na cmentarzyskach palono ogniska i organizowano uczty, aby dusze zmarłych mogły się ogrzać i posilić. Z czasem biesiady te przeniosły się do domów. Ogniska zastąpiły świece, a uczty kolacja wigilijna.

 

Religię chrześcijańską, którą dobrowolnie przyjęli możnowładcy polscy, trudniej było zaszczepić wśród prostego ludu. Miecz i ogień nie zawsze przynosiły skutek, dlatego przez setki lat duchowni chrześcijańscy umiejętnie wykorzystali stare obrzędy na potrzeby nowej wiary, nadając im podobne, choć przeznaczone dla nowego Boga znaczenie.

 

Do dziś przetrwało wiele słowiańskich zwyczajów związanych z okresem Godów. Niegdyś w izbach stawiano snopy żyta przystrojone jabłkami i orzechami. Dopiero w XVIII wieku tradycję tą wyparła przybyła z Niemiec moda na dekorowanie choinek.

Ścielenie słomy lub siana pod stołem stało się z czasem symbolem chrześcijańskim. Podobnie jak przygotowywanie stroików z gałązek świerkowych lub sosnowych.

 

Rytualne znaczenie dla Słowian miały też popularne dziś w naszych domach choinki. Świerk kojarzony był z siłami żywotnymi. Wieńce z jego gałązek składano w ofierze bogom. Drzewka sadzone przed domem miały chronić domowników od wszelkiego zła. Z kolei przebywanie w ich pobliżu odpędzało pokusy i złe myśli. Natomiast szpilki noszone przy sobie chroniły przed demonami i czarom.

 

Sosnę nasi praprzodkowie uznawali za symbol zdrowia, długowieczności i zwycięstwa. Wierzono, że przebywanie wśród tych drzew wspomaga pamięć, łagodzi stres, podnosi odporność, łagodzi infekcje. Z szyszek i syropu produkowano specyfiki na różnorakie schorzenia.

Jodła od pradawnych czasów uchodziła za symbol dumy, trwałość, długowieczność i cierpliwość. W jej konarach kapłani szukali ochrony przed złymi duchami oraz odpowiedzi na nurtujące ich pytania.

 

Co ciekawe jeszcze w III wieku święto Bożego Narodzenia obchodzono 6 stycznia. Dopiero za czasów rzymskiego cesarza Konstantyna zmieniono datę na 25 grudnia. Boże Narodzenie zastąpiło rzymskie święto przesilenia zimowego poświęcone bogu słońca Sol Invictus. Kult, łączący w sobie elementy mitraizmu i bóstwa solarnego, powstał już u schyłku Cesarstwa Rzymskiego za panowania cesarza Aureliana. Uroczystości obchodzone 25 grudnia były świętem państwowym, które wkrótce zastąpione zostały przez chrześcijańskie Boże Narodzenie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LLLTreść komentarza: Możesz sobie kpić, najlepszejszy Rychu. Kiedy PO rządziła, PP była przeznaczona na stopniowy rozkurz (komercjalizacja, prywatyzacja; ile wtedy zamknięto placówek pocztowych?). Rząd Szydło odwrócił te strategię PO. Jak długo PP pozostanie jednoosobową spółką Skarbu Państwa? Jej akcje spadają...Co do " A teraz BIEDA" - całkiem niedawno niejaka Waltz Hanna orzekła "Myślę, że taniej to już było."Data dodania komentarza: 24.04.2024, 13:40Źródło komentarza: Pracownicy Poczty Polskiej z Kędzierzyna-Koźla protestowali w Warszawie przeciwko zwolnieniomAutor komentarza: Rychu, taki lepszy RyszardTreść komentarza: Jak my rządziliśmy to NIKT z PP nie musiał protestować, kraj był bogaty i dostatni. A teraz BIEDA.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 12:12Źródło komentarza: Pracownicy Poczty Polskiej z Kędzierzyna-Koźla protestowali w Warszawie przeciwko zwolnieniomAutor komentarza: Grzeg.H.Treść komentarza: No tak, tyle, że oni na tym zarabiają i to sporo.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 12:00Źródło komentarza: Znowu będzie można wymienić elektrośmieci na sadzonkiAutor komentarza: ElzbietaTreść komentarza: Za PiS-u nie przyjmowano pracowników ,ponieważ za śmieciówkę nie było chętnych.Tak, dokładano, ale tony ulotek do doręczenia,czas pracy do 18.00-19.00.Punkty poczty to sklepiki typu szwarc,mydło i powidło.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 11:42Źródło komentarza: Pracownicy Poczty Polskiej z Kędzierzyna-Koźla protestowali w Warszawie przeciwko zwolnieniomAutor komentarza: ElzbietaTreść komentarza: Przez ostatnie lata,pracownicy poczty byli zwalniani,ale i bardzo źle opłacani. Brak doręczycieli powoduje,że pocztę kierowaną do mnie odbierałam / w ostatnich dwóch latach/ JEDEN raz na półtora miesiąca.Monitowałam u kierownika,pisałam skargi i zapytania do centrali i co??? Bez jakiejkolwiek odpowiedzi.Teraz panie doręczycielki zmieniają się średnio raz na kwartał.Nie rozumiem co do patologicznej sytuacji ciągnącej się od wielu lat ma Tusk.Jestem w stanie zrozumieć ,że to nie pani " ulubieniec", jednak należy trochę znaleźć się w temacie.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 11:34Źródło komentarza: Pracownicy Poczty Polskiej z Kędzierzyna-Koźla protestowali w Warszawie przeciwko zwolnieniomAutor komentarza: KazTreść komentarza: Brawo!Data dodania komentarza: 24.04.2024, 11:34Źródło komentarza: Fabryka w Starym Koźlu rozpocznie produkcję już w maju
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 8°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna