Dobrze wybierz biuro rachunkowe i nie obawiaj się błędów

  • 30.08.2019, 10:50 (aktualizacja 30.08.2019, 11:34)
  • promocja
Dobrze wybierz biuro rachunkowe i nie obawiaj się błędów
Prowadzenie rachunkowości to jedno z bardziej problematycznych zadań, z jakimi mierzyć się musimy przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Zwłaszcza, gdy zdarzeń, którym towarzyszy generowanie kolejnych dokumentów jest dużo, a dotyczące ich regulacje prawne zawiłe. Coraz częściej spotykanym rozwiązaniem jest więc zlecanie tego wykonawcy zewnętrznemu. Diametralnie obniża to ryzyko jakichkolwiek pomyłek, teoretycznie jednak może się ona przydarzyć każdemu. Jak zatem zminimalizować je zupełnie?

Kto odpowiada za wszelkie ewentualne uchybienia?

Liczba przedsiębiorców decydujących się na usługi biur rachunkowych jest coraz większa i są to już nie tylko najmniejsi z nich, niemogący sobie pozwolić na poświęcanie czasu na zajmowanie się dziedziną, w której nie są najbardziej biegli. Doświadczenie zdobywane przez wykonujących różnorodne zadania pracowników biur sprawia bowiem, że często nawet regularnie doszkalani etatowi księgowi pozostają za nimi w tyle.

Podejmując współpracę z tego typu usługodawcą w ciągu siedmiu dni musimy o niej powiadomić właściwy urząd skarbowy. Nie tylko o samym fakcie, ale także wskazać konkretny podmiot, do którego w razie potrzeby przeprowadzenia kontroli zwrócą się urzędnicy. Uwalnia to nas od szeregu trosk i zadań do wykonania, nie zmienia jednak faktu, że to my ponosić będziemy odpowiedzialność za ewentualne niedopełnienie obowiązków podatkowych, gdy uregulujemy należności według niewłaściwie dokonanych wyliczeń, bądź nastąpi jakiekolwiek inne niedopatrzenie. To my jesteśmy wszak rozliczającym się podatnikiem, a nie biuro. Zwłaszcza dziś, gdy władze zaczęły pilniej tropić wszelkie nieprawidłowości, przede wszystkim przy ściąganiu podatku VAT, może to rodzić pewne obawy. Jak się ich pozbyć? Przede wszystkim rozważnie dobierać firmę, której powierzymy nasze rozliczenia.

 

Znajdź doświadczonego fachowca, któremu możesz zaufać

Przed paroma laty ułatwiono prowadzenie tego typu działalności znosząc obowiązek posiadania certyfikatu księgowego (choć rezultaty ocenia się różnie i zapowiadane są nowe rozwiązania). Nadal jednak konieczne jest spełnienie pewnych wymogów, do których należy obowiązek posiadania ubezpieczenia OC. Ono może nas ochronić, pokrywając koszty wynikłe z ewentualnych uchybień. To jest podstawowa rzecz, którą zawsze powinniśmy zweryfikować rozważając podjęcie współpracy. Inna istotna sprawa to oczywiście wiedza i doświadczenie. Wcale nie musi być tak, że podmiot nowy na rynku nie może się nimi pochwalić – niejednokrotnie wszak działalność na własną rękę rozpoczynają wieloletni pracownicy innych firm, przed którymi rachunkowość nie ma już żadnych tajemnic. Warto sprawdzić także zakres usług. Przykładowo, biuro rachunkowe w Gdyni Moniki Jelonek zapewnia nader szeroki ich wachlarz, nie wyłączając doradztwa czy np. sporządzania aktów wewnętrznych. To nie tylko świadczy o szerokich kompetencjach, ale stanowi znakomitą pomoc, zwłaszcza dla przedsiębiorców rozpoczynających swoją działalność, których czas jest szczególnie cenny.

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie, liczba gotowych przyjść nam z pomocą biur rachunkowych rośnie. Warto jednak każdemu przyjrzeć się bliżej (pamiętając m.in., że wszelkie certyfikaty wydaje się na osoby fizyczne), by być spokojnym o swoje rozliczenia i móc w pełni poświęcić się własnej pracy.

promocja

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe