Coraz bardziej świadomi?

  • 30.08.2019, 18:17
  • Andrzej Kopacki
Coraz bardziej świadomi? foto: Andrzej Kopacki Akwen Dębowa wraz z przyległymi do niego terenami zajmuje powierzchnię 77,64 ha, a lustro wody stanowi ok. 66,36 ha
W tym sezonie na akwenie Dębowa w gminie Reńska Wieś jest raczej spokojnie - przyznają zgodnie ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Poza drobnymi incydentami nie odnotowano poważniejszych zdarzeń.

Działają tu m.in. wypożyczalnie sprzętu pływającego. Ośrodek Centralny WOPR „Dębowa” oferuje: łódki wiosłowe, rowery wodne oraz kajaki. W ośrodku tym można zdobyć uprawnienia: ratownika młodszego, a także ratownika WOPR, sternika motorowodnego, zdać egzamin na kartę pływacką oraz żółty czepek.
 

- Również w tym roku nad Dębową wypoczywało bardzo wielu mieszkańców. Dlatego zapewniliśmy pełną obsadę ratowników. Groźniejszych zdarzeń nie odnotowaliśmy. Oczywiście nie brakowało pouczeń względem osób korzystających ze sprzętu wodnego - przyznaje Tadeusz Witko, prezes oddziału rejonowego WOPR w Kędzierzynie Koźlu.
 

Osoby wypływają na jezioro kajakami, łodziami i rowerami wodnymi w kapokach, po czym, dla wygody, zdejmują je. Inni skaczą ze sprzętu pływającego do wody, co też jest zabronione.
 

- W takich sytuacjach nasi ratownicy muszą interweniować. Mimo wszystko uważam, że społeczeństwo jest coraz bardziej świadome w temacie bezpieczeństwa nad wodą dzięki licznym akcjom profilaktyczno-edukacyjnym prowadzonym przez nas w szkołach, za pośrednictwem internetu oraz miejscowych mediów. To wszystko przyniosło efekty. Dzięki temu w naszym rejonie nie odnotowaliśmy żadnych utonięć wśród osób wypoczywających nad wodą - dodaje Tadeusz Witko.
 

Od wielu lat Dębowa to wyjątkowo atrakcyjne miejsce wypoczynku nie tylko dla mieszkańców powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Przyjeżdżają tu urlopowicze i wędkarze z całej Opolszczyzny, a nawet z województw ościennych.

Wystarczy spojrzeć na tablice rejestracyjne samochodów parkujących wokół tego malowniczego miejsca. Całość terenu jest własnością gminy Reńska Wieś. Ludzi przyciąga nie tylko czysta woda, ale i tereny zielone okalające akwen. To wszystko zachęca do spacerów i przynosi ochłodę w upalne dni, których szczególnie w tym roku nie brakowało.

 

Dębowa jest wyrobiskiem pożwirowym. Średnia głębokość akwenu wynosi 7,4 m, przy czym maksymalna głębokość to ok. 20 m. Od lat badania przeprowadzane przez Państwową Inspekcję Sanitarną wykazują dobrą jakość wód zbiornika, które ulegają samooczyszczeniu.
 

- Macie tu bardzo czystą wodę, bogatą w ryby. Choćby z tego względu ja i moi koledzy chętnie tu przyjeżdżamy od wielu lat - mówi pan Manfred z województwa śląskiego.
 

Na terenie kąpieliska Centralnego WOPR mieści się pole namiotowe i kempingowe. Wyznaczone są też miejsca na ogniska. Długość ścieżki pieszo-rowerowej wokół akwenu wynosi około trzech kilometrów. Wzdłuż trasy nie brak też siłowni plenerowych z dużą liczbą urządzeń. Są też pomosty, z których chętnie korzystają nie tylko wędkarze, ale również spacerowicze oraz zakochani.

Andrzej Kopacki

Zdjęcia (16)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe