czwartek, 25 kwietnia 2024 17:50
Reklama
Reklama
Reklama

Przestroga dla przyszłych pokoleń

Dziś obchodzimy 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Osiem dekad temu Polska jako pierwsza stawiła czoła totalitarnej niemieckiej i sowieckiej nawałnicy. Także w Kędzierzynie-Koźlu w uroczysty sposób upamiętniono ten kluczowy dla losów świata fakt historyczny, którego skutki odczuwamy do dziś.
Przestroga dla przyszłych pokoleń

Autor: foto: Andrzej Kopacki

Motywem przewodnim tegorocznych obchodów są trzy symboliczne wydarzenia decydujące o okolicznościach wybuchu II wojny światowej i jej eskalacji: podpisanie tajnego załącznika do paktu Ribbentrop-Mołotow - 23 sierpnia 1939 r., niemiecki atak na Polskę faktycznie rozpoczynający II wojnę światową - 1 września 1939 r., oraz sowiecka inwazja na Rzeczpospolitą - 17 września 1939 r., faktycznie finalizująca tajną zmowę Hitlera i Stalina w sprawie IV rozbioru Polski.

Uroczyste obchody w Kędzierzynie-Koźlu rozpoczęto od mszy świętej za Ojczyznę odprawionej w kościele pw. św. Mikołaja. Następnie uczestnicy uroczystości udali się pod pomnik wzniesiony ku czci ofiar II wojny światowej, mieszczący się w Parku Pojednania przy al. Jana Pawła II, gdzie zgromadzeni odśpiewali hymn państwowy oraz wysłuchali okolicznościowych wystąpień samorządowców i zaproszonych gości.

- Skutki wojny dotknęły każdej rodziny. Dlatego wydarzenia te są wciąż żywe w naszej zbiorowej pamięci. To również wiele lat zmagań o prawdę, wiele lat zmagań o pamięć, o poległych i 80 lat wolności tej jeszcze zakłócanej przez inne totalitaryzmy. I tej prawdziwej, którą możemy pełną piersią cieszyć się z niepodległości, bezpieczeństwa i prawie nieograniczonych osiągnięć jakie przyniosła demokracja  mówiła Małgorzata Tudaj, starosta kędzierzyńsko-kozielski, dodając, że takie rocznice niewątpliwie zmuszają nas do podsumowań:  - Czy poradziliśmy sobie z naszą odpowiedzialnością za wolność, za losy kraju? Czy poradziliśmy sobie z naszą odpowiedzialnością za ofiarę poprzednich pokoleń, które zostały wrzucone w wir wojny i wywiązały się z zadania tak, że dzisiaj możemy korzystać z tego, co nam krwią wywalczyli - pytała Małgorzata Tudaj.

Czy jesteśmy bezpieczni?

W dalszej kolejności głos zabrał sekretarz Urzędu Miasta Kędzierzyn-Koźle, Zbigniew Romanowicz: - Gromadzimy się dziś pod pomnikiem ofiar II wojny światowej, oddając im hołd i wyrazy nieustannej pamięci… Dziś nie ulega już wątpliwości, że głównymi motorami działań agresorów były spięte klamrą totalitaryzmu: nacjonalizm, rasizm oraz uprzedzenia wobec odmienności narodowej i kulturowej. Najważniejszym czynnikiem zapewniającym najdłuższy w historii trwały pokój w tej części świata jest natomiast wspólnota wartości demokratycznych, łącząca otwarte, tolerancyjne społeczeństwa obywatelskie, pozbawione nacjonalistycznej wrogości oraz wzmocnione euroatlantyckim oraz transatlantyckim sojuszem.
   
Do zgromadzonych zwrócił się również radny wojewódzki Robert Węgrzyn: - Od czasu zakończenia II wojny światowej nasze stosunki z Niemcami i Rosją, a wcześniej z ZSRR, przechodziły różne etapy. Jakie są dzisiaj one? Czy możemy powiedzieć, że jesteśmy państwem bezpiecznym? Czy nasz sojusz militarny z państwami zachodnimi daje nam dzisiaj poczucie pełnego bezpieczeństwa? Czy nie mieliśmy takich sojuszy w 1939 roku z Anglią i Francją? Mieliśmy, ale nie doczekaliśmy się pomocy. Czy nasze członkostwo w NATO daje nam 100-procentową gwarancję bezpieczeństwa w razie jakiegokolwiek zagrożenia? To są tylko traktaty. My Polacy, a politycy szczególnie, mają obowiązek budować i rozwijać współpracę międzynarodową w imię naszej suwerenności zewnętrznej. Nie wystarczy mieć rację. W 1939 roku też mieliśmy rację, ale ostatecznie zostaliśmy sami - przypomniał Robert Węgrzyn.

Dzisiejsze uroczystości zakończono złożeniem wiązanek kwiatów pod „Pomnikiem Pojednania”.

A więc wojna!

1 września 1939 r. w audycji Polskiego Radia wybrzmiał komunikat rozpoczynający się słowami: „A więc wojna! Z dniem dzisiejszym wszystkie zagadnienia schodzą na plan dalszy…”. Atak na Polskę, rozpoczynający II wojnę światową stał się faktem. Niemcy rozpętali przeciwko Polsce najtragiczniejszy w całych dziejach kataklizm wojenny, który pochłonął życie około 6 milionów obywateli polskich. Doprowadził do największej katastrofy w dziejach ludzkości pozbawiając życia kilkadziesiąt milionów niewinnych ofiar.

Wrzesień 1939 roku to również data symbolizująca początek heroicznej walki Polaków z niemieckimi i sowieckimi okupantami, którzy dopuścili się niezliczonej wręcz ilości okrucieństw na obywatelach naszego kraju. Zorganizowane ludobójstwo miało na celu wymazanie raz na zawsze polskiego narodu i państwa z kart historii.

----------------------------------------------------

II wojna światowa to największa w historii ludzkości wojna światowa, trwająca od 1 września 1939 do 2 września 1945 (w Europie do 8/9 maja 1945). Teatr działań wojennych objął prawie całą Europę, a także wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji.

W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln uzbrojonych. Według różnych szacunków w II WŚ zginęło od 50 do 78 milionów ludzi. Podpisanie 7 maja 1945 w Reims aktu bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy (z wejściem w życie 8 maja 1945), zakończyło działania wojenne w Europie. Natomiast akt bezwarunkowej kapitulacji Japonii podpisany 2 września 1945 na pokładzie pancernika USS Missouri w Zatoce Tokijskiej, definitywnie zakończył działania wojenne.

W najbliższym wydaniu "Nowej Gazety Lokalnej" o tym jaki związek z rozpoczęciem II wojny światowej miało… nasze miasto.

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Pokolenie z est żałosneTreść komentarza: Wcale nie zal mi młodych debili...nawet jak ktoś prosi o cos takiego to przecież weryfikacja przychodzi zeby potwierdzić kodem do banku... jak sie nie czyta albo sie jest debilem to potem się cierpi.Kurde pokolenie Z nazywa sie tak od pierwszej litery bo sa ZEREM 🤣Data dodania komentarza: 25.04.2024, 15:34Źródło komentarza: Podali kod BLIK i stracili kasę. Coraz więcej oszukanychAutor komentarza: Prof TuskTreść komentarza: Z tego co kojarzę, to akurat otwierano nowe placówki tam gdzie ich nie było. Ale nie bój nic. Zaraz zamiast Poczty Polskiej będzie deutsche post i będzie pełna radość i spokój.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 14:57Źródło komentarza: Pracownicy Poczty Polskiej z Kędzierzyna-Koźla protestowali w Warszawie przeciwko zwolnieniomAutor komentarza: DżejsonTreść komentarza: Wyłącz tvn, bo już ci papkę z mózgu zrobił. Niekorzystne finansowo umowy na dostarczenie gazu były podpisywane za czyich rządów?! Przypomnę również, że poprzednie wcielenie koalicji 13 grudnia nosiło się z zamiarem sprzedaży Puław ruskim. Ale o tym w tvn chyba nie mówią. Niech teraz sprzedadzą Azoty rodakom premiera i będzie święty spokój, bo za tej ekipy nic się nie opłaca.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 12:59Źródło komentarza: ZAKSA S.A. wydała komunikat dotyczący umowy z Grupą AzotyAutor komentarza: Miru$Treść komentarza: A może by tak powiedzieli jak to się żyło wierchuszce solidarności za czasów pisu na wysokich stanowiskach? Może by tak przytoczyli sytuację ich działaczy w Poznaniu i Łodzi co tam się działoData dodania komentarza: 25.04.2024, 12:46Źródło komentarza: Pracownicy Poczty Polskiej z Kędzierzyna-Koźla protestowali w Warszawie przeciwko zwolnieniomAutor komentarza: PatriotaTreść komentarza: 😂 To co się dzieje mój drogi to jest efekt władzy PIS-u grupa azoty pod ich władzą wpadła w dziwne problemy finansowe, to za ich rządów Orlen chciał przejąć jeden oddział w Puławach albo Policach nie pamiętam teraz dokładnie.... Więc jeśli pretensje to tylko do Pana Jarosława. To za ich rządów Grupa Azoty podpisała niekorzystne finansowo warunki na dostarczanie gazu, i teraz przeplacaja i będę to robić jeszcze przez długi czas,Data dodania komentarza: 25.04.2024, 09:00Źródło komentarza: ZAKSA S.A. wydała komunikat dotyczący umowy z Grupą AzotyAutor komentarza: babciaTreść komentarza: Miasto kurczy się, a Koźle wyparowuje. Do innego przedszkola? Za moment w innym przedszkolu będzie tak samo. Cóż, wazny nie jest człowiek, ktory tu jeszcze chce mieszkać. Tak jak wron ( bo można odjechać), tak urząd nie widzi ludzi.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 07:27Źródło komentarza: Rodzice dzieci z Przedszkola nr 15 w Koźlu zgłaszają problem
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 12°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna