Wnioski o nowe 500 plus już czekają!

  • 02.09.2019, 14:18
  • Źródło: ZUS
Wnioski o nowe 500 plus już czekają!
Opolski ZUS jest gotowy na przyjmowanie wniosków o 500 plus dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Od poniedziałku (1 września), zainteresowani tym specjalnym świadczeniem uzupełniającym mogą wypełniać formularz ZUS ESUN. Szacuje się, że w województwie opolskim uprawnionych może być ponad 21 tys. osób. W kraju – około 850 tys. obywateli.

Opolski ZUS jest gotowy na przyjmowanie wniosków o 500 plus dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Od poniedziałku (1 września), zainteresowani tym specjalnym świadczeniem uzupełniającym mogą wypełniać formularz ZUS ESUN. Szacuje się,
że w województwie opolskim uprawnionych może być ponad 21 tys. osób. W kraju – około 850 tys. obywateli.

Oficjalnie, świadczenie 500 plus dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji rusza od 1 października. Jednak Zakład Ubezpieczeń Społecznych na miesiąc przed tym terminem, przygotował i udostępnił klientom formularze w tej sprawie.

- Tego dodatku nie będziemy przyznawali z automatu, a jedynie na wniosek. Jest bardzo przejrzysty i prosty do wypełnienia. Wszystkie osoby, które wnosiły o to świadczenie przed wrześniem - kiedy nie były jeszcze dostępne zusowskie druki - uspokajamy, że te prośby nie będę odrzucone. Bez względu na to, w jakiej formie i kiedy wpłynęły lub wpłyną do nas wnioski o ten dodatek, będziemy je rozpatrywać z początkiem października – informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Świadczenie w maksymalnej wysokości 500 złotych netto ma być wsparciem dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Od dodatku nie będzie potrącana zaliczka na podatek dochodowy ani składka zdrowotna. Żeby otrzymać dodatkowe pieniądze, emerytura lub renta brutto razem z najwyższą kwotą dodatku nie może łącznie przekroczyć 1600 złotych.

- Jeśli ktoś pobiera emeryturę, rentę lub inne świadczenie finansowane ze środków publicznych i łączna kwota brutto tych świadczeń wynosi więcej niż 1100 złotych lecz nie przekracza 1600 złotych, to wysokość świadczenia uzupełniającego będzie odpowiednio niższa niż 500 złotych. Po prostu będzie to różnica między kwotą 1600 złotych, a wysokością brutto emerytury, renty lub sumy tych świadczeń jakie ma osoba wnioskująca o dodatek – wyjaśnia Sebastian Szczurek i dodaje - Zadziała tutaj mechanizm „złotówka za złotówkę”. Jeśli ktoś ma decyzję ZUS o emeryturze w wysokości 1450 złotych brutto i spełnia pozostałe niezbędne warunki, to jego świadczenie uzupełnimy
o 150 złotych, do wysokości 1600 złotych.

Oczywiście kryterium dochodowe nie jest jedynym warunkiem jaki trzeba będzie spełnić, żeby zostać beneficjentem tego programu. Na świadczenie uzupełniające mogą liczyć osoby, które ukończyły 18 lat i są niezdolne do samodzielnej egzystencji, a niezdolność ta została stwierdzona orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji. O dodatek mogą się też starać emeryci, zwłaszcza ci, którzy ukończyli 75. rok życia. Ta grupa, dostaje już co miesiąc
z ZUS dodatek pielęgnacyjny, jednak nie oznacza to automatycznego uznania za osobę niezdolną do samodzielnej egzystencji. Wiele osób będzie musiało być przebadanych przez lekarzy orzeczników ZUS, by ustalić czy są niezdolne do samodzielnej egzystencji. Warto więc dołączyć do wniosku ZUS ESUN dokumentację medyczną oraz inne dokumenty, które mogą mieć znaczenie dla wydania orzeczenia, na przykład kartę badania profilaktycznego, dokumentację rehabilitacji leczniczej lub zawodowej oraz zaświadczenie o stanie zdrowia (wydane przez lekarza nie wcześniej niż na miesiąc przed złożeniem wniosku).

Źródło: ZUS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe