Policyjna akcja "Bezpieczna droga do szkoły"

  • 05.09.2019, 17:10
  • Ł
Policyjna akcja "Bezpieczna droga do szkoły" Foto: Policja
Ruszyły policyjne działania pn. „Bezpieczna droga do szkoły”. Ich celem jest czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu drogowym w rejonach szkół oraz na drogach prowadzących do placówek oświatowych na terenie miasta i powiatu.

Od 2 września droga do szkoły i z powrotem jest stałym elementem w życiu pierwszoklasistów, jak też ich starszych kolegów. Zatem droga ta powinna być bezpieczna. O to muszą zadbać rodzice, nauczyciele i policjanci. Kierowcy w rejonach szkół powinni zachować szczególne środki ostrożności, bo dzieci po wakacjach mają często rozproszoną uwagę i nie zawsze przestrzegają zasad ruchu drogowego. Dlatego w tym czasie, na drogach pojawiło się więcej niż zwykle policjantów ruchu drogowego i prewencji. Wszystko po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo podróżujących. Policjanci zwracają głównie uwagę na trzeźwość, prędkość z jaką poruszają się kierowcy oraz na respektowanie zasad przepisów ruchu drogowego w szczególności w rejonach szkół podstawowych i przedszkoli.

Mundurowi przypominają rodzicom, że nie każdy uczeń może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 „Ustawy prawo o ruchu drogowym” dziecko do siódmego roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej dziesięcioletniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych). Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest noszenie elementów odblaskowych. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni.

Ł

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe