Szpital otrzymał dotację na zakup nowej karetki

  • 07.09.2019, 11:12
  • Rafał Pulkowski
Szpital otrzymał dotację na zakup nowej karetki
W ramach rządowego programu wymiany ambulansów, szpital w Kędzierzynie-Koźlu otrzymał dotację w wysokości 400 tysięcy złotych. Pozwoli ona na pokrycie większości kosztów związanych z zakupem nowej karetki.

SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu jest jednym z czterech szpitali w województwie Opolskim, które dostały takie wsparcie finansowe. W uroczystym podpisaniu umowy wzięli udział wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, wicewojewoda opolska Violetta Porowska oraz dyrektor SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu Jarosław Kończyło.

- Ambulanse są jednymi z najważniejszych pojazdów, od których jakości i standardów często zależy zdrowie i życie naszych pacjentów. Rozumiejąc tę sprawę, rząd Prawa i Sprawiedliwości zaproponował program wymiany ambulansów, który właśnie w tej chwili realizuje się na terenie województwa opolskiego - mówiła Violetta Porowska, wicewojewoda.

- Nowe ambulanse trafią do dwustu miejsc w całej Polsce. To będzie kwota łączna 80 milionów złotych, którą rząd pana premiera Mateusza Morawieckiego przeznaczył na ten cel w tym roku. Oczywiście liczymy na to, że program wymiany ambulansów będzie funkcjonował także w latach kolejnych - powiedział Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.

W ramach tego programu do systemu ratownictwa medycznego trafi nowy sprzęt. Jest to trzeci i ostatni etap zmian, które tego roku w tym systemie następują. Pierwszą, najważniejszą zmianą było powołanie Państwowego Ratownictwa Medycznego, czyli zmiana z takich organizacji, które nastawione były na zysk, na taki system, w którym jest to służba - jak policja, czy straż pożarna. Drugą zmianą były podwyżki wynagrodzeń dla ratowników medycznych.

- Karetki, które wymieniamy bardzo często są wiekowe, mają dziesięć lat, nawet więcej. Mają bardzo duży przebieg od 300 do 500 tysięcy kilometrów. Dlatego zależało nam na tym, aby te środki przekazać jak najszybciej, tak aby jeszcze w tym roku w ramach tych dotacji mogło nastąpić nabycie i przekazanie dla mieszkańców Kędzierzyna-Koźla i okolic nowego ambulansu - dodał wiceminister zdrowia.

 

Pozostałe trzy karetki trafią do Ozimka, Prudnika i Głuchołaz. Koszt jednego ambulansu to blisko pół miliona złotych, zatem szpitale będą musiały dołożyć do zakupu z własnych środków.

 

- Szacujemy, że będziemy musieli dołożyć do zakupu kompletnej karetki około 50-80 tysięcy złotych. Będzie to karetka, która musi spełniać standardy systemu. Trwają już prace pod kontem takim, żeby wyspecyfikować szybko parametry takiej karetki i aby niezwłocznie procedować postępowanie - powiedział dyrektor SP ZOZ Jarosław Kończyło.

Rafał Pulkowski

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe