Masz firmę i potrzebujesz zaświadczenia z ZUS? Teraz możesz je utworzyć samodzielnie

  • 09.09.2019, 10:07
  • Źródło: ZUS
Masz firmę i potrzebujesz zaświadczenia z ZUS? Teraz możesz je utworzyć samodzielnie
Od początku września każdy przedsiębiorca sam może utworzyć elektroniczne dokumenty z wybranymi danymi ze swojego konta w ZUS. Dzięki nowej możliwości na Platformie Usług Elektronicznych, wizyta w placówce zakładu jest zbędna.

Internetowa usługa może przydać się wtedy, gdy jakaś instytucja żąda od przedsiębiorcy potwierdzenia danych z ZUS. Właściciel firmy może samodzielnie utworzyć taki dokument.

- To jest wyjście wobec oczekiwań tysięcy przedsiębiorców. Samoobsługa w tworzeniu dokumentów na Platformie Usług Elektronicznych daje możliwość wygenerowania chociażby informacji o saldzie na koncie płatnika składek w ZUS, dokumentu o liczbie zgłoszonych do ubezpieczeń pracowników czy potwierdzenia, że w ogóle jest się płatnikiem składek - mówi Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w Opolu.

Dotychczas przedsiębiorcy, którzy musieli przedłożyć tego typu potwierdzenie z danymi z ZUS w innej instytucji administracji publicznej bądź w instytucji finansowej, musieli złożyć w tej sprawie wniosek w najbliższej placówce ZUS. Obecnie, sami mogą już utworzyć potrzebny dokument, który będzie potwierdzony elektroniczną pieczęcią ZUS. Dokument można zapisać jako plik PDF, XML lub wysłać na dowolny adres e-mail. Co ważne - wysłanie potwierdzenia na adres e-mail jest odpowiednio zabezpieczone.

Żeby samodzielnie wygenerować zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek wystarczy kilka prostych kroków:

- zaloguj się na swoim profilu PUE ZUS

- przejdź do zakładki „Płatnik”

- z bocznego Menu wybierz „Moje dane – potwierdzenia” i kliknij przycisk „Utwórz nowy”

- wybierz dane do potwierdzenia i je zatwierdź.

Przedstawiciel instytucji, w której przedsiębiorca złoży samodzielnie przygotowane potwierdzenie z danymi z ZUS, będzie mógł je potwierdzić online w udostępnionej przez ZUS specjalnej wyszukiwarce. W najbliższych miesiącach na Platformie Usług Elektronicznych ZUS pojawią się kolejne nowości, m.in. w zakresie formularzy A1 (delegowanie pracowników), jak i rocznych rozliczeń składkowych. Dla lekarzy, ZUS wprowadzi nowy, bardziej przyjazny kreator do wystawiania e-zwolnień.

Źródło: ZUS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe