EkoPiknik Czystego Regionu i finał akcji Segreguj.pl

  • 14.09.2019, 09:26
  • Rafał Pulkowski
EkoPiknik Czystego Regionu i finał akcji Segreguj.pl
Ponad 141 ton odpadów zebrały dzieci podczas VI edycji konkursu "Segreguj.pl". Tegoroczny EkoPiknik, podczas którego zostały wręczone nagrody odbył się przed galerią Odrzańskie Ogrody w miniony piątek.

Podczas tegorocznej akcji najwięcej zebrano makulatury, bo aż 110 ton. Zużyty Sprzęt Elektryczny i Elektroniczny jaki udało się zgromadzić, to aż 15 ton. Tworzywa sztuczne ważyły 8 ton, tuż po nich baterie o łącznej masie 6 ton oraz 3 tony puszek aluminiowych.

Związek Międzygminny "Czysty Region" już po raz szósty zaprosił do udziału w konkursie przedszkola oraz szkoły podstawowe z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Zadanie nie było trudne. Wystarczyło  przez cały rok segregować odpady, a wygrała ta placówka, która zgromadziła ich najwięcej.

- Siedem lat temu przyjechałem do zarządu miasta Kędzierzyn-Koźle z propozycją takiego projektu, który realizuję w Opolu od wielu lat. Bardzo się spodobał, co było dużym zaskoczeniem. Ówczesny przewodniczący "Czystego Regionu" też bardzo chętnie podszedł do tej inicjatywy. Znalazły się dodatkowe środki na organizowanie tego wydarzenia i zrobiła się z tego wielka rzecz. Pomysł był mały, a urósł do wielkich rozmiarów - mówił Marek Łabno, koordynator projektu "Segreguj.pl".

Do segregacji odpadów zachęcają atrakcyjne nagrody, takie jak: rzutniki, drukarki wielofunkcyjne czy bony na zakupy o wartości nawet 500 złotych.

W kategorii przedszkoli najwięcej odpadów zebrało Publiczne Przedszkole w Pawłowiczkach, tuż po nich przedszkole w Olszowej, a na trzecim miejscu przedszkole nr 21 z Kędzierzyna-Koźla. Indywidualnie na pierwszym miejscu znalazł się Ksawery Obielak, na drugim Lena Konczylla i na trzecim Amanda Rolnik - cała trójka z Publicznego Przedszkola w Pawłowiczkach.

W kategorii szkół podstawowych najwięcej uzbierała Publiczna Szkoła Podstawowa w Polskiej Cerekwi, tuz po nich PSP w Pawłowiczkach i na trzecim miejscu PSP 20 z Kędzierzyna-Koźla. Indywidualnie najwięcej uzbierał Oliver Jochem z Ujazdu, na drugim miejscu Michelle Katte z Pawłowiczek i na trzecim miejscu Anastazja Olbrich również z Pawłowiczek.

- Te akcje organizowane są nie tylko po to, aby edukować, ale również, żeby ten poziom odzysku coraz bardziej stabilizować. Oczywiście nie będziemy rezygnować z tej akcji, ale chciałabym doczekać takiego momentu, kiedy ta akcja nie będzie potrzebna. Bo tak, jak ludzie nie muszą specjalnie ćwiczyć odruchu oddychania, to chciałabym, żeby nie musieli ćwiczyć odruchu segregacji - powiedziała Brygida Kolenda-Łabuś, przewodnicząca zarządu "Czysty Region".

Jak się okazuje, dzieci mają większe pojęcie o segregacji odpadów, niż dorośli. Często rodzicom jest zwyczajnie wstyd, że przedszkolak tłumaczy co do jakiego pojemnika należy wrzucić.

Podczas EkoPikniku odbyły się także warsztaty i zajęcia plastyczne, spektakl teatralny oraz spotkania z ambasadorami proekologicznego stylu życia – Sylwią Majcher oraz Dominikiem Dobrowolskim. Swoje stanowisko miała także Miejska Biblioteka Publiczna, która często jest obecna podczas przeróżnych wydarzeń kulturalnych w obrębie Kędzierzyna-Koźla.

- Na naszym stoisku można się zapisać do biblioteki, otrzymać bezpłatnie kartę biblioteczną, można od razu wypożyczyć książkę lub zabrać specjalnie przygotowaną książkę do domu i dać jej drugie życie. Promujemy także dwie akcje - "Przyjaciela przyrody i książek", który jest z nami już od dziesięciu lat. Mamy także nowe plecaczki, które zastąpią wysłużone woreczki. Widnieje na nich ładne, nowe logo i każdy taki plecaczek zaopatrzony jest w pięć tytułów książek o tematyce ekologicznej i przyrodniczej. Książki po weekendzie trafią do miejskich przedszkoli - mówiła Sandra Golemo z Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Rafał Pulkowski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe