środa, 24 kwietnia 2024 19:21
Reklama
Reklama
Reklama

IV Festiwal Mikołaja z Koźla. Trzy dni z muzyką dawną

Już po raz czwarty w kościele pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej odbył się Festiwal Mikołaja z Koźla. Było to trzydniowe spotkanie z muzyką dawną i historią Koźla.
IV Festiwal Mikołaja z Koźla. Trzy dni z muzyką dawną

- Festiwal Mikołaja z Koźla nie mógłby się odbywać nigdzie indziej, niż w Koźlu, ponieważ Koźle jest wyjątkowym grodem pochodzącym z XII wieku. Chociaż ślady osadnictwa prowadzą do Mieszka I, który prawdopodobnie założył tu swoją kasztelanię. Natomiast u schyłku średniowiecza w XV wieku funkcjonował u nas bardzo ważny intelektualista dla ziemi pogranicza Śląska i Moraw franciszkanin Mikołaj z Koźla – tłumaczył Wojciech Wójcicki, dyrektor artystyczny Festiwalu Mikołaja z Koźla.
Podczas festiwalu mogliśmy usłyszeć utwory Mikołaja z Koźla, powstałe w czasie jego peregrynacji. W piątkowy wieczór wystąpiła Schola Gregoriana Cardinalis Stephani Wyszyński „O maestorum consolatrix”, w sobotę natomiast Jan Bokszczanin „Organowe formy renesansu” oraz Cantores Minores Wratislaviensis „Bach i jego poprzednicy”. Ostatniego dnia usłyszeliśmy Ensemble de Narol w wykonaniu: Ewa Żołyniak - skrzypce, Jacek Wachnik - skrzypce, Elżbieta Paliwoda-Bulicz - altówka, Ewa Witczak - wiolonczela, Tytus Wojnowicz - obój, Aleksandra Rojek - obój, Leszek Wachnik - fagot, Władysław Kłosiewicz - klawesyn oraz Jolanta Kowalska-Pawlikowska  - sopran.
Uroczystego otwarcie festiwalu dokonała prezydent miasta Sabina Nowosielska wraz z przewodniczącym Rady Miasta dr Ireneuszem Wiśniewskim oraz dyrektorem artystycznym wydarzenia Wojciechem Wójcickim.
- Pięć lat temu pan Wójcicki przyszedł do mnie z takim projektem – długo nie trzeba było namawiać. Jest to wydarzenie dla całego miasta, choć związane z Koźlem. To uczta nie tylko dla ucha, bo towarzyszy temu wydarzeniu jeszcze jarmark średniowieczny i turniej rycerski – mówiła prezydent Sabina Nowosielska.
Już za rok podwójny jubileusz – piąta edycja Festiwalu Mikołaja z Koźla oraz duże wydarzenie, bo obchody 600-lecia przywiezienia do Koźla obrazu Marki Bożej z Koźla, który jest przykładem pięknych ikonografii madonn piekarskich.
- Jest to bardzo ciekawy zabytek. I co ciekawe również, że Koźle pomimo swojej burzliwej historii, wielokrotnie płonęło, wielokrotnie było burzone, kościół również ucierpiał. Ale nawa, w której znajduje się ten właśnie cudowny obraz Matki Bożej z Koźla po dziś ocalała – powiedział Wojciech Wójcicki.

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Kibic nie kibolTreść komentarza: Damy rade tylko dlaczego legendy powołuje się do kadry a młodzi zdolni siedzą na ławce jak się wypalili postawmy im pomnikiData dodania komentarza: 24.04.2024, 18:50Źródło komentarza: ZAKSA straci głównego sponsora. Co dalej z klubem?Autor komentarza: kibic2Treść komentarza: Kędzierzyńskie Azoty sponsorowały piłkarzy Odry Opole, koszykarzy Pogoni Prudnik i Bóg wie, co jeszcze.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 17:28Źródło komentarza: ZAKSA straci głównego sponsora. Co dalej z klubem?Autor komentarza: PostępakTreść komentarza: Zapewne w ostatnich wyborach wyrzucili tych złodziei z PiS na śmietnik 🤡Data dodania komentarza: 24.04.2024, 16:57Źródło komentarza: Pracownicy Poczty Polskiej z Kędzierzyna-Koźla protestowali w Warszawie przeciwko zwolnieniomAutor komentarza: kibicTreść komentarza: Szkoda, ąe tego przed wyborami nie podali, a może czekali z tą wiadomością. Teraz niech Miasto sponsoruje.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 16:38Źródło komentarza: ZAKSA straci głównego sponsora. Co dalej z klubem?Autor komentarza: LLLTreść komentarza: Możesz sobie kpić, najlepszejszy Rychu. Kiedy PO rządziła, PP była przeznaczona na stopniowy rozkurz (komercjalizacja, prywatyzacja; ile wtedy zamknięto placówek pocztowych?). Rząd Szydło odwrócił te strategię PO. Jak długo PP pozostanie jednoosobową spółką Skarbu Państwa? Jej akcje spadają...Co do " A teraz BIEDA" - całkiem niedawno niejaka Waltz Hanna orzekła "Myślę, że taniej to już było."Data dodania komentarza: 24.04.2024, 13:40Źródło komentarza: Pracownicy Poczty Polskiej z Kędzierzyna-Koźla protestowali w Warszawie przeciwko zwolnieniomAutor komentarza: Rychu, taki lepszy RyszardTreść komentarza: Jak my rządziliśmy to NIKT z PP nie musiał protestować, kraj był bogaty i dostatni. A teraz BIEDA.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 12:12Źródło komentarza: Pracownicy Poczty Polskiej z Kędzierzyna-Koźla protestowali w Warszawie przeciwko zwolnieniom
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 6°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1005 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna