32. edycja „Wrzosowiska” w Kędzierzynie-Koźlu

  • 19.09.2019, 15:03
  • Ł
32. edycja „Wrzosowiska” w Kędzierzynie-Koźlu
Przed nami Ogólnopolski Przegląd Piosenki Turystycznej, Poezji Śpiewanej i Sztuk Różnych „Wrzosowisko”. 32. edycja festiwalu odbędzie się w dniach 20-22 września.

Przegląd rozpocznie się w Domu Kultury „Koźle” w piątek o godz. 19 występem Kapeli Hanki Wójciak. Zespół powstał w Krakowie dziewięć lat temu, a gra muzykę z pogranicza folku, piosenki autorskiej i world music. Kapela wygrała 46. Studencki Festiwal Piosenki. Ich twórczość w swym założeniu bliska ziemi, ludyczna, taneczna i transowa zarazem. Teksty Hanki Wójciak opisują współczesny świat, ale ukryte w nich archaizmy i słowa zaczerpnięte z góralskiej gwary przydają piosenkom baśniowości, ludowości.

 

Konkurs piosenki artystycznej i turystycznej odbędzie się w Domu Kultury „Chemik” w sobotę. Początek przesłuchań o godz. 13, wstęp dla publiczności jest wolny. Komisja w składzie: Dariusz Czarny, Wiesław Kwinta, Hanna Białas i Alicja Gorgowicz postanowiła zakwalifikować do konkursu zespoły: Remedium, Muzykuny, Bez zgrzytu, Maryleen, Degustibus i Miriam z zespołem, a także solistów: Tomka Motykę i Oliwię Zalewską oraz duet Irena Salwowska i Zbigniew Pomian. Uczestnicy rywalizują o nagrody finansowe oraz kwalifikację do udziału w Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie.

Z kolei wręczenie nagród i koncert galowy rozpoczną się o godz. 17.30. Najpierw wystąpią laureaci, a po nich zespół Mikromusic.

Formacja ta gra muzykę określaną jako avant pop lub art pop. W ich twórczości słychać inspiracje słowiańskim folkiem, jazzem, rockiem i elektroniką. Na koncie mają sześć płyt studyjnych i trzy albumy koncertowe. Grali na najważniejszych polskich festiwalach i koncertowali za granicą. Zespół został dwukrotnie nominowany do najważniejszej polskiej nagrody muzycznej, czyli Fryderyka w kategorii „alternatywna płyta roku”.

Podczas koncertu w Kędzierzynie-Koźlu grupa zaprezentuje projekt „Mikromusic z dolnej półki”. To całkiem nowa, akustyczna odsłona zespołu, który szukając niecodziennych brzmień, sięgnął po nietypowe instrumenty. A są wśród nich m.in.: gitary z pudełek po cygarach czy miski dla psów, weselny akordeon, basowy flet czy turecki saz.

 

Z kolei w niedzielę w „Chemiku” zaprezentowany zostanie spektakl baletowy w wykonaniu Teatru Tańca Marioli Ptak pt. „Oto moja baśń” z muzyką na żywo graną przez zespół Małe Instrumenty.

Bilety do kupienia w kasach kin „Chemik” i Twierdza” oraz poprzez stronę Miejskiego Ośrodka Kultury.

Ł

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe