Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

  • 02.10.2019, 13:33 (aktualizacja 21.10.2019, 11:24)
  • Materiał partnera
Jak przygotować się do rozmowy o pracę?
Poszukiwanie pracy to pierwszy etap w drodze do wymarzonego stanowiska. Udało Ci się już przebrnąć przez sito rekrutacji i otrzymałeś upragnioną wiadomość o zaproszeniu na rozmowę kwalifikacyjną. Jak się przygotować do spotkania, aby przekonać pracodawcę do zatrudnienia właśnie Ciebie?

Przeczytaj uważnie CV

Jeśli samodzielnie stworzyłeś swój życiorys zawodowy - wiesz najlepiej co się w nim znajduje. Warto jednak przed rozmową w sprawie pracy jeszcze raz przeczytać CV. Zastanów się, czy któryś jego element może być dla przyszłego pracodawcy niejasny (np. przerwa w zatrudnieniu) i przemyśl, w jaki sposób o nim opowiedzieć. Lektura CV pomoże Ci uporządkować myśli bezpośrednio przed rozmową kwalifikacyjną.

Zadbaj o profesjonalny wygląd

Efekt pierwszego wrażenia jest potwierdzonym przez psychologów faktem. Osoby prowadzące rozmowy kwalifikacyjne nie znają Cię i nie wiedzą, jaką naprawdę jesteś osobą. Dokonują oceny wyłącznie na podstawie tego, jak się zaprezentujesz. Twój profesjonalny i zadbany wygląd jest wyrazem tego, że poważnie podchodzisz do przyszłej pracy. Z kolei niechlujny strój może nieodwracalnie zniszczyć dobre wrażenie, jakie wywarło na rekruterach Twoje CV i opisane tam doświadczenie zawodowe.

Dowiedz się więcej o przyszłym pracodawcy

Częstym błędem ubiegających się o pracę osób jest brak wiedzy o firmie, do której kandydują. Możesz mieć pewność, że w czasie rekrutacji padnie pytanie, które będzie nawiązywać do Twojej wiedzy o przyszłym pracodawcy. Koniecznie poznaj lepiej przedsiębiorstwo, w którym chciałbyś pracować. Dowiedz się, jaki jest zakres jego działalności, najważniejsze wartości, struktura. Wszystkie te informacje dostępne są w sieci. Czasem warto też znać nazwiska osób zasiadających na czele zarządu.

Zastanów się nad najbardziej typowymi pytaniami rekrutacyjnymi

Są pewne zagadnienia, które osoba prowadząca rekrutację zawsze porusza w czasie rozmowy z kandydatem na pracownika. Aby dobrze przygotować się do spotkania rekrutacyjnego, koniecznie zapoznaj się z pytaniami, które niemal na pewno zostaną zadane w czasie jego trwania. Listę najbardziej typowych pytań rekruterów znajdziesz na portalach dotyczących poszukiwania pracy, np. Pracuj.pl. W domowych warunkach możesz spokojnie zastanowić się nad odpowiedziami. Dzięki takiemu przygotowaniu przynajmniej część z pytań zadanych na rozmowie kwalifikacyjnej nie będzie dla Ciebie zaskoczeniem.

Materiał partnera

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe