środa, 24 kwietnia 2024 16:50
Reklama
Reklama
Reklama

Kto powinien zadbać o odzież roboczą: pracodawca czy pracownik? Poznaj aktualne regulacje prawne!

W wielu branżach wykonywanie rutynowych zadań wiąże się z realnym ryzykiem poważnego zabrudzenia lub całkowitego zniszczenia noszonego stroju. Ponadto istnieją specyficzne względy sanitarne, technologiczne oraz bezpieczeństwa higieny pracy, które nakładają dodatkowe zobowiązania. Przepisy są ogólnikowe, próżno w nich szukać konkretnego wykazu stanowisk czy rodzajów pracy, w których niezbędne będą odzież i obuwie robocze. Te kwestie precyzuje wewnątrzzakładowy regulamin.
Kto powinien zadbać o odzież roboczą: pracodawca czy pracownik? Poznaj aktualne regulacje prawne!

Obowiązek zapewnienia odzieży roboczej leży przede wszystkim po stronie pracodawcy

Kodeks pracy dopuszcza jednak sytuację, w której to pracownicy są w pełni odpowiedzialni za swój strój. Jednak muszą wcześniej wyrazić na to osobistą zgodę, a pracodawca zostaje z automatu zobligowany do wypłaty pieniężnego ekwiwalentu, na wypadek gdyby odzież własna pracowników uległa zniszczeniu podczas wykonywania obowiązków służbowych. Rzecz jasna wyposażenie musi spełniać polskie normy jakości, co kierownictwo powinno każdorazowo skontrolować. Poza tym są dwa przypadki, w których odzież robocza musi zostać dostarczona przez pracodawcę:

  • dla stanowisk związanych z obsługą maszyn i urządzeń technicznych

  • do prac skutkujących intensywnym brudzeniem lub skażeniem elementów stroju środkami chemicznymi, promieniotwórczymi albo biologicznie zakaźnymi

Trzeba jeszcze przypomnieć, że to w dobrze pojmowanym interesie pracodawcy leży zapewnienie zatrudnionym osobom odzieży roboczej i stworzenie pełnej listy prac, do których trzeba ją zakładać. Jeżeli dojdzie do zniszczenia odzieży na stanowisku nieujętym w wykazie, wtedy pracownik może wystąpić o odszkodowanie. W takim przypadku do szkody dochodzi poprzez ewidentny błąd i zaniedbanie pracodawcy.

 

Pracownik ma prawo odmówić przystąpienia do pracy, jeżeli wymagany strój nie został mu wydany

Zdarzały się już przypadki zwolnienia osób, które nie podejmowały wyznaczonej pracy przez brak odzieży roboczej. Tutaj przepisy stoją po stronie zatrudnionych – pracodawca, który nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, nie może w taki sposób karać swoich podwładnych. A co zrobić w sytuacji, gdyby z różnych względów na magazynie zabrakło odpowiedniego stroju dla nowego pracownika? Rzecz jasna pracodawcy chcą za wszelką cenę uniknąć podobnych strat – dlatego coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na skorzystanie z usług firm wynajmujących odzież roboczą, takich jak np. Berendsen. Taka współpraca zdejmuje z nich mnóstwo spraw związanych z dbaniem o tekstylia. Z kolei pracownicy mają do dyspozycji komplet spodni, butów, koszul, rękawic oraz pozostałych akcesoriów, jakich mogą potrzebować do wykonywania swoich zadań. Każdy musi już samodzielnie zdecydować, który z dostępnych wariantów najbardziej mu pasuje: balansować na krawędzi prawa, czy zdać się na pomoc fachowców? Odpowiedź wydaje się oczywista.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LLLTreść komentarza: Możesz sobie kpić, najlepszejszy Rychu. Kiedy PO rządziła, PP była przeznaczona na stopniowy rozkurz (komercjalizacja, prywatyzacja; ile wtedy zamknięto placówek pocztowych?). Rząd Szydło odwrócił te strategię PO. Jak długo PP pozostanie jednoosobową spółką Skarbu Państwa? Jej akcje spadają...Co do " A teraz BIEDA" - całkiem niedawno niejaka Waltz Hanna orzekła "Myślę, że taniej to już było."Data dodania komentarza: 24.04.2024, 13:40Źródło komentarza: Pracownicy Poczty Polskiej z Kędzierzyna-Koźla protestowali w Warszawie przeciwko zwolnieniomAutor komentarza: Rychu, taki lepszy RyszardTreść komentarza: Jak my rządziliśmy to NIKT z PP nie musiał protestować, kraj był bogaty i dostatni. A teraz BIEDA.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 12:12Źródło komentarza: Pracownicy Poczty Polskiej z Kędzierzyna-Koźla protestowali w Warszawie przeciwko zwolnieniomAutor komentarza: Grzeg.H.Treść komentarza: No tak, tyle, że oni na tym zarabiają i to sporo.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 12:00Źródło komentarza: Znowu będzie można wymienić elektrośmieci na sadzonkiAutor komentarza: ElzbietaTreść komentarza: Za PiS-u nie przyjmowano pracowników ,ponieważ za śmieciówkę nie było chętnych.Tak, dokładano, ale tony ulotek do doręczenia,czas pracy do 18.00-19.00.Punkty poczty to sklepiki typu szwarc,mydło i powidło.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 11:42Źródło komentarza: Pracownicy Poczty Polskiej z Kędzierzyna-Koźla protestowali w Warszawie przeciwko zwolnieniomAutor komentarza: ElzbietaTreść komentarza: Przez ostatnie lata,pracownicy poczty byli zwalniani,ale i bardzo źle opłacani. Brak doręczycieli powoduje,że pocztę kierowaną do mnie odbierałam / w ostatnich dwóch latach/ JEDEN raz na półtora miesiąca.Monitowałam u kierownika,pisałam skargi i zapytania do centrali i co??? Bez jakiejkolwiek odpowiedzi.Teraz panie doręczycielki zmieniają się średnio raz na kwartał.Nie rozumiem co do patologicznej sytuacji ciągnącej się od wielu lat ma Tusk.Jestem w stanie zrozumieć ,że to nie pani " ulubieniec", jednak należy trochę znaleźć się w temacie.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 11:34Źródło komentarza: Pracownicy Poczty Polskiej z Kędzierzyna-Koźla protestowali w Warszawie przeciwko zwolnieniomAutor komentarza: KazTreść komentarza: Brawo!Data dodania komentarza: 24.04.2024, 11:34Źródło komentarza: Fabryka w Starym Koźlu rozpocznie produkcję już w maju
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 8°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1005 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna