Policjanci będą pilnować porządku i ciszy wyborczej

  • 10.10.2019, 18:35
  • Źródło: źródło: policja
Policjanci będą pilnować porządku i ciszy wyborczej
Podczas zbliżających się wyborów, policjanci będą prowadzić wzmożone działania polegające głównie na zapewnieniu bezpieczeństwa i porządku publicznego. Funkcjonariusze będą również reagować na łamanie przepisów wyborczych, w tym na naruszenie ciszy wyborczej, która obowiązuje także internautów.

Podobnie jak w latach ubiegłych, także w trakcie wyborów do Sejmu i Senatu RP policjanci będą zapewniać bezpieczeństwo  m.in. w rejonach przyległych do siedzib lokali wyborczych.

W najbliższych dniach należy szczególnie pamiętać o przestrzeganiu przepisów prawa mogących stanowić element naruszeń porządku prawnego w związku z wyborami. Każdorazowe naruszenie przepisów będzie stanowczo egzekwowane przez policjantów.

Przypominamy, że przed najbliższymi wyborami parlamentarnymi, które odbędą się w niedzielę 13 października, od północy z piątku na sobotę rozpocznie się cisza wyborcza.  Będzie ona trwała aż do zakończenia głosowania.

W tym czasie zakazane jest m.in. rozpowszechnianie materiałów wyborczych, wystąpienia polityczne, manifestacje, zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów, audycje radiowe i telewizyjne z udziałem kandydatów, wygłaszanie przemówień, naklejanie plakatów, oraz rozdawanie ulotek. Nie wolno również jeździć pojazdami oklejonymi plakatami wyborczymi, a także umieszczać banerów wyborczych, zdejmować ich lub zmieniać ich miejsca.

Cisza wyborcza dotyczy także internautów.  Opublikowanie, udostępnianie lub polubienie informacji o kandydatach lub pisanie komentarzy na ich temat jest złamaniem ciszy wyborczej. Regulują to przepisy zawarte w art. 498 Kodeksu wyborczego.

Za złamanie ciszy wyborczej grozi grzywna w wysokości od 20 do 5 000 zł. Na surowszą sankcję może się narazić ten, kto przed zakończeniem ciszy wyborczej podaje do publicznej wiadomości wyniki przedwyborczych sondaży. W takiej sytuacji zagrożenie grzywną sięga od 500 000 do 1 000 000 złotych.

Źródło: źródło: policja

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe