Klucze do hospicjum przekazane Caritasowi

  • 11.10.2019, 16:29 (aktualizacja 12.10.2019, 01:14)
  • Rafał Pulkowski
Klucze do hospicjum przekazane Caritasowi
Hospicjum, które powstało w Kłodnicy przy ulicy Szymanowskiego trafiło już w ręce Caritasu Diecezji Opolskiej. Symboliczny klucz przekazała ks. Arnoldowi Drechslerowi prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabina Nowosielska.

W nowoczesnej placówce dla chorych i seniorów znajdują się cztery pokoje 2-osobowe i trzy pokoje 1-osobowe, a także sala rehabilitacyjna. Z wszystkich pomieszczeń jest bezpośredni dostęp do łazienek dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych.

- Dotkliwym był brak alternatywy dla placówek hospicyjnych, jeżeli chodzi o południe województwa. Począwszy tutaj od Głubczyc przez Kietrz, Baborów i Kędzierzyn-Koźle. Ludzie stąd byli brzydko mówiąc eksportowani do Opola Siołkowic i Nysy. Te warunki uwłaczały pacjentom i ich rodzinom - powiedział ks. Arnold Drechsler z Caritasu Diecezji Opolskiej.

Aby jednak to miejsce mogło zacząć funkcjonować, potrzebne jest wyposażenie sal w sprzęt medyczny oraz personel, o który nie tak łatwo. Zaproponowane stawki wynagrodzeń nie zainteresowały nawet lekarzy z Wojewódzkiej Izby Lekarskiej.

- Zaproponowaliśmy kwotę 13 tysięcy złotych. Takie stawki nie wywołują najmniejszego zainteresowania. Największym źródłem trwogi są kwestie związane z pozyskaniem personelu. Wiadomo, że ta polityka Państwa, architektów służby zdrowia dotkliwie i skutecznie wygasiła zainteresowanie zawodami medycznymi w młodzieży - dodał ks. Arnold Drechsler.

Obiekt już dzisiaj spełnia wszystkie niezbędne wymogi. Począwszy od parkingu, po dużą windę. W hospicjum będzie się także znajdować przychodnia paliatywna.

- Obiecałam, że wybuduję hospicjum i wybudowałam. Teraz rola Caritasu, który jest naszym partnerem w tym projekcie. To właśnie Caritas urządzi ten obiekt i będzie nim zarządzał. Mam nadzieję, że już w grudniu tego roku przyjmie pierwszych pacjentów - powiedziała prezydent Sabina Nowosielska.

Koszt tej inwestycji, to ponad 7,2 miliona złotych, z czego blisko 4,7 miliona złotych pochodzi z dotacji unijnych.

Rafał Pulkowski

Zdjęcia (27)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

SABINA
SABINA 12.10.2019, 19:23
nO I CYK DZIAŁKA I PARE ŁADNYCH BANIEK W RĘCE KOSCIÓŁKA

Pozostałe