44. rocznica powstania Kędzierzyna-Koźla. Koncert urodzinowy

  • 15.10.2019, 09:44
  • Ł
44. rocznica powstania Kędzierzyna-Koźla. Koncert urodzinowy Foto: urząd miasta
Przed nami kolejna rocznica powstania Kędzierzyna-Koźla. Wzorem poprzednich lat organizowany będzie specjalny koncert. Tym razem wystąpi na nim Kayah.

Decyzja o połączeniu osobnych, choć położonych blisko siebie, jednak całkiem różnych miejscowości we wspólny organizm zapadła w Warszawie. Mówi o tym rozporządzenie Ministra Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska z 15 października 1975 roku. Na jego podstawie włączono do Kędzierzyna obszar miast: Koźle, Kłodnica i Sławięcice wraz z obszarem całej gminy, tj. sołectwami: Cisowa, Lenartowice i Miejsce Kłodnickie. Choć to Kędzierzyn był podmiotem dominującym w tym układzie to zdecydowano o zmianie nazwy i w ten sposób powstało, zupełnie nowe miasto Kędzierzyn-Koźle.

Organizacją nowych struktur administracyjnych zajęli się włodarze czterech miejscowości: Jerzy Wantuła (Kłodnica), Jerzy Berduszek (Koźle), Julian Wieczorek (Sławięcice) i Stanisław Biernat (Kędzierzyn).

Powstało największe pod względem powierzchni miasto w województwie oraz drugie, po Opolu, co do liczby ludności. Plany partyjnych dygnitarzy były imponujące. W krótkim czasie nowa aglomeracja, napędzana kombinatami chemicznymi, miała osiągnąć sto tysięcy mieszkańców, a w Kłodnicy planowano wybudować nowe centrum. Nikt wtedy nie myślał o ekonomicznych kosztach takiej decyzji, degradacji środowiska czy zagrożeniu powodziowym. Powstały nowe osiedla, budynki użyteczności publicznej, połączenia komunikacyjne, ale wizji partyjnych nigdy nie udało się zrealizować.

 

Z okazji 44. urodzi miasta w hali „Azoty” przy ul. Mostowej 20 października o godz. 18 odbędzie się występ Kayah. Artystka obecna na scenie od ponad 30 lat zaprezentuje swoje największe przeboje.

Ostatnie bezpłatne wejściówki będzie można odbierać od 15 października, wyłącznie w kasach kin „Chemik” i „Twierdza”, po godz. 16.30. Przed wydarzeniem w hali "Azoty" przeprowadzona zostanie zbiórka pieniędzy na hospicjum w Kędzierzynie-Koźlu.

Największych przebojów Kayah wysłuchamy dzięki wsparciu sponsorów:  Maximus Broker Sp. z o.o. (www.maximus-broker.pl) i Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. (www.gaz-system.pl).

Ł

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe