Romans na odrzańskim holowniku

  • 16.10.2019, 18:12
  • Ł
Romans na odrzańskim holowniku Foto: Filmoteka Narodowa
Kozielski port, Odra, barki i nadodrzańskie plenery w okolicach naszego miasta – tu w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku nakręcono dramat obyczajowy pt. „Dwoje z wielkiej rzeki”.

Film w reżyserii Konrada Nałęckiego to klasyczne love story. Wzbogacony o paradokumentalny zapis surowego życia odrzańskich wodniaków dramat obyczajowy: dzieje skomplikowanej miłości dwojga młodych, których dzieli tradycja, zastarzałe uprzedzenia dzielnicowe, trudne sprawy ojców.

Szyper Kujawa „Wiślak” z Puław nienawidzi Niemców, bo w czasie wojny zabili mu żonę. Z koli Ślązak - szyper Veit nienawidzi Polaków, bo zabrali mu jego dom w Koźlu. „Wiślak” ma syna Janka, a Veit córkę Elizę. Wszyscy pracują na Odrze. Młodzi poznali się w Koźlu i pokochali. Chcą się pobrać, na co rodzice stanowczo się nie zgadzają. Ale młodzi postanowili nienawiść zastąpić miłością, co udaje im się wreszcie po wielu dramatycznych przejściach. Historia ukazana jest na tle rzeki, będącej drogą węgla dla barek i holowników płynących Odrą z Koźla do Szczecina.

 

Produkcję filmu rozpoczęto w 1956 roku, jednak została przerwana na dwa lata. Częściowo zmieniono też obsadę. Rolę Elzy grała początkowo Bożena Kowza, zastąpiona później przez Barbarę Wrzesińską. Obok niej wystąpili: Tadeusz Białoszczyński (szyper Kujawa), Bogusz Bilewski (Janek Kujawa) - doskonale znany z roli Walusia Kwiczoła w „Janosiku”, Florian Wolny (szyper Veit) oraz Ryszard Kotys - odtwórca wielu znakomitych ról, a dziś znany głównie jako Marian Paździoch z serialu „Świat według Kiepskich”.

Jak wspominał Bogusław Rogowski w czasie realizacji sekwencji kozielskich ekipa zakwaterowana była w internacie Technikum Stoczni Rzecznych przy ul. Piastowskiej.

Premiera filmu z udziałem jego twórców i aktorów odbyła się w nieistniejącym już kozielskim kinie „Hel” 17 listopada 1958 roku. Projekcje cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Dziś film można obejrzeć jedynie w internecie (DWOJE Z WIELKIEJ RZEKI).

Ł

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe