piątek, 29 marca 2024 14:54
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Romans na odrzańskim holowniku

Kozielski port, Odra, barki i nadodrzańskie plenery w okolicach naszego miasta – tu w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku nakręcono dramat obyczajowy pt. „Dwoje z wielkiej rzeki”.
Romans na odrzańskim holowniku

Autor: Foto: Filmoteka Narodowa

Film w reżyserii Konrada Nałęckiego to klasyczne love story. Wzbogacony o paradokumentalny zapis surowego życia odrzańskich wodniaków dramat obyczajowy: dzieje skomplikowanej miłości dwojga młodych, których dzieli tradycja, zastarzałe uprzedzenia dzielnicowe, trudne sprawy ojców.

Szyper Kujawa „Wiślak” z Puław nienawidzi Niemców, bo w czasie wojny zabili mu żonę. Z koli Ślązak - szyper Veit nienawidzi Polaków, bo zabrali mu jego dom w Koźlu. „Wiślak” ma syna Janka, a Veit córkę Elizę. Wszyscy pracują na Odrze. Młodzi poznali się w Koźlu i pokochali. Chcą się pobrać, na co rodzice stanowczo się nie zgadzają. Ale młodzi postanowili nienawiść zastąpić miłością, co udaje im się wreszcie po wielu dramatycznych przejściach. Historia ukazana jest na tle rzeki, będącej drogą węgla dla barek i holowników płynących Odrą z Koźla do Szczecina.

 

Produkcję filmu rozpoczęto w 1956 roku, jednak została przerwana na dwa lata. Częściowo zmieniono też obsadę. Rolę Elzy grała początkowo Bożena Kowza, zastąpiona później przez Barbarę Wrzesińską. Obok niej wystąpili: Tadeusz Białoszczyński (szyper Kujawa), Bogusz Bilewski (Janek Kujawa) - doskonale znany z roli Walusia Kwiczoła w „Janosiku”, Florian Wolny (szyper Veit) oraz Ryszard Kotys - odtwórca wielu znakomitych ról, a dziś znany głównie jako Marian Paździoch z serialu „Świat według Kiepskich”.

Jak wspominał Bogusław Rogowski w czasie realizacji sekwencji kozielskich ekipa zakwaterowana była w internacie Technikum Stoczni Rzecznych przy ul. Piastowskiej.

Premiera filmu z udziałem jego twórców i aktorów odbyła się w nieistniejącym już kozielskim kinie „Hel” 17 listopada 1958 roku. Projekcje cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Dziś film można obejrzeć jedynie w internecie (DWOJE Z WIELKIEJ RZEKI).



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Hanys z za ODRYTreść komentarza: PRZYKRE, ŻE O TYM ZASŁUŻONYM - BYŁYM MIESZKAŃCU K-KOŻLA NIE PAMIĘTAJĄ LOKALNE PAMPERSY. ZNMIEData dodania komentarza: 29.03.2024, 12:13Źródło komentarza: 65 lat temu spoczął na kozielskim cmentarzuAutor komentarza: Babcia z oknaTreść komentarza: Tych z żeglugi najczęściej można zobaczyć na podwórku na Bończyka w kłębach dymu.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 20:57Źródło komentarza: Piłkarze z I LO zostali mistrzami powiatuAutor komentarza: HoffmannTreść komentarza: Przypuszczam że to teren zabudowany to jak mogą pędzićData dodania komentarza: 28.03.2024, 16:37Źródło komentarza: Tam faktycznie może dojść do tragediiAutor komentarza: ZgredTreść komentarza: Bo mieli wiecej lat na trenowanie...Data dodania komentarza: 28.03.2024, 14:31Źródło komentarza: Henryk Szymura mistrzem Europy. Tadeusz Rojewski z dwoma medalamiAutor komentarza: perlatorTreść komentarza: piękna postać i piękna historiaData dodania komentarza: 28.03.2024, 14:22Źródło komentarza: 65 lat temu spoczął na kozielskim cmentarzuAutor komentarza: prowizorkaTreść komentarza: Najlepiej odbić piłeczkę. Wójt i cała jego załoga są DLA mieszkańców! To oni powinni przyjmować skargi mieszkańców oraz współpracować z innymi samorządami! DZIAŁAĆ! Za to dostajecie pieniądze. Ciekawe jak mieszkańcy ocenią pracę tego samorządu w nadchodzącym plebiscycie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 14:00Źródło komentarza: W gminie Bierawa chcą uświadamiać, kto zarządza daną drogą
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 19°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 33 km/h

Reklama
Reklama
6,49
6,65
2,79
45zł
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna