Oszukują „na ZUS”. Uwaga na fałszywe maila!

  • 17.10.2019, 09:19
  • Żródło: ZUS
Oszukują „na ZUS”. Uwaga na fałszywe maila!
Po kilku miesiącach spokoju internetowi naciągacze ponownie się uaktywnili. Zakład Ubezpieczeń Społecznych apeluje, by nie otwierać i nie odpowiadać na podejrzane e-maile, które są rzekomo korespondencją z ZUS-u.

W ostatnich dniach dość liczna grupa klientów ZUS, w różnych częściach kraju otrzymała e-maile z informacją o pilnej konieczności spłaty zaległości składkowych. Część wiadomości sugeruje ponowne wypełnienie formularza zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych ZUS ZUA, który jest załącznikiem do e-maila. Umieszczone w stopce korespondencji logotypy (ZUS i PUE – Platforma Usług Elektronicznych) sugerują, że nadawcą jest sam zakład.

- Jeśli dokładnie przyjrzymy się adresowi nadawcy, nie powinniśmy mieć wątpliwości, że korespondencja elektroniczna nie pochodzi z ZUS. Obecnie oszuści posługują się dwoma adresami: skł[email protected] i [email protected]. Jak widać żaden z dresów nie ma stosowanego przez ZUS rozwinięcia „zus.pl”. Nie stosujemy też w swoich adresach mailowych rozwinięcia „gov.pl”, które pojawiało się przy wcześniejszych próbach oszustw - wyjaśnia Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie opolskim.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że kontakt elektroniczny ze strony Zakładu możliwy jest jedynie w sytuacji gdy klient posiada profil na Platformie Usług Elektronicznych i wyraził zgodę na taką formę kontaktu. ZUS ostrzega by w żadnym przypadku nie odpowiadać na maile, które teoretycznie pochodzą z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ani nie otwierać zawartych w tej korespondencji załączników. Korespondencja tego typu ma bowiem najczęściej na celu zainfekowanie komputera lub uzyskanie dostępu do danych wrażliwych, które zapisane są w jego pamięci.

W sytuacji, w której ktokolwiek z klientów ma wątpliwości co do nadawcy otrzymanej korespondencji, prosimy o kontakt z najbliższą placówką Zakładu lub Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem: 225601600.

 
Źródło: ZUS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe