Jak radzić sobie ze stresem w pracy?

  • 21.10.2019, 11:12
  • Materiał partnera
Jak radzić sobie ze stresem w pracy?
Stres towarzyszy niemal każdemu z nas. Może on działać motywująco lub zabierać zdolność racjonalnego działania. Trudno uniknąć go w pracy. Krótkie terminy wykonania zadania i niespodziewane trudności napotkane po drodze wywołują w zespole nerwową atmosferę. Stres jednej osoby udziela się kolejnym. Jak radzić sobie z napięciem w pracy?

Uwierz w swoje kompetencje

Przede wszystkim uwierz w swoje kompetencje. Nie przez przypadek dana praca przypadła w udziale właśnie Tobie. W trudnym momencie przypomnij sobie długi proces rekrutacji i tłum kandydatów, który o nią się ubiegał. Oferty pracy publikuje się w wielu miejscach. Często są to serwisy tematyczne, np. Pracuj.pl. Odpowiada na nie wiele osób, a jednak to właśnie tobą zainteresował się pracodawca.

Masz odpowiednie wykształcenie i doświadczenie zawodowe, uzupełniane przez kwalifikacje dodatkowe. Cenne, skoro doprowadziły cię do tego miejsca. Uwierz więc w nie i w siebie, że potrafisz umiejętnie je wykorzystać.

 

Aktywność fizyczna pomaga opanować stres

Nie od dzisiaj wiadomo, że sport wyzwala w organizmie człowieka endorfiny. Hormony szczęścia zajmują miejsce kortyzolu. Z nimi łatwiej jest radzić sobie z trudną sytuacją i towarzyszącym jej stresem. Nie potrzebujesz dużego wysiłku i czasu, by zaopatrzyć swój organizm w endorfiny. Wystarczy, że każdego dnia wybierzesz się na ok. 30-minutowy spacer. Wyjdź więc z domu wcześniej i naładuj się szczęściem w drodze do pracy.

 

Wyśpij się

Ogromnym wsparciem w walce ze stresem jest sen, który trwa od 7 do 8 godzin. Jego efektywność możesz dodatkowo podnieść, zasypiając każdego dnia o regularnej porze. Naucz swój organizm odczuwać zmęczenie, by sam upominał się o sen.

Kładąc się zadbaj o to, by telefon leżał w odległym kącie pokoju. Nie zerkaj w niego od razu po przebudzeniu. Zamiast tego przeciągnij się i pobudź swoje zaspane jeszcze mięśnie. Dobry początek dnia zwiększa Twoje szanse na wygraną w walce ze stresem.

 

Patrz, co jesz

Dieta to kolejny sprzymierzeniec w stresowych sytuacjach. Organizm produkujący kortyzol jest odwodniony. Na duże ilości hormonu stresu potrzebujesz więcej wody. Sięgnij po zieloną herbatę. Jest ona bogata w antyoksydanty, a te wyłapują wolne rodniki odpowiedzialne za stres.

Nie wychodź z domu bez śniadania. Głód wprowadza organizm w stres, a przecież masz z nim walczyć. Nie przesadzaj z kofeiną. To kolejny element diety podnoszący poziom stresu. Dwie kawy lud dwa energy drinki dziennie – przestrzegaj tego limitu.

Materiał partnera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe