Nowy wóz z drabiną trafi do straży pożarnej w Kędzierzynie-Koźlu

  • 24.10.2019, 10:38 (aktualizacja 25.10.2019, 01:24)
  • Rafał Pulkowski
Nowy wóz z drabiną trafi do straży pożarnej w Kędzierzynie-Koźlu
Stary wóz z drabiną ma już swoje lata i często się psuje. Taki pojazd wykorzystywany jest przy wielu akcjach ratowniczo-gaśniczych i jest niezbędny w każdym mieście. Dotąd nie było nadziei na zakup tak drogiego sprzętu.

O to, czy stary wóz z drabiną przejdzie kolejne badania techniczne strażacy z Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Kędzierzynie-Koźlu martwią się już od kilku lat. Inne miasta w Polsce mają podobny problem, jednak na zlecenie Komendy Głównej, Komenda Wojewódzka PSP w Toruniu ogłosiła przetarg na zakup dwudziestu samochodów specjalnych z drabiną. Na liście znalazła się także jednostka z Kędzierzyna-Koźla.

 

- Nasza stara drabina już jest bardzo wysłużona, więc zwróciliśmy się do komendy głównej o zakup nowej. To już niemal pewne, że w przyszłym roku trafi do nas 40-metrowa drabina, łamana. Rozmawialiśmy z komendantem, że taka łamana drabina lepiej sprawdza się w zabudowaniach - powiedział bryg. Leszek Morkis, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kędzierzynie-Koźlu.

Tego typu pojazd z łamaną drabiną brał udział w akcji ratowniczo-gaśniczej w czerwcu bieżącego roku, kiedy w kamienicy przy ulicy Czerwińskiego doszło do wybuchu gazu. Wówczas ściągano taki wóz aż z Opola.

Wszystkie samochody powinny być dostarczone na podwoziu z napędem 4×2, silnikiem o mocy min. 210 kW i kabiną trzyosobową. Co do drabin, specyfikacja jest niemal identyczna - zmieniają się jedynie wysokości samej drabiny.
Wymagane są zespoły drabin wyposażone w ostatnie przęsło łamane i wyposażone w kosz ratowniczy o udźwigu min. 400 kg, działko wodno-pianowe o wydajności min. 2400 l/min, zwijadło wężowe z wężem min. 20 m zakończone prądownicą Turbo i suchy pion zamontowany na najwyższym przęśle zakończony nasadą 75.
Wszystkie samochody powinny zostać dostarczone z wyposażeniem: nadciśnieniowy kompletny jednobutlowy aparat powietrzny z butlą kompozytową i maską – 3 kpl., sygnalizatory bezruchu, węże tłoczne, przełącznik, rozdzielacz, linka strażacka, prądownica wodno-pianowa, pilarka łańcuchowa, topór, nożyce do cięcia prętów, agregat prądotwórczy, nosze koszowe, zestaw R1, zestaw elektronarzędzi itp.

Nowy pojazd zostanie zakupiony ze środków Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Nie wiadomo jeszcze, czy trafi do JRG-1 w Azotach, czy do JRG-2 w Koźlu.

 

- Jeśli stara drabina będzie nadal sprawna, to będziemy z niej korzystać. Dobrze by było, aby w każdej z jednostek stał taki pojazd - dodał bryg. Leszek Morkis.

 

Kędzierzyn-Koźle jest na liście samochodów z drabiną 40-metrową. Podobne trafią też do Chełma, Lublina, Krakowa, Zielonej Góry, Piotrkowa Trybunalskiego. Rzeszowa, Łomży, Białegostoku, Myszkowa i Świnoujścia.

Samochody z drabiną 30-metrową trafią do KP PSP Świecie, Lubartów, Kraków, Dąbrowa Tarnowska, Pruszków, Warszawa i Skarżysko Kamienna.

Samochód z drabiną 37-metrową otrzyma KP PSP w Ostródzie.

Firma lub firmy, które wygrają będą miały czas na dostawę samochodów do końca października 2020 roku.   

Ogłoszenie przetargu poprzedzone było dialogiem technicznym, do którego zaproszono dwie firmy: Fire-Max (Magirus) i Rosenbauer.

Rafał Pulkowski

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe