czwartek, 25 kwietnia 2024 13:32
Reklama
Reklama
Reklama

Jak rozmawiać w sprawie podwyżki?

Praca powinna przynosić nie tylko satysfakcję z jej wykonywania, lecz również zadowalające wynagrodzenie. Czasem przychodzi moment, kiedy obecna pensja już nie wystarcza i czujemy, że przestała być adekwatna do wartości, jakie wnosimy do firmy. Zbyt niskie zarobki w stosunku do kompetencji mogą być źródłem demotywacji i zniechęcenia. Jeśli czujemy, że zasługujemy na lepszą pensję, koniecznie porozmawiajmy o tym z przełożonym. Oto kilka wskazówek, jak skutecznie rozmawiać o podwyżce.
Jak rozmawiać w sprawie podwyżki?

Odpowiednia argumentacja

Do rozmowy o podwyżce wynagrodzenia należy dobrze się przygotować. Zastanówmy się, jakie argumenty świadczą o tym, że na nią zasługujemy. Warto powoływać się na konkretne sytuacje zawodowe, z którymi świetnie sobie poradziliśmy, wyniki okresowych ocen pracowniczych, dodatkowe obowiązki, których wykonywania się podjęliśmy. Zwiększenie wysokości naszych wydatków nie jest merytorycznym argumentem podczas rozmów o podwyżkę. Nie powinniśmy także powoływać się na trudną sytuację życiową. Tego rodzaju umotywowanie prośby o podwyżkę nie będzie dobrze odebrane przez przełożonego. Wzrost wynagrodzenia powinien nastąpić w wyniku uznania pracowniczych zasług, a nie z powodu wzrostu potrzeb życiowych. Lepiej też nie próbować stawiać szefowi ultimatum, że jeśli nie dostaniemy oczekiwanej podwyżki, to odejdziemy z firmy.

O jaką wartość podwyżki prosić?

Największe szanse otrzymania podwyżki mają pracownicy, którzy ubiegają się o 5-15% wzrostu płacy. Dokładana kwota zależy od tego, w jakich widełkach mieszczą się pensje na danym stanowisku firmy. Przed rozmową z szefem warto zajrzeć do raportów wynagrodzeń dostępnych np. na Pracuj.pl. Kwota, o jakiej będziemy rozmawiać z przełożonym, powinna być adekwatna do panujących realiów. Zostawmy kilka procent zapasu na negocjacje. Przed rozmową zastanówmy się, czy satysfakcjonowałaby nas niższa kwota podwyżki w zamian za dodatkowe benefity pozapłacowe lub otrzymanie na początek części sumy, o którą wnioskujemy, a reszty po upływie określonego czasu.

Jak zareagować na odmowę?

Jeśli szef odmówi podwyżki, warto dokładnie wysłuchać, z jakiego powodu. Nie zawsze wynika to z niechęci przełożonego lub braku jego uznania dla naszych zasług. Powodem może być np. niedobór środków finansowych do rozdysponowania w danej chwili. Warto po jakimś czasie wrócić do rozmowy. Jeżeli przebieg spotkania w sprawie podwyżki sprawił, że poczuliśmy się niedocenieni lub upokorzeni, warto pomyśleć o zmianie pracodawcy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: DżejsonTreść komentarza: Wyłącz tvn, bo już ci papkę z mózgu zrobił. Niekorzystne finansowo umowy na dostarczenie gazu były podpisywane za czyich rządów?! Przypomnę również, że poprzednie wcielenie koalicji 13 grudnia nosiło się z zamiarem sprzedaży Puław ruskim. Ale o tym w tvn chyba nie mówią. Niech teraz sprzedadzą Azoty rodakom premiera i będzie święty spokój, bo za tej ekipy nic się nie opłaca.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 12:59Źródło komentarza: ZAKSA S.A. wydała komunikat dotyczący umowy z Grupą AzotyAutor komentarza: Miru$Treść komentarza: A może by tak powiedzieli jak to się żyło wierchuszce solidarności za czasów pisu na wysokich stanowiskach? Może by tak przytoczyli sytuację ich działaczy w Poznaniu i Łodzi co tam się działoData dodania komentarza: 25.04.2024, 12:46Źródło komentarza: Pracownicy Poczty Polskiej z Kędzierzyna-Koźla protestowali w Warszawie przeciwko zwolnieniomAutor komentarza: PatriotaTreść komentarza: 😂 To co się dzieje mój drogi to jest efekt władzy PIS-u grupa azoty pod ich władzą wpadła w dziwne problemy finansowe, to za ich rządów Orlen chciał przejąć jeden oddział w Puławach albo Policach nie pamiętam teraz dokładnie.... Więc jeśli pretensje to tylko do Pana Jarosława. To za ich rządów Grupa Azoty podpisała niekorzystne finansowo warunki na dostarczanie gazu, i teraz przeplacaja i będę to robić jeszcze przez długi czas,Data dodania komentarza: 25.04.2024, 09:00Źródło komentarza: ZAKSA S.A. wydała komunikat dotyczący umowy z Grupą AzotyAutor komentarza: babciaTreść komentarza: Miasto kurczy się, a Koźle wyparowuje. Do innego przedszkola? Za moment w innym przedszkolu będzie tak samo. Cóż, wazny nie jest człowiek, ktory tu jeszcze chce mieszkać. Tak jak wron ( bo można odjechać), tak urząd nie widzi ludzi.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 07:27Źródło komentarza: Rodzice dzieci z Przedszkola nr 15 w Koźlu zgłaszają problemAutor komentarza: spryciulaTreść komentarza: Nie pożyczaj, zły obyczaj :)Data dodania komentarza: 25.04.2024, 06:07Źródło komentarza: Podali kod BLIK i stracili kasę. Coraz więcej oszukanychAutor komentarza: Małpa k.Treść komentarza: A może jeszcze pozyskamy jakiegoś sponsora?Data dodania komentarza: 25.04.2024, 00:34Źródło komentarza: ZAKSA S.A. wydała komunikat dotyczący umowy z Grupą Azoty
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 10°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna