Dni kultury i tradycji romskiej

  • 26.10.2019, 17:44
  • Rafał Pulkowski
Dni kultury i tradycji romskiej
Kolorowo zrobiło się na scenie Domu Kultury "Chemik", a to za sprawą ósmej edycji Dni Kultury i Tradycji Romskiej. Wydarzenie miało miejsce w piątek, 25 października.

Romskie tańce, śpiewy i poezja, a do tego kolorowe stroje i świetna zabawa. Na scenie wystąpiło osiem formacji z Kędzierzyna-Koźla oraz Gliwic. Inicjatorką wydarzenia od początku jest Inga Mirga, która jednocześnie jest opiekunką kilku grup tanecznych.

 

- Każdego roku, 8 kwietnia obchodzimy międzynarodowy dzień Romów, ale nie zawsze udaje nam się zorganizować imprezę w tym terminie. Dzisiejsze wydarzenie wpisuje się w obchody naszego święta i chcemy przez to zaprezentować naszą kulturę i tradycję wśród najmłodszych - mówiła Inga Mirga, asystent edukacji romskiej w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Kędzierzynie-Koźlu.

 

Mogliśmy podziwiać Romano Kheliben - Romski Taniec, Wirujące Gwiazdy, Kubusie, Łołe Dzja - Czerwone Serca z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 12, Romane Ciercheniaświetlica - Pod Lipami oraz Kałe Jaka - Czarne Oczy.

 

- Chcemy pokazać przenikanie kultury Romskiej do kultury Polskiej. W naszej szkole i w wielu innych dzieci Romskie uczą się razem z dziećmi Polskimi. Wspólnie spędzają czas, mamy kolegów i koleżanki w pracy. Te kultury są non stop obok równolegle, przenikając się wzajemnie. A najbardziej łączy je muzyka, taniec i śpiew - powiedziała Katarzyna Król, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Kędzierzynie-Koźlu.

 

Romowie, nazywani często Cyganami są postrzegani różnie, ale najczęściej w negatywnym świetle. Takie imprezy organizowane są również po to, aby pokazać, że są oni częścią naszego społeczeństwa.

Rafał Pulkowski

Zdjęcia (52)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe