Jak się przygotować do zmiany pracy

  • 28.10.2019, 13:49
  • Materiał partnera
Jak się przygotować do zmiany pracy
Z różnych względów może okazać się, że podejmiesz decyzję o zmianie pracodawcy. Warto starannie przemyśleć zalety i wady takiego rozwiązania, by podjąć decyzję bez udziału nadmiaru emocji. Jeśli jesteś pewien, że zmiana pracy w Twoim przypadku jest konieczna, dobrze się do niej przygotuj. Dzięki temu unikniesz przykrych zaskoczeń a zmiana sytuacji zawodowej odbędzie się bez nadmiernego stresu.

Zabezpiecz swoje finanse

Jeśli myślisz o zmianie pracy, zadbaj o swoje bezpieczeństwo finansowe w tym trudnym okresie. Nie możesz zakładać, że nowy pracodawca zdecyduje się po okresie próbnym kontynuować współpracę. Postaraj się stworzyć dla siebie poduszkę finansową, która pozwoli Ci bezpiecznie przeżyć przynajmniej trzy miesiące. Dzięki niej chwilowy okres bez pracy, który może się przytrafić nie będzie dla Ciebie źródłem dodatkowego stresu związanego z brakiem środków do życia.

Wybierz odpowiedni moment

Jeżeli w Twojej firmie przyznawane są nagrody jubileuszowe czy inne okresowe premie, zaplanuj moment zmiany pracy po ich przyznaniu. Szkoda stracić szansę na dodatkową gotówkę. Szczególnie, że osobie zmieniającej miejsce zatrudnienia pieniądze z pewnością się przydadzą.

Szukaj pracy jako zatrudniony

Poszukiwaniem nowego pracodawcy zajmij się jeszcze w czasie zatrudnienia u obecnego. Unikniesz poczucia presji i dzięki temu łatwiej będzie zdobyć się na swobodne zachowanie w czasie rozmów kwalifikacyjnych. Większa pewność siebie podczas starania się o nową pracę ułatwi Ci lepsze jej dopasowanie do swoich potrzeb. W końcu nie musisz łapać pierwszej lepszej oferty, skoro obecnie masz miejsce pracy i stały dochód. Przeglądaj regularnie ogłoszenia na Pracuj.pl i bądź na bieżąco z tym, co oferuje rynek pracy.

Porozmawiaj z szefem

Odejście z pracy bez uprzedzenia nie jest profesjonalnym i eleganckim sposobem pożegnania się z firmą. Jeśli planujesz odejść i namierzyłeś już nowe miejsce pracy, koniecznie umów się z szefem na rozmowę. W jej trakcie w rzeczowy sposób wyjaśnij, że planujesz kontynuować rozwój zawodowy w innym miejscu. W kilku rzeczowych zdaniach wyjaśnij dlaczego, bo przełożony z pewnością o to zapyta. Być może złoży Ci propozycję nowych warunków zatrudnienia, które sprawią, że zechcesz jednak pozostać u obecnego pracodawcy. Nawet jeśli planujesz odejść ze względu na złą atmosferę w pracy, staraj się w czasie rozmowy z szefem panować nad emocjami i nie wylewać wszystkich żalów, które skłoniły Cię do decyzji o zmianie miejsca zatrudnienia.

Materiał partnera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe