piątek, 19 kwietnia 2024 21:09
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ruszył projekt „Dbamy o wzrok opolskich dzieci”

Mówiąc w skrócie chodzi o prewencję i diagnostykę. Badania są proste. Dzięki nowoczesnemu urządzeniu można we wczesnym etapie wykryć kilka wad wzroku. Taką szansę mieli uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 20, którzy jako pierwsi w gminie zostali objęci tą pożyteczną akcją.
Ruszył projekt „Dbamy o wzrok opolskich dzieci”
Nadia Szenko z klasy III B podczas badania

Współfinansowany przez samorząd województwa opolskiego projekt, realizowany jest przez Polską Sieć Ambasadorów Przedsiębiorczości Kobiet oraz Fundację Harmonia Życia we współpracy z Lions Club Opole. Badania w placówkach edukacyjnych są darmowe i prowadzone tylko i wyłącznie za zgodą rodziców.

Projekt realizowany jest w ramach Marszałkowskich Dni dla Zdrowia, natomiast hasło przewodnie przedsięwzięcia
„Patrzeć, aby zobaczyć” można przeprowadzić dzięki mobilnemu urządzeniu Spot Vision Screener do przesiewowego badania wzroku u najmłodszych. Kosztowało ono 36 tys. zł, a zakupiła je opolska loża Lions Club. To niewielkie urządzenie mieszczące się w specjalnej walizie, można zabierać do żłobków, przedszkoli i szkół w całym regionie, gdzie przeszkoleni w tym celu wolontariusze - a są nimi studenci wydziału lekarskiego na Uniwersytecie Opolskim - przeprowadzają badanie trwające kilka sekund.


Nic strasznego

Badanie nie wymaga użycia kropli rozszerzających źrenice, ani bezpośredniego kontaktu dziecka z urządzeniem. Dzięki wykonaniu serii zdjęć, można zdiagnozować sześć wad wzroku: krótkowzroczność, nadwzroczność, zamglony obraz, zez, nierówność źrenic oraz różnowzroczność. W razie stwierdzenia konieczności dalszej diagnostyki, rodzice dziecka zostaną o tym powiadomieni i pokierowani w kwestii przebiegu dalszego leczenia.

Pierwszym przebadanym dzieckiem była Nadia Szenko z klasy III B i zarazem nowa przewodnicząca szkoły: - Nie bałam się tego badania. Wrażenia bardzo fajne. Podobało mi się zarówno badanie, jak i przyrząd, który miała ta pani - przyznała uczennica. W PSP nr 20 badaniami objęto 120 uczniów z sześciu klas. Zadowolenia z tego faktu nie kryła dyrektor placówki. - Były różne programy w których braliśmy udział, w tym m.in. badania stomatologiczne, ale w ciągu tych 30 lat pracy, jest to pierwszy realizowany u nas projekt obejmujący badanie wzroku u dzieci - przyznała Maria Kalbrun.

Co warto podkreślić, PSP nr 20 jako jedyna na Opolszczyźnie odebrała we wrześniu wojewódzki certyfikat szkoły promującej zdrowie. Obecnie szkoła ta ubiega się już o certyfikat ogólnopolski. Wszystko to wymaga pełnego zaangażowania ze strony uczniów, nauczycieli, rodziców oraz samych koordynatorów.

Wicemarszałek Roman Kolek przyznał, że samorząd województwa chce, aby jak najwięcej dzieci mogło skorzystać z tych badań. W przyszłości mają one objąć maluchy i dzieci starsze z całego województwa. Urządzenie umożliwiające przeprowadzenie bezinwazyjnych badań przesiewowych wśród najmłodszych, pozwala wykryć potencjalne zaburzenia we wczesnym etapie. Dzięki temu rodzice mogą podejmować szybkie działania, podczas gdy wcześniej nawet nie wiedzieli, że u ich pociech występuje jakakolwiek wada wzroku.

Dwa w jednym

 

Akcję badań połączono z innym ciekawym przedsięwzięciem pn. „Elementarze szacunku”. Jest to odpowiedź na tak powszechnie występujące zjawiska jak: hejt, przemoc i agresja, które dotykają już nie tylko młodzież i dorosłych, ale także najmłodszych. Dlatego akcja prowadzona jest w szkołach podstawowych. Obserwując jak dramatycznie rozpowszechnia się mowa nienawiści, przemoc i agresja, inicjatorzy przedsięwzięcia postanowili uczyć dzieci szacunku, respektu i pozytywnych zachowań. Służy temu m.in. udostępniony uczniom „Elementarz szacunku” w postaci broszurki.

 

- Nie ograniczamy się tu tylko do badania wzroku. Wszystko jest zdrowiem. Ten drugi element to przecież zdrowie psychiczne. Dbajmy o to, aby budować dobre relacje międzyludzkie, ponieważ problemy zdrowia psychicznego zaczynają się już od najmłodszych lat. Profilaktyka jest najważniejsza. Nauczanie tego, że należy darzyć siebie szacunkiem, jest potrzebne zarówno dzieciom jak i dorosłym, bo dzięki temu wszyscy będziemy lepsi. Szczególnie wówczas, gdy w drugim człowieku będziemy dostrzegać dobro, a nie tylko patrzeć na niego krytycznie. Zatem hasło „Patrzeć, aby zobaczyć” z jednej strony odnosi się do naszego narzędzia wzroku, jakimi są zdrowe oczy, a z drugiej do poszukiwania w innych ludziach ich zalet i wartości - uważa Roman Kolek.

 

O dwóch celach tego projektu - psychologicznym i medycznym mówiła też założycielka Fundacji Harmonia Życia. - Te dwa filary pięknie się tu połączyły. Moim marzeniem, jeszcze kiedy uczęszczałam do szkoły, było to, że kiedyś do niej wrócę. W tej harmonii życia pragnęłam uaktywniać to, co widziałam jeszcze na szkolnych korytarzach. Trudno się dziś nie wzruszyć, kiedy widzę te dzieci ciekawe świata, gdyż one tego potrzebują. To jest malutki człowiek, który wchodzi w życie i mówi: „Dajcie mi narzędzia służące do tego, abym mógł podróżować  w tej otaczającej mnie rzeczywistości”. Im więcej tych narzędzi otrzyma, tym lepiej - przyznała Aneta Gibek-Wiśniewska.

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: RKTreść komentarza: To co on powiedział to ja dawno wiem i więcej wiemData dodania komentarza: 19.04.2024, 16:39Źródło komentarza: Obchodzimy Tydzień dla Serca. Doktor Janusz Prokopczuk opowiada jak o nie dbaćAutor komentarza: د بدلونونو لپاره وختTreść komentarza: Najwyższy czas się obudzić i pogonić POKOlebańców jak najdalej stąd. Ryży jest cztery miesiączki przy korycie a już ludzi zwalniają z zakładów w różnych miastach i rośnie bezrobocie a niektóre firmy zwijają się z Polski. Do tego drożyzna w sklepach i na stacjach paliw. Rachunki za energię już przysłali o 60% droższe od lipca. Głosowali za nielegalnym rmigrantami. Do tego babdyckie i siłowe przejmowanie telewizji i sądownictwa oraz pałowanie i gazowanie łudźi. A to dopiero początek zabawy. Uśmiechnięta Polska się kłania. Tylko to będzie śmiech przez łzy dla większości. Głupot ludziom naobiecywali i żadnych konkretów nie widać. Zajmują się tabletkami i pierdołami |różnej maści. Za dobrze widocznie było niektórym ze sklerozą, bo większość młokosów jeszcze raczkowała jak rudy był wcześniej przy korycie. Muszą to dziadostwo odczuć na sobie, zanim ruszą tą pustą mózgownicą. Jak można wybrać takich nieudaczników do rządzenia krajem. Jedyne co potrafią to wszystko zniszczyć. Nawet wielmożnemu panu nie można pytania zadać, bo chłop furii dostaje. Starych pomyśleć co będzie pod koniec kadencji jak już jest taki bajzel. Banda POKOlebańców.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 16:21Źródło komentarza: Na kogo zagłosujesz w drugiej turze 21 kwietnia? ANKIETAAutor komentarza: WyborcaTreść komentarza: ŚPIJ NARODZIE ZNIEWOLONY TAKI JESTEŚ WCIĄŻ ZMĘCZONY, ŚPIJ NARODZIE SNEM GLUPIEGO, GDY SIĘ OBUDZISZ, NIE BĘDZIE NICZEGOData dodania komentarza: 19.04.2024, 14:06Źródło komentarza: Na kogo zagłosujesz w drugiej turze 21 kwietnia? ANKIETAAutor komentarza: asdfTreść komentarza: Czy tam dalej jest zamkniety ten przejazd?Data dodania komentarza: 19.04.2024, 12:30Źródło komentarza: Zamkną przejazd pod wiaduktem na ulicy Spacerowej. Będzie objazdAutor komentarza: NorabTreść komentarza: Jakieś sto lat temu prężnie działała na Śląsku poczta kolejowa Bahnpost.Kazdy list przesłany tą pocztą miał owalny stempel z numerem pociągu i stacją nadania.Oczywiscie wielka gradka dla filetalistow oraz strata dla organizatorów,że przespali taką okazję.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 12:15Źródło komentarza: Fiatem po Podsudeckiej. Pociąg retro przyjedzie do Kędzierzyna-KoźlaAutor komentarza: KaiTreść komentarza: Mógłbyś zdradzić Czytelnikom, jaka jest Twoja wizja kozielskiego Rynku?Data dodania komentarza: 19.04.2024, 10:21Źródło komentarza: Brudna kampania wyborcza przed drugą turą w Kędzierzynie-Koźlu
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 8°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1005 hPa
Wiatr: 30 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna