Połowa sołectwa skanalizowana

  • 31.10.2019, 11:24
  • W
Połowa sołectwa skanalizowana W Możliwość przyłączenia się do sieci będzie miała niebawem połowa sołectwa
Podróżując palcem po mapie powiatu od strony oczyszczalni ścieków w Kędzierzynie-Koźlu, w minionych latach w gminie Cisek skanalizowano Kobylice i Landzmierz.

Natomiast budowa kanalizacji sanitarnej w samym Cisku jest na ukończeniu. O inwestycji traktowało spotkanie informacyjne w GOK-u. To największe zadanie inwestycyjne w gminie w tym roku. Jego wartość przekracza 4 mln zł (niemal połowę pokryła dotacja ze środków unijnych). Możliwość przyłączenia się do sieci będzie miała niebawem połowa sołectwa - od końca Landzmierza do centrum Ciska. Drugi etap kanalizowania miejscowości, a w dalszej perspektywie prace w Roszowickim Lesie i Sukowicach - w kolejnych latach. Spotkanie w GOK-u miało na celu wyjaśnienie zasad przyłączenia się do sieci, czyli w wielkim uproszczeniu: wykonania rury od budynku do studzienki przy posesji.

Wybudowano kanalizację ciśnieniową, a nie grawitacyjną. W każdej studzience przy domu, obok którego przebiega sieć, znajduje się pompa. Po wypełnieniu studzienki włącza się ona i wymusza przepływ nieczystości do punktu odbiorczego - w tym przypadku do oczyszczalni w Kędzierzynie-Koźlu. Ścieki płyną rurociągiem pod korytem Odry. Na spotkaniu przedstawiono warunki techniczne realizacji, odbioru i uruchomienia przyłącza kanalizacji sanitarnej. Wśród nich informację, która nakłada na przyszłego użytkownika sieci fizyczne pozbycie się istniejącego na terenie posesji szamba (na przykład przez jego zasypanie) lub wykorzystanie go jako bezodpływowego zbiornika wody deszczowej. Warunkiem odbioru będzie spełnienie szeregu wymogów. Niedopuszczalne jest wprowadzenie do przyłącza kanalizacji sanitarnej innych ścieków, np. wód opadowych, drenażowych, wody z basenu czy ścieków z gnojowników. Ze wszystkimi zasadami można zapoznać się dzięki materiałom przygotowanym dla mieszkańców.

W

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe