Coś ruszyło w sprawie gazyfikacji gminy Cisek

  • 03.11.2019, 14:02
  • W
Coś ruszyło w sprawie gazyfikacji gminy Cisek W Najpierw nitka z gazem ma dotrzeć do Kobylic
Pierwszy etap kanalizowania Ciska uszczuplił samorząd o znaczącą pulę środków finansowych. Przyszłoroczny budżet gminy będzie z pewnością oszczędny. - Porozmawiamy o nim w szczegółach, kiedy będą znane konkrety - zaznacza wójt gminy Cisek Rajmund Frischko. Jego urząd czekają inne proekologiczne wyzwania.

Samorządowcy chcą walczyć ze smogiem. W dniach 23-30 października sondują wśród mieszkańców, jakie jest zapotrzebowanie na wymianę źródeł ciepła na bardziej ekologiczne. Nabór deklaracji do projektu, w którym na zadanie będzie można uzyskać dofinansowanie sięgające 67 proc., to nie jedyny sposób walki urzędników z zanieczyszczeniem środowiska.

Pojawiła się szansa na zgazyfikowanie pierwszego w gminie Cisek sołectwa. Jeszcze w tym roku spółka gazownicza chciałby umożliwić podłączenie się do sieci jednemu z gospodarstw w Kobylicach. W dalszej perspektywie gaz popłynąłby w bliższej Koźlu części Kobylic - kończącej się w miejscu, gdzie działa stolarnia. Sprawnej realizacji zadania mógłby sprzyjać fakt, że ten fragment sołectwa charakteryzuje się dość zwartą zabudową.

Ekspansja sieci w głąb gminy potrwałaby kilka lat. Przede wszystkim musieliby się znaleźć odbiorcy: osoby prywatne bądź przynajmniej jeden podmiot działalności gospodarczej, który byłby dużym odbiorcą gazu ziemnego - chodzi o firmy, które używają tego paliwa do celów przemysłowych. Choćby o wytwórnię zapraw budowlanych, w której ciepło pozyskane z gazu wykorzystuje się do osuszania kruszyw. Jeden z takich zakładów funkcjonuje na granicy Roszowickiego Lasu i Roszowic.

Sygnały płynące od mieszkańców, że chcieliby mieć możliwość podłączenia się do sieci gazowej, docierają do urzędników od wielu lat.

Wolę korzystania z ekologicznego opału deklarowało wielu mieszkańców Kobylic na zebraniu wiejskim na początku 2019 r.

- Realnie rzecz biorąc, ogrzewanie budynku gazem ziemnym jest tańsze niż olejem opałowym czy gazem propan-butan. Dlatego była chęć, aby podłączyć naszą gminę do gazociągu - mówi wójt Frischko.

Warto zaznaczyć, że w przypadku miejscowości, dla której istnieje plan budowy gazociągu, dofinansowanie wymiany źródła ciepła na bardziej ekologiczne dotyczy tylko pieców gazowych. Przykładowo wnioski o dopłatę do pieca na ekogroszek z góry skazane są na porażkę.

 

W

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe