Urząd marszałkowski chce wspierać sołectwa

  • 06.11.2019, 15:19
  • W
Urząd marszałkowski chce wspierać sołectwa W O Marszałkowskiej Inicjatywie Sołeckiej mówił podczas Agro Festiwalu marszałek Andrzej Buła
Od trzech lat funkcjonuje Marszałkowski Budżet Obywatelski. Do podziału każdego roku są 3 mln zł. Nowością jest Marszałkowska Inicjatywa Sołecka. Mówił o niej podczas Agro Festiwalu w Zakrzowie marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

- Będziemy chcieli dla każdego sołectwa przeznaczyć 5 tys. zł na przedsięwzięcia, które już realizujecie i które chcielibyście zrealizować - mówił podczas otwarcia Agro Festiwalu w Zakrzowie Andrzej Buła. - Jest tyle ważnych spraw, o których wspólnie powinniśmy rozmawiać w ramach dialogu - dodał marszałek.

W województwie opolskim są 1024 sołectwa. Dofinansowanie z MIS każdego roku mogłaby otrzymać jedna trzecia z nich. Wnioski miałyby składać gminy. Inicjatywa ma wspierać i motywować wsie do działania. Podobnie jak robi to już od dawna fundusz sołecki - forma budżetu partycypacyjnego, wyodrębnione w budżecie gminy środki, z których sołectwa mogą finansować wszelkie działania mieszczące się w zakresie zadań własnych gminy. Fundusz sołecki opłaca się gminom. Z budżetu państwa bowiem zwraca się im w granicach 20-40 procent wydatków w ramach funduszy sołeckich - w zależności od zamożności gminy.

O ile wysokość środków w funduszu sołeckim oblicza się, korzystając ze wzoru przedstawionego w ustawie, w którym liczy się głównie liczba mieszkańców i wykonane dochody gminy, o tyle dofinansowanie w ramach Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej ma być identyczne dla każdego beneficjenta, czyli wynieść wspomniane 5 tys. zł. Do podziału ma być w sumie około 5,5 mln zł.

O inicjatywie marszałka rozmawialiśmy z wójtami gmin wiejskich naszego powiatu, wszak to ich urzędy będą zgłaszały wnioski w ramach MIS. Należy podkreślić, że to całkowicie nowe przedsięwzięcie. Nie znamy jeszcze wszystkich szczegółów.

- Każde środki, które mogą się przysłużyć aktywizacji społeczności wiejskich i realizacji przez nie ciekawych pomysłów, są godne pochwały i sięgnięcia po nie - uważa wójt gminy Reńska Wieś Tomasz Kandziora.

Zadowolenia z faktu, że kolejne środki z zewnątrz trafią do sołectw w jego gminie, nie kryje też Jerzy Treffon. Wójt gminy Pawłowiczki podchodzi jednak do sprawy na chłodno.

- Trzeba sobie zadać pytanie, w jakim kierunku to pójdzie. Czy pieniądze będą mogły finansować projekty „twarde”, jak na przykład remont fragmentu drogi, czy też „miękkie”, jak chociażby szkolenia? - podkreśla wójt Jerzy Treffon. - Zobaczymy, jakie będą możliwości. Na pewno większość naszych sołectw skorzysta z okazji. Będzie to dla nich jakiś zastrzyk finansowy, który być może spowoduje zwiększenie aktywności społecznej. Uważam, że właśnie w tym kierunku - zwiększenia tej aktywności - powinny iść wszystkie fundusze, o których decydują mieszkańcy. Mam nadzieję, że tak będzie też w tym przypadku.

Najmniejsza gmina naszego powiatu, ale potrzeby takie same jak u sąsiadów. Wójt gminy Polska Cerekiew Piotr Kanzy deklaruje, że jego urząd będzie namawiać sołectwa, by realizowały różnego rodzaju inicjatywy w ramach budżetu marszałkowskiego.

- Poczekajmy na wytyczne. Dowiemy się wtedy, w co się będzie można wpisać. Pomysłów wśród naszych sołtysów nie brakuje. Na pewno w ich realizacji będziemy wspierać sterników wsi - zaznacza wójt Piotr Kanzy.

W

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe